Jakie trendy obowiązują we florystyce? Oczywiście takie, jakie podyktuje klient. Warto jednak czerpać inspiracje z różnych stron, aby móc podpowiadać nowe rozwiązania i w ten sposób zaskakiwać swoich klientów. W tym roku Flower Council Holland opublikował informację o trzech nowych kierunkach, które wskazał znany obserwator trendów Aafje Nijman. Są to: „Punk Rebooted”, „Re-assemble” i „Romance 3.0”. Co kryje się za tymi obiecującymi nazwami?

Punk Rebooted

florystyka trendy 2018
 
Punk Rebooted to trend, któremu przewodzą punkowe ideały, takie jak wolność, siła i ignorowanie reguł. W aranżacji wnętrz oznacza to surowy, „anarchistyczny” wygląd pomieszczeń, jakby niewykończonych, np. z odsłoniętymi cegłami. Kolory w powinny być kontrastowe – jako akcenty proponowane są czerń i czerwień, a takie kolory jak zieleń, odcienie ​​beżu i jasnej brzoskwini mają łagodzić ostre kontrasty.

W punkowym trendzie dominują przedmioty o niekonwencjonalnych i wyrazistych kształtach – ostrych, szpiczastych i nieokreślonych. Podobnie jest z używanymi materiałami. Najlepiej sprawdzą się tworzywa surowe, nieszlifowane, ale wytrzymałe. Mogą one nasuwać skojarzenia z przemysłem, recyklingiem. Wszelkie skazy, zadrapania i plamy są jak najbardziej wskazane, a wszystko po to, by wyrazić wolność i bunt przeciwko istniejącemu porządkowi.

Wolność, brak ograniczeń, anarchia i łamanie zasad. Dlatego we florystyce wszystkie obowiązujące zasady dotyczące układania kwiatów i roślin stają się nieistotne – w tym stylu liczy się bunt i niekonwencjonalne podejście.

florystyka trendy 2018

florystyka trendy 2018

florystyka trendy 2018

florystyka trendy 2018

florystyka trendy 2018

 

Re-assemble

florystyka trendy 2018
 
Re-assembly to połączenie różnych stylów, funkcji i materiałów. Trend ten koncentruje się na twórczym połączeniu nowych i starych elementów, dzięki czemu powstaje coś zupełnie nowego, zaskakującego i wesołego. Kwiaty i aranżacje florystyczne pozwalają tu na wiele innowacyjnych, wręcz dziwnych pomysłów – na przykład bukiet zamiast w wazonie może zostać podwieszony.

W tym stylu można śmiało tworzyć unikalne kombinacje kolorów i używać różnorodnych wzorów, które można łączyć np. w rodzaj patchworku. Dla uspokojenia paleta kolorów pozostaje jasna, pastelowa, naturalna i wyciszona. Nietypowe połączenia dotyczą też materiałów jakie zastosujemy. Niektórych może to zaskoczyć, ale w tym trendzie wskazane jest zestawienie np. tworzyw sztucznych z materiałami naturalnymi lub materiałów nowych z recyklingowymi. Również kształty, które stosujemy mogą być zupełnie przypadkowe i różnorodne, przez co ich połączenie daje efekt podobny do kolażu.

florystyka trendy 2018

florystyka trendy 2018

florystyka trendy 2018

florystyka trendy 2018

florystyka trendy 2018

 

Romance 3.0florystyka trendy 2018

 
Romantyczne bukiety, fantazja i florystyczny luksus. Tak można w skrócie określić Romance 3.0. Trend ten znajduje odzwierciedlenie w dużych kwiatowych kształtach, bogatych bukietach i dużych roślinach – zarówno kwiatach jak i liściach, również tych o egzotycznym wyglądzie. Trend ten lubi kombinację bogatych i luksusowych materiałów, takich jak aksamit i marmur, obok drewna, szkła, mosiądzu, ceramiki i skóry. Materiały te są wysokiej jakości, czasem wzbogacone haftem, nadrukami lub farbą. Wiele wzorów ma charakter kwiatowy, ale mogą to być też np. wzory ze świata zwierząt. Kolory są różnorodne i bogate, są to zarówno pastele, jak i intensywne ciemniejsze barwy.

Kształty w tym trendzie są miękkie, pełne, bogate, wręcz przesadzone. W Romance 3.0 liczy się luksus i ekstrawagancja połączona z romantycznymi detalami. Ważną rolę odgrywa złoto i miedź, które podkreślać mają luksusową atmosferę.

florystyka trendy 2018

florystyka trendy 2018

florystyka trendy 2018

florystyka trendy 2018

Zdjęcia: https://www.flowercouncil.co.uk

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl