ABC Florystyki – wydanie II- rozszerzone i uaktualnione to książka dla każdego, kto interesuje się kwiatami i pragnie się nimi zajmować, będąc do tego przygotowanym, chociaż w różnym stopniu. Dzięki przyswojeniu zebranej tu elementarnej wiedzy nie popełnisz błędów związanych z postępowaniem z roślinami (ciętymi, doniczkowymi, balkonowymi). Z kolei informacje z poziomu wyższego pozwolą ci zdobyć kwalifikacje do układania roślin w kompozycje z uwzględnieniem obowiązujących zasad.

ABC Florystyki – wydanie II- rozszerzone i uaktualnione, Anna Nizińska

Co znajdziemy w nowym, uaktualnionym wydaniu ABC Florystyki?

Wszystkie informacje zostały sformułowane i zilustrowane przykładami prac, pochodzącymi z wiodących szkół florystycznych oraz konkursów, mistrzostw, wystaw i pokazów. Opisy do zdjęć zawierają informacje na temat użytego materiału roślinnego, zastosowanej techniki i przeznaczenia aranżacji. Ponadto zwraca się tu także uwagę na zagadnienia z teorii florystyki, dotyczące między innymi zasad łączenia barw, rodzajów kontrastów, proporcji, form, struktur, przebiegu linii itd. Nie jest to więc katalog zdjęć prac, ale raczej rozbudowany poradnik, składający się zarówno z części teoretycznej (rozdziały “Ogólne zasady kompozycji” i “Style kompozycji roślinnych”), jak i informacji na temat poszczególnych grup wyrobów florystycznych (ślubnych, komunijnych, pogrzebowych, świątecznych itd.).

Fragment rozdziału: Bukiety wiązane w ręku,
ABC Florystyki – wydanie II- rozszerzone i uaktualnione
Fragment rozdziału: Florystyka ślubna,
ABC Florystyki – wydanie II- rozszerzone i uaktualnione
Fragment rozdziału: Florystyka pogrzebowa,
ABC Florystyki – wydanie II- rozszerzone i uaktualnione
Fragment rozdziału: Dekoracje na Wielkanoc
ABC Florystyki – wydanie II- rozszerzone i uaktualnione
Fragment rozdziału: Dekoracje stołów,
ABC Florystyki – wydanie II- rozszerzone i uaktualnione

Sporo uwagi poświęcono dekoracjom obiektów użyteczności publicznej, wystrojom sal, ozdabianiu kościołów itp. Nie pominięto przy tym roślin suszonych i sztucznych, po które floryści nie sięgają zbyt chętnie, ale nie można zaprzeczyć, że stanowią one istotną pozycję wśród materiałów florystycznych zamawianych przez klientów.

Bardzo dużym atutem książki jest rozdział, dotyczący materiałoznawstwa, gdzie zostały wymienione, opisane i zilustrowane kwiaty cięte, zieleń cięta, drzewa i krzewy najczęściej stosowane we florystyce, rośliny doniczkowe do dekoracji wnętrz, a także rośliny na balkony i tarasy oraz materiał utrwalany (łącznie 165 stron).

Ważnym zagadnieniem jest także umiejętne postępowanie z roślinami; chodzi tu o przedłużanie trwałości kwiatów ciętych, pielęgnację roślin doniczkowych, przechowywanie i transport materiału roślinnego oraz  suszenie i utrwalanie kwiatów. Jest także porcja wiadomości z botaniki i fizjologii roślin, dzięki czemu florysta rozumie procesy w nich zachodzące i umiejętnie zajmuje się nimi zarówno w kompozycji czy bukiecie, jak i na parapecie okiennym oraz w nasadzeniu balkonowym. Przydatne są także informacje o pochodzeniu roślin doniczkowych; pozwala to na stworzenie optymalnych warunków ich uprawy. Istotną częścią książki są propozycje stylizacji wnętrz roślinami i sezonowość aranżacji roślinnych. Osoby zajmujące się “kwiatowym biznesem” znajdą tu wskazówki, dotyczące strategii organizacji sprzedaży w branży roślinnej, wyposażenia kwiaciarni, reklamy, taktyki pozyskiwania klientów, sposobów ich obsługiwania itd.

Fragment rozdziału:  Materiał roślinny stosowany we florystyce,
ABC Florystyki – wydanie II- rozszerzone i uaktualnione
Fragment rozdziału:  Materiał roślinny stosowany we florystyce,
ABC Florystyki – wydanie II- rozszerzone i uaktualnione
Fragment rozdziału:  Dekoracje z roślin doniczkowych,
ABC Florystyki – wydanie II- rozszerzone i uaktualnione
Fragment rozdziału:  Balkony i tarasy,
ABC Florystyki – wydanie II- rozszerzone i uaktualnione

Czytelnikom przybliżono także ideę “leczenia ogrodami”- hortiterapii, będącej źródłem zdrowia, płynącego z roślin.

Ponadto omówiono dekoracje roślinne właściwe zmieniającym się epokom historycznym, a także sztukę układania kwiatów, która powstała tysiące lat temu na Dalekim Wschodzie (w tym ikebanę i bonsai).

Na uwagę zasługują zasygnalizowane w książce imprezy florystyczne, takie jak mistrzostwa i pokazy, wystawy kwiatów, warsztaty, obchodzony od kilku lat Dzień Florysty, akcje: Floryści dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czy Floryści Dzieciom. W praktyce oznacza to integrację środowiska, wymianę doświadczeń i budowanie pozycji naszego zawodu. Tym samym celom służy edukacja florystyczna, która odbywa się u nas na różnym poziomie rzetelności… Najlepiej wykształceni są absolwenci studiów podyplomowych i dobrych prywatnych szkół, najsłabiej – uczestnicy kilkudniowych kursów, które zazwyczaj są słabo wyposażone w sprzęty i materiały.

ABC Florystyki jest przystępnym źródłem wiedzy dla każdego pracownika kwiaciarni i centrum ogrodniczego; korzystają z niego uczniowie klas ogrodniczych, studenci studiów podyplomowych z florystyki oraz słuchacze szkół policealnych. Książka może być też miłym i cennym prezentem dla miłośników roślin i amatorów własnoręcznego układania kwiatów.

Książkę można nabyć na stronach księgarni internetowej AGROŚWIAT, do której można przejść klikając tutaj: ABC Florystyki

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl