Żywe, ciepłe, emanujące latem. Czyż nie takie są słoneczniki? Gdy wstawimy je do wazonu, to całe pomieszczenie natychmiast wypełni radosna i optymistyczna atmosfera. Kwiaty te zaistniały niedawno również w większej przestrzeni: na ulicach Amsterdamu. Wykonano z nich dekoracje na rozpoczęcie sezonu letniego.

Artystyczne instalacje ze słonecznikiem w roli głównej stanęły w różnych miejscach miasta zamieniając nawet najsmutniejsze betonowe ściany w skąpany w słońcu kwiatowy ogród. Projekt ten był efektem współpracy Muzeum Van Gogha z jego partnerem, japońskim hodowcą słoneczników firmą Takii. Autorami kompozycji byli mistrzowie florystyki z działającej w Amsterdamie kwiaciarni The Wunderkammer, a ich zadaniem była interpretacja dzieł Van Gogha za pomocą słoneczników Sunrich. Kwiatowe instalacje pojawiły się w trzech miejscach i wszędzie wzbudzały spore zainteresowanie wśród przechodniów.

fot: Van Gogh Museum

Dlaczego właśnie słoneczniki? Inspiracją dla wydarzenia był znane doskonale obraz Vincenta Van Gogha “Słoneczniki”, będący jednym z jego najsłynniejszych dzieł. Artysta namalował pięć dużych płócien ze słonecznikami w wazonie, z których jeden znajduje się w stałej kolekcji Muzeum Van Gogha. Kwiaty te dla Vincenta miały szczególne znaczenie: postrzegał je jako symbole inspiracji, przyjaźni i wdzięczności.

„Myślę, że niewiele jest kwiatów tak wspaniałych jak te. Podaruj komuś słonecznik, to zobaczysz jak jego twarz się rozjaśnia! Obraz emanuje taką samą pozytywną energią, jak słoneczniki.” powiedział jeden z florystów tworzących aranżacje, Florian Seyd, założyciel The Wunderkammer.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl