Romantyczna Kobea

30/08/2014

Romantyczny bukiet ślubnyKobea pnąca (Cobaea scandens) jest jednym z moich ulubionych pnączy. Staram się sadzić ją co roku w moim ogrodzie. Należy do rodziny wielosiłowatych Polemoniaceae. Pochodzi z Meksyku i u nas w gruncie nie zimuje. Nazwa rodzajowa pochodzi od nazwiska jezuickiego misjonarza Barnabasza Cobo.

Kobea ma kanciaste, wiotkie i kruche pędy, dorastające nawet do 6 metrów w jednym sezonie! Pierzastozłożone liście zakończone są wąsami czepnymi, dzięki którym czepia się ona wszędzie. Jesienią, w wyniku różnicy temperatur między dniem a nocą, jej liście przebarwiają się na fioletowo–czerwono.

Kwiaty ma duże, czasem ogromne, dzwonkowate, o charakterystycznej budowie kielicha. Kolor kwiatów jest na początku zielonkawy, później fioletowo-purpurowy. Są również odmiany o kwiatach białych, ale ja nie trafiłam na takie na naszym na rynku. Może w przyszłym roku. Kwiaty osadzone są na długich, szypułkach. Przekwitłe należy usuwać, aby zmusić roślinę do tworzenia nowych. Choć uważam, że te przekwitnięte też mają swój urok, a owoce są przecudne. Ciekawostką jest, że w zapylaniu kwiatów uczestniczą również nietoperze.

W naturalnym środowisku kobea to roślina wieloletnia i choć w Polsce traktowana jest jak roślina jednoroczna, można spróbować ją przezimować. Najlepiej przeznaczoną do przechowania roślinę uprawiać w pojemniku. Ja jednak idę trochę na łatwiznę i co roku kupuję sadzonki od zaprzyjaźnionego ogrodnika. Dzięki temu zmieniam jej miejsce pobytu.

Roślina ta, mimo swojej urody, jest bardzo słabo znana w Polsce. Postanowiłam pokazać jej urok w bukiecie ślubnym.

Dzięki temu, że Kobea kwitnie na długich szypułach nadaje się spokojnie na kwiat cięty. Jej urok nieoceniony. Bukiet prosty i urokliwy, godny polecenia dla panny młodej. Dzięki kwiatom i pędom z wąsami daje piękne romantyczne wrażenie i świetnie się wpisuje w przyszłoroczne trendy ślubne.

Foto:  Przemysław Tomczyk

Kobea

Romantyczny bukiet ślubny

Romantyczny bukiet ślubny

Romantyczny bukiet ślubny

Katarzyna Greta Szymkowiak Greta Flowers

Romantyczny bukiet ślubny

Foto:  Przemysław Tomczyk

O autorze

Katarzyna Greta Szymkowiak

Dyplomowana Mistrzyni Florystyki, właścicielka szkoły florystycznej Gretaflowers. Od wielu lat działa na rynku polskim szkoląc kolejne pokolenia. Wicemistrz Polski na VIII Międzynarodowych Mistrzosostwach Florystycznych Polski. Właścicielka Kwiaciarni i marki ślubnej So Nice- dekoracje ślubne.