W czasach wirtualnej rzeczywistości i coraz bardziej scyfryzowanym świecie zaczynamy dostrzegać, że liczy się rodzina, społeczność i prawdziwi ludzie. Czujemy potrzebę bliskości i poczucia przynależności. Wspólna zabawa, świętowanie i dzielenie się szczęśliwymi chwilami są dziś dla nas ważniejsze niż kiedykolwiek. Tendencja ta nie uszła uwadze twórców targów Christmasworld, które już wkrótce będą miały miejsce we Frankfurcie nad Menem (24–28 stycznia). Edycja ta otrzymała więc tytuł nawiązujący do wspomnianych wartości, który brzmi: Family Matters (“Sprawy rodzinne”).

Targi Christmasworld to impreza obowiązkowa dla ludzi z branży dekoratorskiej. To miejsce, w którym można zaczerpnąć inspiracji, zapoznać się z ofertą producentów na sezon świąteczny 2020/21 i przyglądnąć się towarom, które w sprzedaży detalicznej znajdą się dopiero po kilku miesiącach. Dowiemy się jakie kolory, materiały i wzory nadchodzą, jakie pozostaną i które odchodzą. Jest to wiec okazja, by lepiej poznać obowiązujące trendy w designie. W gromadzeniu tych informacji wyręczają nas projektanci ze Stilbüro bora.herke.palmisano, którzy obserwują aktualne trendy w modzie, społeczeństwie, architekturze wnętrz i na tej podstawie – specjalnie dla Christmasworld – opracowują swoją prognozę. Otrzymujemy od nich gotowe style i schematy kolorystyczne, które obowiązywać będą w kolejnym sezonie (20/21). Warto się z nimi zapoznać już dziś i wiedzieć co będzie przeważało w ofercie produktów dekoracyjnych oraz co będzie się podobało klientom detalicznym.

Trendy dekoracyjne 2020/21

Designerzy wzięli pod uwagę wspomniane na wstępie wartości – takie jak bliskość, rodzina, poczucie wspólnoty z innymi, chęć dzielenia się – i przygotowali trzy style, które nazwano: Green Ritual, Silken Party i Happy Get Together („Zielony rytuał”, „Jedwabna impreza” i „Wesołe spotkanie”). Według Annetty Palmisano, jednej z twórców wymienionych styli, w dzisiejszych czasach rośnie w nas poczucie odpowiedzialności i pragnienie prowadzenia bardziej ekologicznego sposobu życia – Przejawia się to w sposobie, w jaki organizujemy nasze święta: jako uroczyste spotkania, w których zbiorowe dobre samopoczucie jest priorytetem. Niezależnie od tego, czy jest to okazja osobista, czy inne święto, organizujemy je z wielką miłością i wysiłkiem, aby mieć pewność, że spędzimy wspólnie radosny i przyjemny czas. W ten sposób tworzymy cenne chwile, które wzmacniają nasze relacje międzyludzkie ” – mówi projektantka.

Green Ritual – styl inspirowany naturą

Ten prosty, niemal minimalistyczny styl nawiązuje do tematu świadomej rezygnacji z rzeczy, jako reakcji na panującą przez wiele lat kulturę marnotrawstwa. „Zielony rytuał” to spokojne, naturalne, roślinne kolory w dwóch wyraźnie odrębnych tonacjach. W jednej dominują jasne i stonowane odcienie, takie jak szary, taupe i piaskowy, a także jasna, paprociowa zieleń i kolor czerwonawo-brązowy. Z drugiej strony mamy tajemniczy, wegetatywny świat o ciemnych kolorach, z głębokimi odcieniami czerwonych i ciemnych liści, które przywodzą jesienne skojarzenia.

Oprócz nastrojowego / świątecznego wyglądu ozdób choinkowych, ten styl nadaje się również do lekkiej i wiosennej interpretacji – mówi Palmisano. Stonowanej kolorystyce przeciwstawiają się eksperymentalne i kreatywne pomysły, techniki i materiały. Kwiaty i liście obrabiane w szkle i papierze, malowane rośliny, fotograficzne eksperymenty, efekty akwareli, nieregularne i plamiste wzory, a także surowe i szorstkie w dotyku powierzchnie. Wiele wzorów ma głębokie tło. Z kolei takie materiały jak glina i szkło połączone z jasnym drewnem w prostych, funkcjonalnych kształtach tworzą nowoczesny klimat.

Silken Party – styl inspirowany innowacyjnymi kreacjami modowymi i stworzony przy użyciu technologii laserowej.

Wzory eleganckiego i zmysłowego świata Silken Party charakteryzują się miękkimi, organicznymi kształtami. Niezwykłe kwiaty i płatki mogą być źródłem inspiracji, która świetnie zaprezentuje się na weselach i letnich uroczystościach.

„Jedwabna impreza” prezentuje zrównoważoną paletę barw: z jednej strony mamy pastelową kolorystykę, w której miękkie, kremowe odcienie łączą się ze świeżymi i kobiecymi akcentami, a z drugiej strony mamy eleganckie kolory w ciepłych odcieniach. Materiały i ozdoby są delikatne i kobiece. Nowoczesne draperie, miękkie i lejące materiały dają przytulny efekt. Szkło i tkaniny, takie jak jedwab i organza, wydają się cienkie, półprzezroczyste i subtelne. Wygląd uzupełniają błyszczące, wyjątkowo gładkie powierzchnie, wysokiej jakości wykończenia oraz dyskretnie migoczące i delikatnie błyszczące akcenty. Metaliczny lub jedwabisty połysk doskonale współgra w połączeiu z aksamitnym matem.

Happy Get-Together – styl inspirowany nowym miejskim stylem życia, z naciskiem na recykling

W tym typowo miejskim stylu chodzi o to, by miasta były bardziej przyjazne do życia, a granice między klasycznymi kategoriami (takimi jak twoje/moje, prywatne/publiczne i miasto/wieś) stały się łagodne, wręcz zatarte.

Paleta świeżych, apetycznych i mlecznych kolorów przypomina świeżo wyciskane cytryny, limonki i miętową lemoniadę, a także zboże i słomę. W ciepłym spektrum kolorów dominuje żywy, pomarańczowy kolor wosku i bardziej stonowane kolory z recyklingu, takie jak butelkowa zieleń i melanże, plamiste mieszanki kolorów powstałe w wyniku procesów kompozytowych. Koncepcja „Second Life” przenika cały świat produktów, począwszy od tych z recyclingu, a projektanci opracowują zaskakujące pomysły na nowe kształty, tekstury i materiały, takie jak PET i papier. Charakterystyczne dla tego stylu są niekonwencjonalne pomysły oraz ręczne techniki wykonania, takie jak: tkanie, nawijanie, wiązanie i łączenie warstw.

Podczas targów Christmasworld będzie można uzupełnić swoją wiedzę o trendach biorąc udział w wykładach na temat aktualnych trendów w modzie i wzornictwie produktowym. Wykłady będą odbywały się codziennie podczas targów – od 24 do 27 stycznia 2020 r. o godzinie 11.00 i 13.00 oraz 28 stycznia 2020 r. o godzinie 12.00. Odwiedzający będą mogli również bezpłatnie otrzymać karty trendów – aby mieć pod ręką wszystkie odpowiednie kolory, kształty, materiały i wzory. Karty dostępne będą na stoisku informacyjnym Christmasworld Trends w hali 11.0, C 40.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl