Trawy są bardzo wdzięcznym materiałem florystycznym, po który floryści często i chętnie sięgają. Charakterystyczny kształt i elastyczność dają mnóstwo możliwości zastosowań, a ich trwałość i łatwość użycia są dodatkowym atutem. W zależności od pomysłu i zastosowanej techniki można z trawami osiągnąć wiele ciekawych efektów: zastosowane luźniej nadadzą lekkości, a wyplecione mogą utworzyć bardziej zbitą albo ażurową konstrukcję. Pomysłów na trawy może być wiele – zależy to tylko od wyobraźni i umiejętności florysty. Trawy mogą nas zaskoczyć w jeszcze inny sposób, a konkretnie chodzi o nazewnictwo. Czy to, co wśród florystów funkcjonuje pod nazwą “trawa” jest rzeczywiście trawą? Otóż nie 🙂


Reklama

 

rozhurt-styczen-10Praca: Monika Bebenek (wykonana podczas pokazu w Hurtowni Róża w Katowicach)

DRZEWO TRAWIASTE

Żółtak, ksantorea (Xanthorrhoea Sm.) – rodzaj roślin z rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). Nazwa rodzaju pochodzi od greckich słów ξανθας (ksantas – blond, żółtawy) i ρέω (rheo – wypływać) i odnosi się do żółtej żywicy gatunku typowego. Ze względu na charakterystyczny wygląd potocznie nazywany drzewem trawiastym lub trawowym (tak samo nazywa się podobnie wyglądające i także rosnące na tych samych obszarach rośliny z rodziny Dasypogonaceae).

 

drzewo trawiaste

Florystom znana pod nazwą handlową “steel grass” – “trawa stalowa“, wykorzystywana często do tworzenia bukietów ślubnych oraz nowoczesnych kompozycji. Są to najczęściej liście X. australis. Można ją kupić paczkowaną po 20- 30 szt o długości 100- 120 cm. W handlu pod nazwą “drzewo trawiaste” występują różne gatunki, najczęściej X. preissii.

 

drzewo trawiaste 3

 

Botanicznie jest kserofitem o grubym, drewniejącym, prostym, rzadziej rozgałęziającym się pniu osiągającym 2 m wysokości (np. u Xanthorrhoea arborea). Pień wyrasta z krótkiego kłącza. Czyli nie trawa.

Liście osadzone spiralnie, dachówkowato, długie, równowąskie. Wyrastają na całej wysokości pnia lub skupione są w gęstą kępę na jego wierzchołku. Są sztywne i łamliwe. Kwiaty liczne, drobne i białe, zebrane w szczytowy kwiatostan mający kształt długiego kłosa.

 

TRAWA NIEDŹWIEDZIA

Xerophyllum tenax (syn. Helonias tenax)
Najbardziej popularna „trawa” w kwiaciarniach, nie znam miejsca w Polsce gdzie bym jej nie spotkała. Wykorzystywana do wielu bukietów, również ślubnych. W bukietach okolicznościowych dodaje lekkości i przestrzeni, nadaje się do plecenia różnych form.

 

trawa niedźwiedzia 1

To bylina należąca do rodziny Melanthiaceae, bardzo mocno spokrewniona z liliami. Posiada kilka ciekawych nazw, u nas znana jako “trawa niedźwiedzia”.
Pochodzi z Ameryki Północnej. Była, jako pierwsza roślina, używana przez rdzennych amerykanów do wyplatania koszyków. To jedne z niewielu liści, które zmieniają się z zielonych na białe kiedy wysychają.

 

trawa niedźwiedzia

Roślina może rosnąć na wysokość od 15-150 cm, liście wyrastają z małej skróconej łodygi u podstawy ziemi tworząc rozetę. Liścia mają od 30-100 cm długości I 2-6 mm szerokości, mają ząbkowane brzegi dlatego łatwo się nią przeciąć i dlatego długo się goją rany. Kwiaty białe, zebrane w kwiatostan umiejscowione na długiej szypule, mają sześć słupków i sześć pręcików. Więc znowu nie trawa.

 

trawa niedźwiedzia 2

O autorze

Katarzyna Greta Grondkowska

Dyplomowana Mistrzyni Florystyki, właścicielka szkoły florystycznej Gretaflowers. Od wielu lat działam na rynku polskim szkoląc kolejne pokolenia. Na swojej ścieżce rozwoju florystycznego czerpałam z doświadczeń i mądrości moich nauczycieli. Andreas Faber, Gregor Lersch, Robert Miłkowski, Mariola Miklaszewska, Doreen Sider to moi przewodnicy w drodze do miejsca, w którym aktualnie jestem. Gretaflowers Szkoła Florystyczna to nie tylko szkoła, nie tylko kursy, nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale także spotkanie z człowiekiem, wymiana doświadczeń, dzielenie się rozwiązaniami.