Opłacanie co miesiąc składek ZUS jest obowiązkowe. Pieniądze te stanowią podstawowe źródło przychodu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego finansowane są wypłaty świadczeń. Podstawą prawną, regulującą sposób wypłacania i wielkość świadczeń, jest ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 roku. Co to oznacza w praktyce dla przedsiębiorcy prowadzącego kwiaciarnię? Oczywiście ciągłą, comiesięczną konieczność płacenia składek, bez względu na to czy biznes przyniósł jakikolwiek przychód czy nie. Czy jest to słuszne podejście czy nie, to już jest temat na dłuższą dyskusję, choć muszę przyznać że jestem zwolennikiem rozwiązania, w którym tego rodzaju obciążenie jest ściśle związane z naszymi dochodami. Niestety w naszym kraju obowiązuje zasada “płać i płacz”, a składki – i tu mamy drugie “niestety” – nie są wcale małe, a ostatnio znacząco wzrosły. Ile wynoszą? Czytający ten tekst przedsiębiorcy już na pewno wiedzą, ale przypomnijmy:

Podstawowe składki ZUS dla przedsiębiorców na rok 2020

  • Składka emerytalna – 612,19 zł (wzrost o 54,11 zł w porównaniu z rokiem 2019 r.)
  • Składka rentowa – 250,90 zł (wzrost o 22,18 zł)
  • Składka chorobowa – 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł)
  • Składka wypadkowa – 52,37 zł (wzrost o 4,62 zł)
  • Składka na Fundusz Pracy – 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł)
  • Składka na ubezpieczenie zdrowotne: do grudnia 2019 wynosi 342,32 zł, od stycznie 2020 – 362,34 zł (od podatku odliczamy 312,02 zł – 7,75 proc. podstawy wymiaru składki)

Łącznie więc pełne składki ZUS na rok 2020 (bez składki zdrowotnej) wyniosą 1069,14 zł wobec 974,65 zł w roku 2019. Oznacza to wzrost o 94,49 zł, czyli o 9,7%. Dodając do tego nową składkę zdrowotną to podwyżka składek wyniosła aż 127 złotych miesięcznie.

Po bardziej szczegółowe  informacje dla osób prowadzących działalność gospodarczą, a także dla tych którzy korzystają za składek preferencyjnych odsyłam oczywiście do ZUSu: Wysokość składek za osoby prowadzące działalność gospodarczą

Kalkulator wynagrodzeń

Wzrost obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą to efekt coraz wyższych płac. Podstawa minimalnego wymiaru składek emerytalnych, rentowych i innych uzależniona jest od wysokości wynagrodzenia. Rząd przewiduje stały wzrost plac, więc możemy się spodziewać kolejnych podwyżek. Ciekawe narzędzie obrazujące co i ile komu się należy zaproponował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, a znajdziecie go tutaj: kalkulator wynagrodzeń. W obrazowy sposób widzimy jakie koszty ponosi pracodawca w związku z konkretną stawką wynagrodzenia brutto pracownika. Uwaga, będzie boleć. Koniecznie zobaczcie przykładowy raport.

Mały ZUS Plus

Składki na ZUS to znaczące obciążenie dla mini przedsiębiorcy. Nasz rząd jednak postanowił zrobić ludziom lepiej – tym razem przedsiębiorcom – i uruchomił nowy program o przyjemnej nazwie: Mały ZUS Plus. Jak sama nazwa mówi, jest to program w ramach którego płacisz niższe składki, pod warunkiem jednak, że Twoje przychody za zeszły rok nie przekroczyły 120 tys. złotych. Mały ZUS plus wszedł on w życie z dniem 1 lutego i – uwaga – chęć skorzystania z niego należy zgłosić do końca lutego 2020 czyli praktycznie do 2 marca, bo koniec miesiąca przypada w sobotę. Sprawdź jakie jeszcze inne warunki oprócz przychodów trzeba spełnić, aby móc z tego programu korzystać oraz co z tego dalej wynika… Zapraszam do oglądnięcia filmu:

O autorze

Janusz Błaszczyk

Współzałożyciel i Redaktor Naczelny forumkwiatowe.pl - portalu dla florystów i nie tylko. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego. Z florystyką związany od 1989 roku. Na stałe mieszka i pracuje w Krakowie... Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...