Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią, do gminy Dobra powrócił Polsko-Niemiecki Festiwal Róż.

Tegoroczna, ósma edycja odbyła się w czerwcu na pięknym terenie sportowo-rekreacyjnym w Mierzynie. Naturalny staw, będący sercem kompleksu, zainspirował organizatorów do zaproponowania stylistyki wydarzenia prosto z kart powieści „Noce i dnie”.

Festiwal Róż
Festiwal Róż
Festiwal Róż

Znakomicie w rolę weszli zaproszeni artyści, którzy swoimi pracami i pokazami doskonale oddali klimat epoki. Nie zabrakło więc pływających nenufarów i kwitowych wysp, floralnych strojów i … Tolibowskiego (w tej roli wystąpił Przewodniczący Rady Gminy – Bartek Miluch). Uczestnicy festiwalu mogli podziwiać interaktywne instalacje znakomitych florystów: Marioli Miklaszewskiej (Akademia Florystyczna Marioli Miklaszewskiej), Kasi Sikory, Marysi Sarnowskiej (Floris), Rafała Staszczyka (Pracownia Plantacja), Mai Felińskiej, Łukasza Krytkowskiego (Zielony Kombinat) i Aliny Sedłak (Rękodzielnia Dmuchawce). Z Mistrzami współpracowali również Joanna Chabierska (Flower Art.), Veranika Yakusik i Karolina Łęt. Stroje z przełomu XIX i XX wieku zaprojektowała artystka-plastyczka Aleksandra Gisges-Dalecka. A wielką niespodzianką była dla organizatorów wizyta Leny Stryjskiej – Sekretarza Zarządu Stowarzyszenia Florystów Polskich.

Ogromnym zainteresowaniem uczestników cieszyły się pokazy florystyczne w wykonaniu mistrzowskich duetów: Mariola Miklaszewska i Rafał Staszczyk oraz Kasia Sikora i Marysia Sarnowska. Pokaz komentował dr hab. inż. prof. ZUT Piotr Salachna.

Goście festiwalu mogli wziąć również udział w ponad 30 warsztatach rękodzielniczych, florystycznych, ekologicznych i ogrodniczych; wystawach malarskich; transgranicznym jarmarku ogrodniczym, rękodzieła i eko-produktów; kiermaczu książki; przedstawieniu teatralnym „Róża” (TeArt na Raz) oraz koncertach: Filipinki to my!, zespołów Tymczasem i Poza Czasem, a także w recitalach Joanny Sinkiewicz i Marysi Radoszewskiej. Dzieci korzystały ze stałych oraz „dmuchanych” placów zabaw.

Festiwal Róż
Festiwal Róż
Festiwal Róż

W czasie przygotowań do festiwalu wielką przyjemnością było obserwowanie pracy bardzo zdolnych, kreatywnych artystów, którzy z takim szacunkiem odnosili się do siebie, pomagali sobie, doradzali i wspólnie tworzyli. Ich pasja zarażała, profesjonalizm budził szacunek, a prace zachwycały. Ich współpraca zbudowała bardzo ciepłą i pozytywną energię całego wydarzenia.

Czekając już na kolejną odsłonę Polsko-Niemieckiego Festiwalu Róż, zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tegorocznej edycji.

Organizatorzy; Gmina Dobra, Gmina Blankensee


Projekt “VIII Polsko-Niemiecki Festiwal Róż”, otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy INTERREG V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl