W dzisiejszych czasach niemal wszystkie kwiaty są dostępne przez cały rok – nowoczesne środki transportu pozwalają nam je ściągać z najdalszych zakątków świata. Dlatego to już nie pory roku, a cena decydują o tym, czy zimą możemy pozwolić sobie na kwiaty, które w naszej strefie klimatycznej dostępne są tylko latem czy wiosną. Jednak pomimo tej nieograniczonej wręcz dostępności kwiatów, korzystanie z materiału dostępnego “tu i teraz” będzie zawsze najlepszym wyborem.


Reklama

Tworzenie dekoracji i bukietów z kwiatów sezonowych ma wiele zalet. Przede wszystkim daje możliwość zaproponowania klientom lepszych cen, ale nie tylko. Dzięki temu sprawiamy, że nasza kwiaciarnia jest bardziej ekologiczna. Podobnie jak w przypadku żywności, kluczem do prowadzenia bardziej zrównoważonego biznesu jest przestrzeganie koncepcji lokalności i sezonowości. W przypadku kwiatów oznacza to, że przestrzegamy naturalnych sezonów kwitnienia oraz, że pozyskujemy te, które urosły jak najbliżej miejsca zamieszkania. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że kwiaty są najlepsze, najpiękniejsze i najtrwalsze, gdy zebrano je w czasie i miejscu, w którym natura zaplanowała ich kwitnienie. Stosując wzorzec sezonowości możemy więc zaoferować klientowi kwiaty w najniższych cenach, a korzystając z roślin wyhodowanych lokalnie pozostawiamy zdecydowanie mniejszy ślad węglowy w porównaniu do roślin sprowadzanych np. transportem lotniczym.

Tworzenie sezonowych aranżacji wymaga jednak zaakceptowanie faktu, że w pewnych porach roku kwiatów jest pod dostatkiem, podczas gdy w innych trzeba być bardziej kreatywnym. Jakie możliwości daje floryście zima – najbardziej ubogi okres pod względem roślin ozdobnych?

Kwiaty i rośliny dostępne w zimie

Zimą w strefach umiarkowanych wiele kwitnących roślin przechodzi w stan spoczynku, podobnie jak niektóre zwierzęta zasypiają na zimę. W naturze widzimy nagie gałęzie drzew, które straciły liście, ale też te rośliny liściaste, które nigdy całkowicie nie zrzucają liści. Dekorowanie za pomocą gałęzi i wiecznie zielonych roślin to świetny sposób na wniesienie smaku natury do wnętrz podczas uboższych zimowych miesięcy.

Ranniki

W tej porze pozornego uśpienia całej przyrody pozostają zielone rośliny iglaste (z wyjątkiem modrzewia) i zimozielone rośliny liściaste, np. różanecznik, mahonia, ostrokrzew, bukszpan, bluszcz, barwinek, runianka czy trzmielina. Są w naszym klimacie także rośliny, które zimą kwitną, np. oczar (jego gałązka z żółto-czerwono-brązowymi kwiatami zachowuje świeżość prawie przez półtora tygodnia). Już z końcem stycznia można znaleźć kwitnące krzewy leszczyny, a także ciemierniki, ranniki i przebiśniegi. Na gotowe do rozwinięcia się wyglądają pąki liściowe i kwiatowe wielu drzew oraz krzewów, dlatego postępując umiejętnie, można doprowadzić je do kwitnienia znacznie wcześniej niż nastąpi to w gruncie.

Anna Nizińska, ABC Florystyki, Hortpress, 2019, 207

Początek zimy to czas najniższej dostępności kwiatów w przyrodzie, ale wraz z upływem sezonu zaczynają pojawiać się wspomniane narcyzy i ciemierniki. Jest też jarmuż ozdobny, uprawiany w ogrodach, który stanowi doskonałą alternatywę dla róż.

Ciemiernik, fot. Floradania
Ciemiernik, fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
Ciemiernik, fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
Jarmuż, fot. Floradania
Jarmuż, fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
Jarmuż, fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk

Dobrą alternatywą dla kwiatów ciętych są kwitnące rośliny doniczkowe, które w naturze mogą występować w odległych miejscach, jednak jako rośliny ozdobne są hodowane na całym świecie. Do typowo świątecznych roślin należą poinsecje, których można także używać jako kwiat cięty. W sezonie zimowym dostępne są przepiękne ciemierniki i lubiące chłody cyklameny, a także niezwykle dekoracyjne azalie, które obficie kwitną od jesieni aż do wczesnej wiosny. Warto również sięgnąć po szlumbergerę, której jedna z jej polskich nazw – grudnik – pochodzi od okresu kwitnienia.

Cyklamen, fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
Kompozycja z golterią, fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
Poinsecja, fot. Stars for Europe

Obok roślin doniczkowych kwitnących zimą mamy do dyspozycji również te, które są piękne dzięki owocom. Jesienią oraz zimą mamy golterię, o czerwonych owocach i ciemnozielonych liściach z bordowym rumieńcem. Również dekoracyjne z owoców są: psianka koralowa o pomarańczowo-czerwonych lub czerwonych owocach oraz ardizja. Obie rośliny nadają się jedynie do domowej uprawy, ale przy nieodpowiednich warunkach szybko zrzucają owoce.

Azalia, fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
Szlumbergera, fot. Floradania
Szlumbergera, fot. Floradania
Psianka (Solanum), fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
Psianka (Solanum), fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk

Zimowe dekoracje wymagają twórczego podejścia. Rośliny doniczkowe można ozdobić na wiele sposobów, a w kompozycjach można korzystać z różnych naturalnych dodatków – takich jak kora, szyszki i wiele innych. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl