We wrześniu białoruskie miasto było gospodarzem festiwalu kwiatów – “Kvetki Palatsa” Jest to właściwie pierwsza tak duża impreza na Białorusi. Przez 48 godzin floryści z różnych stron kraju tworzyli ogromne obiekty i kompozycje w jednej najpopularniejszych lokalizacji, będącej znakiem rozpoznawczym Białorusi – na Zamku w Nieświeżu.

Zamek w Nieświeżu jest jedną z najsłynniejszych posiadłości wielkiej rodziny Radziwiłłów. Mieszkając w Wielkim Księstwie Litewskim w XV-XVIII wieku, zajmowali oni najważniejsze stanowiska państwowe, administracyjne i wojskowe.

Wydarzenie “Kvetki Palatsa” było prawdziwym powiewem świeżego powietrza dla wszystkich florystów w kraju, ponieważ od 2019 roku na Białorusi nie odbyła się żadna poważna impreza, na której publiczność mogłaby zobaczyć wartość zawodu florysty i docenić umiejętności, które posiada. Nad dekoracją dziedzińca pracowało ponad 20 florystów kierowanych przez nauczycieli Mińskiej Szkoły Florystycznej: Marinę Grintsevich, Victorię Drapeko i Valerię Tagaeva.

Wydarzenie odwiedziło kilka tysięcy osób, które mogły docenić skalę festiwalu florystycznego, który dopełniał i podkreślał majestat głównego zespołu pałacowo-zamkowego.

Organizatorzy festiwalu wyrażają głęboką wdzięczność partnerom, bez których impreza nie cieszyłaby się takim rozmachem i bogactwem kolorów – dostawcom kwiatów ciętych w Republice Białorusi – Global Flowers i Global Truck, a także największym dostawcom akcesoriów dla florystów i wystroju wnętrz – firmie Flora Decor oraz dyrekcji Zamku za pomoc w przygotowaniu dekoracji.

Ponadto podczas festiwalu odbył się konkurs florystów, w którym wzięło udział dziesięciu znanych białoruskich mistrzów. Zawodnicy rywalizowali w dwóch zadaniach – stworzeniu kwiatowego nakrycia głowy na bal, a także bukietu dla jednego z członków rodziny Radziwiłłów.

Aliona Korolkova zwyciężyła z dużą przewagą nad pozostałymi zawodniczkami, a drugie miejsce podzieliły florystki – Olga Minich i Olga Tsepkova. Trzecie miejsce zajęły Svetlana Polyakovskaya i Ekaterina Soldatova.

Tekst i zdjęcia: floristicplanet.by

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl