Jednym z działań florysty jest regularne śledzenie trendów: dekoratorskich, wnętrzarskich, florystycznych. Kopalnią wiedzy są tu targi branżowe, bo dzięki nim można w jednym miejscu zobaczyć jakie produkty pojawią na rynku w najbliższym sezonie oraz jaka stylistyka będzie oddziaływać na klientów kwiaciarni czy pracowni florystycznej. Zrozumienie najnowszych trendów pozwala też świadomie zdecydować czy chcemy dopasować do nich swoją ofertę, czy może wolimy wyróżnić się proponując własną estetykę.

Do wydarzeń, które zdecydowanie zasługują na uwagę florysty, należą targi Christmasworld, które już wkrótce odbędą się we Frankfurcie (w związku z pandemią targi zostały odwołane). Jeśli jednak nie planujecie dalszych wycieczek w najbliższym czasie, to mamy dla Was dobrą wiadomość. Projektanci współpracujący z Messe Frankfurt przeanalizowali oferty wystawców i określili tendencje, które będzie można zaobserwować w 2022 roku. Mają one odzwierciedlać potrzeby konsumentów, na których duży wpływ miało doświadczenie pandemii. Coraz częściej na pierwszy plan wysuwa się zrównoważony rozwój, powrót do tradycji i ulubionych rytuałów, a więzi rodzinne nabrały jeszcze większego znaczenia. Motywy te zawarto w trzech stylach: „hearted+minimal”, „mystic+originate” i „local+vital”.

hearted+minimal

Ten styl łączy przytulność z minimalizmem. Wyraźne linie, powściągliwe kolory i naturalne materiały tworzą spokojną i przyjemną atmosferę. Przedmioty służą wyrażeniu własnej osobowości oraz stworzeniu intymnej, osobistej atmosfery w domu czy w biurze. Znaczenia nabierają przedmioty o wartości sentymentalnej oraz ponadczasowe dekoracje i trwałe materiały. Trend ten związany jest ze świadomością ekologiczną i odpowiedzialnym korzystaniem z zasobów.

źródło: Messe Frankfurt Exhibition GmbH

mystic+originate

Ten enigmatyczny i kochający naturę styl łączy w sobie rzeczywistość z fantazją. Charakterystyczne dla tego trendu są wzory wyglądające bardzo naturalnie, ale to tylko wrażenie, ponieważ w naturze ich nie odnajdziemy. Dlatego wszystko wydaje się znajome, a jednak dziwne. Dekoracje i przedmioty są bardzo artystyczne, tworzą mistyczną atmosferę. W tym trendzie sięga się po zaskakujące rozwiązania oraz nowe, alternatywne materiały, które są imitacją tego co znane. Trwałość oraz wysoka jakość przedmiotów podkreślają przywiązanie do tradycji i ulubionych rytuałów.

źródło: Messe Frankfurt Exhibition GmbH

local+vital

To trend, w którym najważniejsza jest pogoda ducha i związek z naszym najbliższym otoczeniem – z sąsiedztwem i miejscem, w którym żyjemy. Otaczająca nas przestrzeń, zarówno prywatna jak i publiczna staje się centrum życia, w którym możemy realizować swoje twórcze zainteresowania, majsterkować, manifestując swoje zaangażowanie i poczucie bliskości z miejscem, które kochamy. Styl ten skupia się na lokalnych projektach, lokalnych produktach i charakterystycznym, wyróżniającym się dizajnie.

źródło: Messe Frankfurt Exhibition GmbH
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl