W minionym tygodniu miała miejsce XXV jubileuszowa wystawa ZIELEŃ TO ŻYCIE oraz towarzyszące jej Targi Flower Expo Polska. Nas jako redakcji nie mogło tam zabraknąć. Z pewnością na wielu forach czy łamach wydawnictw, blogach pojawiło się już wiele relacji na gorąco. My postanowiliśmy podzielić się z Wami naszymi odczuciami nieco później. Jako, że nasz zespół to osoby o różnym doświadczeniu, postanowiliśmy wspólnie, a zarazem oddzielnie przedstawić to wydarzenie naszymi oczami.

Zieleń to Życie
 


Oczami miłośnika ogrodnictwa

Kamil Grzegorzewski
 
Najlepszą inwestycją jest wiedza. Jej nikt nam nie odbierze, a przydaje się… zawsze. Na targi wybieram się z nastawieniem, aby się czegoś dowiedzieć. Na tak dużych wystawach jak Zieleń to Życie przekrój zwiedzających jest bardzo szeroki. Od dzieci, które dopiero odkrywają swoje ogrodnicze pasje, poprzez studentów kierunków przyrodniczych, aż do… profesjonalistów, którzy znają dziedzinę od podszewki. Niezależnie kto odwiedza targi – zasada jest taka sama. Każdy z publiczności powinien mieć możliwość – w miarę potrzeb oczywiście – poszerzenia horyzontów swojej wiedzy. Lekcję, nazwijmy to, wystawiennictwa merytorycznego świetnie odrobiła firma Van Vliet Flower Group, prezentując odmiany róż i goździków nie tylko w sposób bardzo atrakcyjny, ale także niezwykle czytelny. Przy każdej odmianie, na czarnym tle, umieszczona była jej nazwa.

Van Vliet Flower Group (Fot. Kamil Grzegorzewski)

Van Vliet Flower Group (Fot. Kamil Grzegorzewski)

Van Vliet Flower Group (Fot. Kamil Grzegorzewski)

Van Vliet Flower Group (Fot. Kamil Grzegorzewski)

W sektorze firm sprzedających materiał roślinny wyróżniły się pod ty względem, dwie firmy: VITRO Warszawa Sp z o.o. oraz Ważyńscy Szkółki Roślin Ozdobnych. Obie firmy zadbały o to, żeby niemal każdy eksponowany takson był przedstawiony „z imienia i nazwiska”. Wykorzystano do tego etykiety z czytelną nazwą gatunku. Dla ogrodowych „świeżaków” to idealna okazja, aby poznać świat roślin od nieco bardziej naukowej strony – chociaż bogactwo nazewnictwa botanicznego może trochę onieśmielać. Dla profesjonalistów są informacją: mam do czynienia z konkretnym gatunkiem w konkretnej odmianie. Jedni i drudzy na tym korzystają – na innych płaszczyznach – ale podstawa pozostaje taka sama: informacja = wiedza.

VITRO Warszawa Sp z o.o. (Fot. Kamil Grzegorzewski)

VITRO Warszawa Sp z o.o. (Fot. Kamil Grzegorzewski)

Ważyńscy Szkółki Roślin Ozdobnych (Fot. Kamil Grzegorzewski)

Ważyńscy Szkółki Roślin Ozdobnych (Fot. Kamil Grzegorzewski)


 
 


Paulina ŚwiderskaZieleń to Życie oczami młodego ogrodnika

Paulina Świderska

Każda wystawa zieleni to dla mnie okazja do bliższego obcowania z naturą. Odwiedzając takie wydarzenia zazwyczaj szukam roślinnych nowości. Tak też było podczas tegorocznej Zieleń to Życie. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że w tym roku większość z wystawców postawiła na ukazanie pięknych odmian jeżówki purpurowej.

Jeżówka ‘Big Kahuna’

Perełką, którą udało mi się odnaleźć na targach była jeżówka purpurowa, której okwiat był koloru słonecznie żółtego, a na dodatek sam pokrój rośliny odbiegał od na ogół spotykanego, bo był kompaktowy czyli prosto mówiąc zwarty i niski. Odmiana ta to ‘TWEETY’® prezentowana była na stoisku VITRO Warszawa Sp. z o.o.
 

Jeżówka ‘TWEETY’® (Fot. Paulina Świderska)

Jeżówka ‘TWEETY’® (Fot. Paulina Świderska)

Na tym samym stoisku wystawca zaproponował nam kolejną ciekawą nową odmianę tym razem starca ‘Angel Wings’ ®. Odmiana ta zwraca uwagę swoimi pięknymi białymi liśćmi. Myślę, że świetnie będzie nadawała się jako dodatek wielu kompozycji, nie tylko tych zimowych.
 

Starzec ‘Angel Wings’ ® (Fot. Paulina Świderska)

Moją uwagę zwróciło również stoisko szkółki Clematis – źródło dobrych pnączy, gdzie zaprezentowana została przepiękna odmiana powojnika – Clematis ‘Taiga’ PBR. Odmiana ta została również nagrodzona srebrnym medalem w konkursie nowości roślin.
 

Powojnik ‘Taiga’ PBR (Fot. Paulina Świderska)

Powojnik ‘Taiga’ PBR (Fot. Paulina Świderska)

Powojnik ‘Taiga’ PBR (Fot. Paulina Świderska)

Powojnik ‘Taiga’ PBR (Fot. Paulina Świderska)

Roślin, które zachwycały na wystawie było co niemiara. Dlatego z całego serca polecam odwiedzać takie wystawy, by przekonać się naocznie o pięknie otaczającej nas przyrody. By poznać nowe odmiany, a może i nawet gatunki roślin czy wymienić poglądy z innymi fachowcami od zieleni.

 


Michał BursigSpojrzenie florysty i sprzedawcy kwiatów

Michał Bursig
 
Kocham rośliny, więc taka wystawa to dla mnie święto. Część szkółkarska to raj dla mojej duszy, ale jako florysta swoją uwagę głównie skupiam na części florystycznej. Pierwsze wrażenie było bardzo dobre – masa kwiatów, piękne aranżacje kwiatowe, ale po dokładnym obejrzeniu stoisk w oczy rzuciła mi się monokultura, czyli bardzo mała różnorodność prezentowanych roślin. Głównie róże, goździki, chryzantema, trochę lilii, słonecznika, znikoma oferta roślin doniczkowych, prawie w ogóle zielonych dodatków.

Flower Expo Polska

Flower Expo Polska

Flower Expo Polska

Głównymi wystawcami na części „florystycznej” byli producenci z Ameryki Południowej. Rośliny na ich stoiskach, szczególnie róże, robiły wrażenie – wielkość kolorystyka, formy – były cudowne. Wielkim zaskoczeniem dla mnie były piękne chryzantemy uprawiane w Kolumbii w okolicy Medellin. Co więcej moją uwagę zwróciły również podwójne (pełne) odmiany lilii, a także odmiany goździka brodatego. Ciekawą ofertę przedstawił producent doniczkowych lilii, frezji i cantedeskii. Bardzo zainteresowała mnie również oferta tillandsi (oplątwy). Mimo wszystko, ta część targów zostawiła u mnie uczucie niedosytu.

Lilia (Fot. Michał Bursig)

Lilia (Fot. Michał Bursig)

Pokazy florystyczne na bardzo dobrym poziomie, kreatywność florystów wielka – praca formą, kolorem i różnorodnym materiałem. Użyli wiele ciekawych i pięknych roślin. Największe wrażenie na mnie zrobił monochromatyczny, biały bukiet w wykonaniu Rafała Kawałko – forma bukietu, jego faktura dobór i ilość gatunków roślin – niesamowity. Jak zwykle piękne prace Zygmunta Sieradzana i Tomasza Maxa Kuczyńskiego. Ciekawy pokaz Szkoły Florystycznej Kwitnące Horyzonty. To właśnie te wydarzenia wynagrodziły trud podróży, a wisienką na torcie były odbywające się w trakcie targów seminaria i osobiste spotkania z Wami wszystkimi.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć prac florystycznych wykonanych podczas pokazów Flower Expo Polska.

praca: Roman Steinhauer

praca: Roman Steinhauer (Rosja)

praca: Ahti Lyra (Estonia)

praca: Ahti Lyra (Estonia)

praca: Kwitnące Horyzonty Szkoła Florystyczna

praca: Monika Harlos, Kwitnące Horyzonty Szkoła Florystyczna

praca: Tomasz Max Kuczyński

praca: Tomasz Max Kuczyński

praca: Zygmunt Sieradzan

praca: Zygmunt Sieradzan

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć prac florystycznych wykonanych podczas pokazów Flower Expo Polska.

 

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o