Nowy Rok zacznie się już za kilka dni. Jakie trendy będą obowiązywać na rynku florystycznym w 2023 roku? Biuro Kwiatowe Holandia we współpracy z Tuinbranche Nederland, iBulb, Inretail i Bureau Nijman + Van Haaster opracowało cztery nowe trendy stylistyczne, które obejmują kwiaty, rośliny doniczkowe i ogrodowe. Dzisiaj prezentujemy pierwszy z nich, który nazwany został Ode to Nature. Już wkrótce napiszemy o kolejnych: Vintage Folklore, Layered Spaces i Collecting Memories. Każdy z tych trendów jest inny, ale wszystkie wynikają z zeitgeist, czyli poczucie ducha czasu, w którym obecnie żyjemy.


Reklama

Zeitgeist

W jakich czasach żyjemy i jakie nastroje nam dopisują? Co tworzy obecny zeitgeist? Jak podaje Biuro Kwiatowe Holandia mamy mniej wiary w rząd i więcej powodów do zmartwień: wojna, kryzys klimatyczny, niedobory mieszkań, kryzys surowcowy, niewydolna opieka zdrowotna, zmiany na rynku pracy i edukacji. Media i przedsiębiorstwa technologiczne mają coraz większą władzę i wpływy. Społeczeństwo stało się bardziej spolaryzowane, a my coraz częściej czujemy się wyobcowani. Wszystko to sprawia, że ludzie chętniej zamykają się w swoich własnych cyfrowych “mini światach”, aby mieć poczucie bezpieczeństwa i autentyzmu w tym co ich otacza. Właśnie te nastroje zostały przełożone cztery trendy stylistyczne na 2023 rok.

Oda do natury

Z powodu kryzysu klimatycznego czujemy się bezbronni wobec przytłaczających sił natury, dlatego chcemy przyczynić się do zatrzymania zmian klimatycznych. Pragniemy też wyrażać nasze przywiązanie do natury, bo przecież jesteśmy jej częścią. Znajduje to odzwierciedlenie w tym, jak dekorujemy nasze domy, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Podstawowe hasła tego trendu to: naturalny, dziki, mocny, organiczny, nieobliczalny, oparty na biologii, trwały, zgodny z naturą, połączony.

Oda do natury we wnętrzach

Natura zdaje się wdzierać do naszych wnętrz brać je we władanie. W trendzie Ode to Nature stosuje się jak najwięcej materiałów naturalnych i/lub pochodzących z recyklingu (rattan, glina, drewno, kamień naturalny), które są przyjazne dla środowiska. Wykorzystywane wzory to naturalne tekstury, reliefy, nieregularne linie i różne wzory z efektem degradacji lub rozlania. Kwiaty i rośliny są układane bądź formowane w sposób odzwierciedlający naturę. Obowiązują kształty nieregularne, organiczne, o naturalnym wyglądzie.

Kształty doniczek i wazonów są nieregularne i nawiązują do naturalnych materiałów. Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
Podstawy, wazony czy miski wydają się znikać. Tak jakby kompozycja kwiatowa wyrastała z ziemi. Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk

W dekoracjach pojawiają się motywy skał, kamieni i głazów lub form, które wyglądają jakby były wykonane ręcznie. Tak na prawdę mamy tu do czynienia z rodzajem symbiozy materiałów nieożywionych i żywych – jako przykład może posłużyć sofa, która wygląda jakby była wykonana z kamienia, ale tak na prawdę jest zrobiona z miękkiego materiału. Materiały są naturalne i przyjazne dla środowiska. To uświadamia nam, że wszystko jest ze sobą połączone, a my jesteśmy częścią natury i czerpiemy z niej inspirację.

Formy są dziwaczne i organiczne, co sprawia, że przedmioty wyglądają jakby były wykonane z naturalnych materiałów lub zrobione ręcznie. Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
W dekoracjach pojawiają się motywy skał, kamieni i głazów lub form, które wyglądają jakby były wykonane ręcznie. Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk

Paleta kolorów

We wnętrzach pojawiają się brązy, zielenie oraz inne, delikatne, naturalne barwy. Kolory doskonale ze sobą współgrają demonstrując tym samym spójność między różnymi elementami natury. Spokojna kolorystyka przełamana jest barwnymi plamami w postaci kwiatów i roślin kwitnących. W kwiatach można znaleźć również biel, ale jest to wyjątek. Komponując własną paletę można użyć większej ilości kolorów, ale kombinacja zawsze musi nawiązywać do natury.

Źródło: flowercouncil.co.uk
Kolory biały, beżowy, żółty, różowy i liliowy występują na małą skalę – głównie jako barwa kwiatów i roślin kwitnących. Dominują zielenie i brązy, również jako kolory artykułów dekoracyjnych.

Oda do natury w plenerze

Również w ogrodach czy na balkonach dominuje natura, z jej organicznymi i nieregularnymi kształtami. Ogrody mają bardziej dziki charakter, z krętymi ścieżkami i nieregularnymi granicami pomiędzy obszarem zagospodarowanym przez człowieka i naturę. W ogrodach dążymy do bioróżnorodności, dlatego wykorzystuje się dużą różnorodność kwiatów i roślin. Balkony są również pokryte bujną zielenią, z obfitością roślin poziomych i pionowych dzięki czemu można dosłownie zatopić się w zieleni. Zastosowane materiały pochodzą z recyklingu lub są pochodzenia naturalnego. Przyroda służy również jako tworzywo, korzystamy więc na przykład z pni drzew jako ławek lub z kamieni otaczających oczka wodne.

Ogrody mają bardziej dziki charakter, z krętymi ścieżkami i nieregularnymi granicami pomiędzy obszarem zagospodarowanym przez człowieka i naturę. Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk

Źródło: flowercouncil.co.uk

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl