Początek miesiąca był w Holandii niezwykle intensywny. Od drugiego do czwartego listopada miały miejsce dwa duże wydarzenia, które przyciągnęły tysiące osób z branży kwiatowej oraz spoza niej. Były to Royal FloraHolland Trade Fair Aalsmeer, zlokalizowane na terenie giełdy w Aalsmeer oraz targi IFTF (International Floriculture & Horticulture Trade Fair), które z kolei odbyły w pobliskim Vijfhuizen.

iftf24

iftf08

O ile targi IFTF są adresowane przede wszystkim do gości biznesowych, o tyle wystawa w Aalsmeer ma nieco szerszą formułę i jest licznie odwiedzana zarówno przez branżystów jak i zwykłych miłośników kwiatów. Nie oznacza to jednak, że brakuje jej biznesowej tematyki. W targach Royal FloraHolland uczestniczyło ponad 650 wystawców, których odwiedziła w tym roku rekordowa liczba gości – wg danych organizatorów było to 16 000 osób. Hasłem przewodnim imprezy było: „The Future is NOW!” (Przyszłość dzieje się TERAZ!). Organizatorzy dostrzegli, że branża jest na etapie głębokich przemian, które dotyczą różnych aspektów działalności firm – poczynając od nieustannie usprawnianych metod upraw, a kończąc na sprzedaży i marketingu coraz mocniej obecnych w internecie.  Organizatorzy wystawy zapewnili więc szereg prezentacji i prelekcji, które miały inspirować, poszerzać horyzonty oraz być okazją do wymiany informacji.

royal11

royal06

Z kolei IFTF robiło wrażenie ilością kwiatów oferowanych przez firmy z różnych zakątków świata. Oprócz firm swój sektor miały również organizacje florystów skupione wokół Florintu (w tym też Stowarzyszenie Florystów Polskich). Nie zabrakło tu emocjonujących spotkań, a nawet rozrywki – zorganizowano min. bitwę florystów „Hana Ike Battle”- konkurencję, w której w przeciągu pięciu minut należało wykonać kompozycję w stylu japońskiej ikebany. Publiczność wybierała zwycięzcę, a został nim… Tomasz Max Kuczyński.

a2Hana Ike Battle
a3Hana Ike Battle
a4Hana Ike Battle – zwycięzca: Tomasz Max Kuczyński.

Obie imprezy były licznie odwiedzane, również przez gości z Polski. Nie ma się co dziwić: była to doskonała okazja by zobaczyć mnóstwo kwiatów i roślin z różnych zakątków świata, wśród których zaprezentowano także nowe odmiany. Wydarzenia te były też gratką dla wielbicieli florystycznego dizajnu. Można było odwiedzić kilkaset barwnych stoisk, które starano się zaaranżować w sposób jak najbardziej ciekawy i oryginalny. Niektóre z nich robiły na prawdę duże wrażenie, kusiły rozmachem, pomysłowością, bogactwem roślin i ciekawymi odmianami kwiatów.

Cieszymy się, że mogliśmy odwiedzić te imprezy. Warto wspomnieć, że w tym samym czasie odbył się jubileuszowy kongres Florintu, który świętował 60 rocznice powstania. W jego trakcie podjęto decyzję o miejscu kolejnych Mistrzostw Europy we Florystyce – odbędą się one w Polsce, w Katowicach w 2020 roku.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl