Uff! I po egzaminach…

02/09/2014

W dniu 28 sierpnia odbył się egzamin kończący Podyplomowe Studia Florystyka – Sztuka Układania Kwiatów w SGGW. Do egzaminu przystąpiło 8 osób i wszystkie ukończyły go z tytułem florysty. Dla pani Doroty Zabawa, jednej ze świeżo upieczonych absolwentek, florystyka nie jest nowym zajęciem – na co dzień prowadzi kwiaciarnię na warszawskiej Woli i całkiem nieźle sobie radzi. Skąd pomysł na studiowanie florystyki? Tego dowiecie się od pani Doroty – poniżej zamieszczamy jej relację z egzaminu.

[imagebrowser id=104]

image010Moja decyzja, aby zapisać się na podyplomowe studia zapadła dosyć spontanicznie. Było to dokładnie rok temu, podczas pokazu florystycznego prowadzonego przez panią dr Ewę Skutnik (kierownik studiów) oraz dr Julitę Rabizę-Świder, odbywającego się również w ramach targów Zieleń to Życie. Do prowadzonej przeze mnie kwiaciarni powoli zaczęła wdzierać się rutyna, więc koniecznie trzeba było poszukać ciekawszych rozwiązań. Stwierdziłam, że studia będą świetną ku temu okazją, a także dadzą możliwość poznania nowych technik. Potrzebowałam innego, świeżego spojrzenia na florystykę, przyjrzenia się jej od kuchni, gdyż do tej pory w większości uczyłam się wszystkiego sama. I nie myliłam się – dzięki studiom moja wiedza florystyczna została nie tylko uzupełniona, ale także usystematyzowana. Studia to nie tylko dyplom (choć również bardzo ważny), to także poznawanie nowych ludzi, wybitnych florystów, poszerzanie swoich horyzontów. Po zakończonym egzaminie była radość, że się udało, że uzyskałam upragniony tytuł florysty, ale też ogarniał smutek, że pewien etap życia się kończy. Mam jednak nadzieję, że jest to tylko fragment mojej florystycznej przygody, z niecierpliwością czekam na kolejne wyzwania.

Egzamin kończący Podyplomowe Studia Florystyka – Sztuka Układania Kwiatów w SGGW odbył się 28 sierpnia, podczas międzynarodowych targów Zieleń to Życie. Do egzaminu przystąpiło 8 osób, wszystkie ukończyły go z tytułem florysty. Do wykonania były 4 prace – duża forma (180 min), wiązanka ślubna (90 min), dekoracja stołu (90 min) oraz bukiet (30 min).

Wyniki egzaminu przedstawiają się następująco:

Duża forma
I miejsce – Sylwia Seremak
II miejsce – Dorota Zabawa
III miejsce – Aleksandra Śliwińska-Lalka

Wiązanka ślubna
I miejsce – Dorota Zabawa
II miejsce – Anna Jurkiewicz-Rusowicz
III miejsce – Aleksandra Śliwińska-Lalka

Dekoracja stołu
I miejsce – Dorota Zabawa
II miejsce – Sylwia Seremak
III miejsce – Anna Jurkiewicz-Rusowicz

Bukiet
I miejsce – Dorota Zabawa
II miejsce – Sylwia Seremak
III miejsce – Aleksandra Śliwińska-Lalka

Po podliczeniu punktacji ogólnej przyznano miejsca:
I – Dorota Zabawa
II – Sylwia Seremak
III – ex aequo Anna Jurkiewicz Rusowicz oraz Aleksandra Śliwińska-Lalka

Uczestniczki studiów wykonywały swoje prace nie tylko pod czujnym okiem sędziów (Robert Miłkowski oraz Ewa Szymańska), ale także przed osobami zwiedzającymi wystawę. Trzeba przyznać, iż taka forma przeprowadzenia egzaminu to niezwykła promocja kwiatów, florystyki oraz samych studiów. Nie było ani jednej osoby, która przeszła obok stoisk studentek obojętnie. Zwiedzający byli żywo zainteresowani wykonywanymi kompozycjami, pytali o kwiaty, konstrukcje, na bieżąco fotografowali powstające na ich oczach prace.  Prace florystek można było oglądać również przez pozostałe dni trwania targów.

 

Dorota Zabawa
www.deflorist.pl
www.facebook.pl/DeFlorist

zdjęcia: Dorota Zabawa

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl