Podczas nadchodzących targów Christmasworld, które odbędą się już w lutym 2023 roku, będzie można na żywo przekonać się jakie kolory, kształty i wzory będą modne w przyszłych dekoracjach świątecznych (Boże Narodzenie 2023). Eksperci Christmasworld przeanalizowali ofertę wystawców i wyznaczyli trzy trendy, które będzie można zaobserwować w całym sektorze dóbr konsumpcyjnych. W przyszłym sezonie możemy się spodziewać się projektów klasycznych i jednocześnie zaskakujących. Nie zabraknie też naturalnych dekoracji w duchu zrównoważonego rozwoju. Prześledźmy trzy trendy, które mają być najpopularniejsze w 2023:

Nierozpoznane piękno

unknown beauty_strange + gracious: focus on the unexpected

W tym trendzie kluczowym słowem jest: nieoczekiwaność. Na pierwszy plan wysuwają się zaskakujące dekoracje, dziwne kształty. Znakiem rozpoznawczym tego trendu są niebanalne efekty wizualne, które powstają wskutek odbicia otoczenia oraz gry światła i cienia. Powierzchnie przedmiotów są często metalizowane, perłowe, opalizujące lub wręcz lustrzane. Dla uzyskania jeszcze bardziej intrygującego efektu mogą być pokryte grawerunkiem i płynnymi przejściami kolorystycznymi. W gamie kolorystycznej ekstrawaganckie kolory, takie jak lazur, brzoskwinia, magenta czy czerwień, które przeplatają się z uroczymi, delikatnymi akcentami błękitu, cytrynowej żółci, szarości i srebra.

Uspokajająca natura

calming nature_careful + pleasant: calm vitality and nature-loving minimalism

To trend, w którym najważniejsza jest natura oraz spokój, którym nas napełnia. Motywem przewodnim jest połączenie z naturą oraz cykl życia i przemijania. Projekty charakteryzuje witalność i minimalizm. Kreatywność połączona jest z duchem zrównoważonego rozwoju, dzięki czemu coraz bardziej przesuwają granice sztuki, rzemiosła i technologii. Typowe dla tego trendu są motywy roślinne i geologiczne w postaci np. skał, minerałów i chropowatych kamieni. Paletę kolorów otwierają trzy chłodne odcienie: zieleń inspirowana porostami, błękit górskiego jeziora i surowy malachit. Po nich następują neutralne barwy od białego piasku po kamienną szarość i ciemną skałę. Wreszcie mamy też ciepłe odcienie, które dopełniają naturalną harmonię kolorów: delikatny róż, zieleń mchu, kolor drewna pink ivory.

Trwałe pomysły

lasting ideas_passionate + evocative: Decorations with a clear design statement

Trzeci trend reprezentują projekty o bardzo wyrazistym charakterze. Pojawiają się geometryczne kształty, które przyciągają uwagę: dyski, stożki, kwadraty, oraz tradycyjne w ozdobach świątecznych kule. Kunszt rzemieślniczy i wiedza przemysłowa są równie ważne. Powierzchnie zdobione są wzorami nawiązującymi do rysunku naturalnego marmuru lub do struktury drewna. Wśród wzorów znajdziemy również wyraziste geometryczne kształty, paski lub prążki moiré. Dzięki strukturom siatkowym, liniowym i reliefowym bombki stają się całorocznymi dekoracjami. Przedmioty i dekoracje są często jednobarwne, ale dzięki ciekawej strukturze powierzchni i intensywnej kolorystyce nabierają szlachetnego wyglądu. W chłodnej gamie dominują odcienie niebieskie, w tym głęboki niebieski z odrobiną zieleni (petrol), natomiast ciepłe tonacje to pomarańczowo-czerwony, fioletowy i ochra (żółto-brązowy). Pomiędzy nimi pośredniczą neutralne, metaliczne odcienie cyny, żelaza i szarego brązu.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl