W dążeniu do doskonałości – techniki układania kwiatów

09/08/2013

Czy można jeszcze coś poprawić, nadrobić, udoskonalić…? Na tak postawione pytanie, kursantki biorące udział w warsztatach przeprowadzonych przez Agnieszkę Stój w Hurtowni Kwiatów „Róża”, odpowiedziały zdecydowane TAK. Zawsze można, a nawet należy pójść o krok dalej. Jeśli znam daną technikę, to mogę ją poprawić, jeśli nie znam, to powinnam ją poznać. Choć cel przypomina uciekającego królika, pomimo skwaru jaki zafundowała w tym dniu natura, grupa pod przewodnictwem pani Agnieszki postanowiła go nieco pogonić. Dlaczego królika? Techniki układania kwiatów , materiały, wzory, zestawienia – dokształcanie i „szlifowanie” prawideł florystyki to proces ciągły, otwarty i… prawdopodobnie nieskończony.

Pierwszego dnia grupa zajmowała się techniką skrętoległą w bukiecie o stylu dekoracyjnym. Perfekcjonistka, florystyczna moralistka, pani Agnieszka Stój z Małopolskiego Centrum Edukacji Florystycznej skupiła się na poprawnej technice wykonania bukietów. Jak powtarza, rzemiosło i zawodowa doskonałość winny iść w parze z artystyczną fantazją i otwartością na wszelkiego rodzaju nowe materiały. Jak zawsze udzielała wiele praktycznych wskazówek, porad, podpowiedzi. Tak w ciągu dnia powstawały bukiety, każdy inny, każdy ilustrował indywidualność autora.

Dzień drugi, to ta sama technika, tym razem w bukiecie formalno liniowym. To samo podejście, podobne efekty. Zasady stylu, który do łatwych nie należy, w połączeniu z koniecznością poprawnego wykonania bukietu, wymusiły na kursantkach pełne skupienie w czasie warsztatów.

Prace z obydwu dni zajęć były wspaniałym podsumowaniem: piękne, zwiewne, lekkie, a zarazem techniczne. Tak, techniczne, bo o technikę tu chodziło .

Elementem zajęć były także „wędrówki” z panią Agnieszką po Hurtowni Kwiatów „Róża” – jak wybrać naczynie, kwiaty czy dodatki, po które narzędzia sięgnąć, jak dopasować jedno do drugiego…

W ten oto sposób minęły kolejne, dwudniowe warsztaty w Hurtowni Kwiatów „Róża”. A my już teraz przypominamy o wrześniowym pokazie pt. „Kolory Jesieni” z udziałem Szkoły Florystycznej Małgorzaty Niskiej.

Szczegóły znajdziecie tutaj.

 

techniki układania kwiatów

techniki układania kwiatów

techniki układania kwiatów

techniki układania kwiatów

techniki układania kwiatów

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl