Poznański Dywan Kwiatowy

14/05/2014

Podczas tegorocznej, drugiej edycji Poznańskich Dywanów Kwiatowych projekt został wybrany drogą konkursową. Warunkiem startowania w konkursie było spełnienie warunków regulaminu. W projekcie należało zawrzeć trzy logotypy : gwiazdę Miasta Poznania, logo NOT oraz Sito, w narzuconej skali rozmiarów. Tworząc projekt należało również wziąć pod uwagę ilość kwiatów w konkretnym kolorze.

[imagebrowser id=75]

W projekcie, który został wybrany przez jury oraz zrealizowany 8 maja, główną myślą było połączenie trzech logotypów. Najkorzystniejszym zabiegiem wydało mi się połączenie wszystkich trzech elementów kolorami. Zaczynając od białej gwiazdki Miasta Poznania, przechodząc przez biało-żółte i żółte logo NOT-u, aż po żółto-pomarańczowe, pomarańczowe i w końcu krwisto czerwone logo Sito. Połączone ze sobą logotypy okalają flagi Polski oraz flaga Papieska.

2P2A6897

Na zdjęciu: Tija Grebieniow, autorka projektu dywanu.
Foto: Maciej Motylewski, Digital Media Publishing

Łącznie pokryta kwiatami została powierzchnia ponad 1.000 m2. Na 1 m2 wykorzystano ok. 300 szt. główek tulipanów. Biorąc pod uwagę doliczoną nadwyżkę zapasu można śmiało powiedzieć, iż w tegorocznej edycji Poznańskiego Dywanu Kwiatowego wykorzystano ok. 400.000 główek tulipanów.

Kwiaty wykorzystane do stworzenia tej dekoracji pochodzą z hodowli cebulek tulipanów spod Poznania, są one odpadkiem hodowlanym.

II edycja tworzenia Dywanu Kwitowego w Parku Mickiewicza przed poznańską Operą rozpoczęła się w czwartek, 8 maja, wraz z wybiciem godziny 8 rano. Przez pierwsze dwie godziny autorka projektu, Teresa Grebieniow, wraz z Michałem Grewlingiem ze stowarzyszenia Sito oraz członkami Koła Naukowego Architektury Krajobrazu z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wyznaczali kontury wzoru. Wbrew pozorom jest to zadanie trudne i bardzo czasochłonne. Potrzeba też profesjonalnego sprzętu ze względu na różnice poziomów na terenie parku.

Już po godzinie 10:00 wraz z pierwszym transportem z kwiatami zaczęli pojawiać się pierwsi pomocnicy. Wśród studentów z Uniwersytetu Przyrodniczego byli również przechodnie, którzy jeszcze przed pójściem do pracy czy na uczelnię zatrzymywali się i pomagali nosić skrzynki i wysypywać wzory kwiatami.

natle2

Łącznie przyjechało 5 busów wypełnionych główkami tulipanów. Nie sposób zliczyć ile osób pomagało przy realizacji projektu. Jedynie można oszacować, iż było to ok. 50-60 osób, a wśród nich studenci UP, młode małżeństwa z dziećmi, osoby starsze. Pomagali również turyści zwiedzający Poznań, Szwedzi, Hiszpanie, Niemcy, Duńczycy a nawet Kolumbijczyk.

Tworzenie dywanu zamieniła się w świetną zabawę łączącą mieszkańców Poznania, a przede wszystkich nadało centrum miasta barw.

Przez cały weekend Park Mickiewicza odwiedziły tłumy ludzi. Odwiedzający spacerowali, piknikowali i robili sobie zdjęcia. Dywan przed Operą stał się też tłem w sesji zdjęciowej pewnej Młodej Pary. Mimo deszczowej pogody tulipanowy obraz stanowił ogromną atrakcję i cieszył się dużym zainteresowaniem.

Tekst: Tija Grebieniow

Zdjęcia: Maciej Motylewski, Digital Media Publishing

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl