Czasu do Wielkanocy coraz mniej. To już ostatnie dni na wykonanie świątecznych dekoracji. Zapewne macie ręce pełne roboty i jednocześnie jeszcze sporo zamówień, a na półkach jakby wciąż mało gotowych aranżacji. Dlatego działać trzeba szybko! I takie właśnie “szybkie”, a przy tym naturalne i proste aranżacje chcę dzisiaj zaproponować.

Główną bohaterką moich prac będzie… cebula. Ale spokojnie, łez nie będzie! Mowa bowiem oczywiście o cebulkach kwiatowych. Te najczęściej kupowane wiosną to: tulipan, hiacynt, narcyz, szafirek czy krokus. Można je sadzić do gruntu, w donicach lub skrzynkach balkonowych, ale także z powodzeniem zastosować w wielkanocnych stroikach i wiankach, stroikach na świąteczny stół a nawet w bukietach. Ich ogromną zaletą jest to, że kwiaty cebulowe czerpiąc życie właśnie z samej cebuli, długo przetrwają bez podlewania .

Pleciemy wianki

Wianek to bardzo popularna forma florystyczna. W naszej kwiaciarni cieszy się “wzięciem” nie tylko w okresie świątecznym, ale przez cały rok. Może być dekoracją stołu, ściany w salonie a powieszony na zewnątrz pięknie się prezentować na drzwiach wejściowych. Być może to właśnie jego wielofunkcjonalność sprawia, że tak chętnie jest kupowany.

wianek wielkancocny
wianek Wielkanoc

Taki wianek można szybko wykonać na słomianym podkładzie, okręcając go mchem, bukszpanem czy siankiem za pomocą drutu florystycznego, a następnie wklejając klejem na gorąco wszystkie elementy ozdobne, w tym również nasze cebulki.

Małe stroiki na stół

Tuż przed świętami najczęściej sprzedają się małe kompozycje. U nas znikają dosłownie jak przysłowiowe bułeczki. A to dzięki temu, że pasują na każdy stół wielkanocny, są atrakcyjne cenowo w porównaniu do bardziej wymyślnych aranżacji i po prostu idealne do zabrania “w gości” w formie symbolicznego, świątecznego prezentu. Możecie je wykonać na plastrach drewnianych, grubych gałęziach lub w małej doniczce czy szklanym naczyniu.

dekoracja wielkanocna  z kwiatów cebulowych
dekoracja wielkanocna z kwiatem cebulowym
stroiki wielkanocne

Dekoracje bardziej… gabarytowe

Jeśli jednak uda się wam wygospodarować trochę czasu na wykonanie bardziej gabarytowych i wymyślnych aranżacji dla wymagających klientów, proponuję kompozycje z efektowną cebulą amarylisa.

Pierwszą z nich wykonałam na betonowym talerzu w gąbce florystycznej, która zabezpieczy zielone dodatki (np. mech, bukszpan) przed wysychaniem oraz pozwoli na bezpośrednie zastosowanie kilku ciętych kwiatów

kompozycja wielkanocna dekoracja stołu

Druga wykonana jest na grubym plastrze drewna z zastosowaniem podobnego materiału florystycznego, wzbogacona o kilka betonowych figurek. Taką kompozycję można także ożywić kilkoma wiosennymi kwiatami, umieszczając je w szklanych fiolkach.

kompozycja wielkanocna dekoracja stołu

Świat roślin cebulowych jest ogromny i kolorowy. Ja do moich kompozycji wybieram zawsze te dopiero kiełkujące, bo takie wzbudzają mój szczególny zachwyt. To pierwsze kwitnące po zimie kwiaty, są symbolem wiosny, nowego życia, toteż świetnie odnajdują się w wielkanocnych kompozycjach. Zjawiskowo prezentują się z naturalnymi dodatkami, w towarzystwie mchu, gałązek, drewna i przepiórczych jajeczek.

Powrót do natury, ekologiczne podejście do florystyki oraz kolory ziemi (zwane przez Holendrów “aardkleuren”) to tematy przewodnie w moich pracach już od wielu lat. Mam nadzieję, że zaczerpniecie choć trochę inspiracji…

Życzę Wam Pracowitych, Wesołych, Świąt Wielkanocnych!

O autorze

Monika Adamik

Ukończyła kurs florystyczny w 2003 roku we Wrocławiu, a zdobyte umiejętności rozwijała w pracy w kwiaciarniach w Niemczech i w Holandii ( do chwili obecnej). Uważa, że florystyka to nie tylko świeże, pachnące kwiaty, sekator i nożyk, dlatego w swoim warsztacie ma spory kawałek marketu budowlanego :) Lubi masywne konstrukcje florystyczne oraz odważne kontrasty, tak więc w swoich pracach chętnie łączy ciężkie materiały z kruchymi np. z delikatnością ulubionej gloriozy. Źródłem inspiracji jest dla niej natura, zwłaszcza las, a leśne akcenty takie mech, gałęzie czy kora, to stałe naturalne elementy w jej kompozycjach. W codziennej pracy towarzyszy jej motto, że “piękne rzeczy powstają wtedy kiedy praca jest pasją”.