Timisoara, Lublin i kwiaty

08/06/2015

Timisoara… Brzmi egzotycznie. Gdzie to jest? W Rumuni oczywiście, czyli całkiem blisko nas. Spacerując po barokowej zabudowie miasta, starych kościołach i patrząc na wspaniałe XIX-wieczne kamienice możemy wyruszyć w niezapomnianą podróż w przeszłość. Timisoara nie na darmo nazywana była kiedyś Małym Wiedniem.

[imagebrowser id=154]

Widać tu wpływy trwającego ponad 200 lat panowania najpierw Austrii, a później Austro-Węgier. Miasto przyciąga turystów barokowymi zabytkami, masą ulokowanych w centrum knajpek, barów, restauracji z jedzeniem i tym bardziej regionalnym i tym światowym. Są tu eleganckie kawiarnie, a wielu turystów podróżujących po Rumunii bez wahania wskazuje Timisoarę jako najpiękniejsze miasto tego kraju.

Pod koniec maja bieżącego roku odbył się tam festiwal kwiatów pod nazwą „Timfloralis”. Nie byłoby może w tym wydarzeniu nic nadzwyczajnego, gdyby nie pokazy kwiatowe, w których uczestniczył zaproszony florysta z Polski. Był to Piotr Marzec z Zamościa. Piotr tak nam o nich opowiada:

„Imprezę przygotowano wspaniale, pełen profesjonalizm we wszystkich szczegółach. Od godziny 16.00 prowadziłem pokaz i warsztaty dla rumuńskiej publiczności, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, a od godz.19.30 prezentowałem wykonane wcześniej bukiety ślubne. Mimo pochmurnej pogody publiczność dopisała. Siedem wykonanych przez ze mnie bukietów ślubnych wzbudziło wielkie zainteresowanie publiczności. Wszystkie bukiety wykonane były z materiału ciętego na konstrukcjach, a zostały zaprezentowane przez rumuńskie modelki z MCS Models. Wzbudziły wielki zachwyt publiczności. Oczywiście mój pokaz to nie tylko moja zasługa, bardzo dziękuję za wszelką pomoc jaką otrzymałem. Szczególne podziękowania dla Urzędu Miasta w Lublinie i jego pracownikom, Dianie Donawell z Magistratu w Timisoara, znanej florystce, prezesowi Asociatia Floristilor Romani (federacja florystów Rumunii) Andreea Stör za prowadzenie mojego pokazu, Alina Nagy-Ghinea, Annemarie Alina Calota, Vlad Pacurar S.C Horticultura S.A, MCS Models . Bardzo dziękuję.”

36

Piotr Marzec i Andreea Stör (w środku)

Cieszymy się z udziału kolejnego florysty z Polski w pokazach i prezentacjach zagranicznych. Jeśli zastanawiacie się dlaczego Piotr wspomniał o Urzędzie Miasta w Lublinie, to już wyjaśniamy: Piotra Marca do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Kwiatów w Timisoarze zaprosiło miasto Lublin. Podczas imprezy reprezentował tam Lubelszczyznę – Lublin i Timisoara są miastami partnerskimi.

Gratulujemy Piotrowi występu i życzymy kolejnych zaproszeń.

Zdjęcie dzięki uprzejmości D.S. Photography.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl