The Lonely Bouquet Day, czyli Dzień Samotnego Bukietu to inicjatywa, której celem jest poświęcenie jednego dnia w roku na uszczęśliwianie nieznajomych osób. W jaki sposób? Oczywiście za pomocą kwiatów!

Rok pandemii pokazał nam wszystkim, że potrzebujemy siebie nawzajem. Izolacja uświadomiła nam, jak bardzo zależy nam na kontakcie z ludźmi i przypomniała o tym jak wiele satysfakcji dają kontakty międzyludzkie. Chcemy czuć bliskość i solidarność z innymi, pragniemy czuć się potrzebni. Dlatego zachęcamy Was do udziału w Międzynarodowym Dniu Samotnego Bukietu. Obdarowanie obcej osoby kwiatami sprawi radość zarówno nam jak i osobie, która dostała taki nieoczekiwany prezent!

Międzynarodowy Dzień Samotnego Bukietu – 27 czerwca 2021

Międzynarodowy Dzień Samotnego Bukietu celebrujemy zawsze w ostatnią niedzielę czerwca. W 2021 roku będzie to 27. czerwca. To już dziewiąta edycja tej akcji. ForumKwiatowe.pl już od kilka lat zachęca do wzięcia w niej udziału. W tym roku, do tej międzynarodowej inicjatywy postanowiła dołączyć także największa niemiecka sieć przesyłek kwiatowych FLEUROP. Pod hasłem ′”Sag was wichtig ist. Sag’s mit Blumeni”, niemieckie kwiaciarnie współpracujące z tą siecią rozdadzą w całym kraju ponad 100 000 bukietów.

Jak powstał “samotny bukiet”?

Inicjatorką akcji jest Emily Avenson, Amerykanka mieszkająca w Belgii. Któregoś dnia postanowiła ona zaskoczyć mieszkańców swojej miejscowości: zrobiła bukieciki z ogrodowych kwiatów i pozostawiła je w różnych miejscach, tak aby mile zaskoczyć przypadkowych przechodniów. Emily szybko znalazła wielu naśladowców: inicjatywę podchwycili ogrodnicy, kwiaciarze i zwykli miłośnicy kwiatów na całym świecie. Powstała nawet strona internetowa, na której można podzielić się zdjęciami swoich bukietów, albo zdjęciami bukietów znalezionych. Każdy może też odznaczyć na mapie swoją lokalizację i wskazać w ten sposób miejsce, w którym akcja się odbyła.

Samotny bukiet w Krakowie, autorka: Agnieszka Błaszczyk

Jak wziąć udział?

Wzięcie udziału w tej międzynarodowej zabawie jest bardzo proste. Najpierw należy zaopatrzyć się w bukiet. Jeżeli jesteś florystą lub ogrodnikiem, to nie jest to żaden problem. Jeśli nie, to możesz wykonać bukiecik z kwiatów polnych, ogrodowych, a nawet możesz go nabyć w kwiaciarni. Kwiaty muszą mieć dostęp do wody, dlatego trzeba zaopatrzyć się w jakiś mały pojemniczek. Może to być słoik lub nawet obcięta plastikowa butelka, które można ozdobić sznurkiem lub wstążką – choć oczywiście nie jest to konieczne. Tak przygotowany zestaw zaopatrujemy w bilecik, na którym możemy napisać „Weź mnie!” lub inne hasło, by oznajmić, że bukiet należy do szczęśliwego znalazcy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na bileciku również umieścić dane swojej kwiaciarni. Taka promocja na pewno nie zmniejszy radości obdarowanej osoby, a może sprawi, że ta zechce skorzystać z usług florysty.

Przygotowane bukieciki zostawiamy w wybranym przez siebie miejscu: na ławce w parku, na schodach, chodniku lub gdziekolwiek chcemy. Ważne jest to by nie stanowiły dla nikogo przeszkody, ani zagrożenia. Nie chcemy przecież, żeby ktoś się potknął! Ze względu na panujące zasady bezpieczeństwa pamiętajmy też, żeby zdezynfekować pojemnik na wodę przed użyciem.

Na końcu… Pochwalcie się!

Nie zapomnijcie podzielić się informacją o swoim udziale w akcji “Samotny bukiet” z przyjaciółmi i swoimi klientami na profilu społecznościowym czy na swoim blogu. Bedzie nam miło jeżeli przyślecie nam link do swojej strony lub zdjęcia. Piszcie na: info@forumkwiatowe.pl

Poniżej prezentujemy inspirujące bukieciki wykonane przez polskich florystów: Agnieszkę Błaszczyk, Karolinę Drozdek-Staniszewską, Piotra Marca oraz Małgorzatę Szwagiel.

Samotny bukiet w Zamościu, autor: Piotr Marzec
Samotny bukiet w Krakowie, autorka: Agnieszka Błaszczyk
Samotny bukiet w Zielonej Górze, autorka: Karolina Drozdek-Staniszewska
Samotny bukiet w Rzeszowie. Autorka: Małgorzata Szwagiel
Samotny bukiet w Zielonej Górze, autorka: Karolina Drozdek-Staniszewska
Samotny bukiet w Zamościu, autor: Piotr Marzec
Samotny bukiet w Zielonej Górze, autorka: Karolina Drozdek-Staniszewska
Samotny bukiet w Rzeszowie. Autorka: Małgorzata Szwagiel

Tekst ukazał się 21.06.2020 roku i został zaktualizowany w dniu 15.06.2021 r.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl