Już wkrótce ustaną nocne przymrozki i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć sadzić rośliny w donicach i skrzyniach na balkonach i tarasach. Eksperci z Pelargonium for Europe podpowiadają, na co zwrócić uwagę podczas sadzenia, aby móc cieszyć się bujnymi kwiatami i mięsistymi liśćmi pelargonii przez całe lato.


Reklama

Odpowiednia donica

Na rynku jest ogromny wybór skrzynek balkonowych i donic. Dlatego przed sadzeniem należy zastanowić się jak chcemy rozplanować sadzenie i jaki efekt uzyskać. Należy wybrać odpowiednią donicę, przynajmniej o wysokości 20 cm, aby korzenie pelargonii miały dużo miejsca. Pelargonie należą do roślin, które dość szybko się rozrastają, więc podczas sadzenia należy zachować przynajmniej 20 cm odstęp między sadzonkami, aby sprawiały wrażenie nieco zagubionych. Nie należy sadzić więcej niż dwóch roślin w skrzyni balkonowej o długości 40 cm czy więcej niż trzech w skrzynce 60 cm. W doniczce o średnicy 15-18 cm powinna znaleźć się jedna pelargonia. Kolor i materiał donicy jest dowolny i zależy jedynie od naszych upodobań. Warto jednak pamiętać, że wilgoć wyparowuje szybciej z pojemników ciemniejszych oraz glinianych i terakotowych niż z jaśniejszych, plastikowych osłonek. Wskazówka: aby zminimalizować podlewanie, można zainstalować zbiornik na wodę.

Właściwa ziemia dla pelargonii

Oprócz donicy, decydujący wpływ na rozwój i kwitnienie roślin ma ziemia. I w tym przypadku, w specjalistycznych sklepach i centrach ogrodniczych stajemy przed ogromnym wyborem różnego rodzaju podłoża. Decydując się na wysokiej jakości, uniwersalną ziemię do roślin raczej unikniemy błędu. Dobrze zatrzymuje wilgoć i chroni rośliny przed szkodliwym odwodnieniem. Zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych oraz ułatwia wnikanie tlenu i wody w głębsze warstwy gleby, dzięki czemu korzenie roślin są odżywione, co bezpośrednio przekłada się na piękny wygląd kwiatów. Dostępna jest również specjalna ziemia dla pelargonii, której skład i zawartość składników odżywczych został precyzyjnie dostosowany do potrzeb określonych grup roślin. Na przykład podłoże dla pelargonii ma bardzo wysoką zawartość składników odżywczych, więc można je używać również do innych roślin o podobnych wymaganiach. Możemy też sami skomponować podłoże. W centrach ogrodniczych można zaczerpnąć porad ekspertów i znaleźć wszystkie niezbędne składniki i gotowe mieszanki.

pelargonie sadzenie

Sposób sadzenia pelargonii

Zarówno w przypadku pelargonii jak i innych, letnich roślin technika sadzenia jest taka sama. Najpierw należy na spód donicy wysypać warstwę drenażu, którą możemy zrobić z potłuczonych kawałków glinianych czy terakotowych doniczek, keramzytu lub podobnych materiałów. Dzięki temu umożliwimy ujście nadmiaru wody. Następnie należy wypełnić ¾ powierzeni skrzynki specjalnym podłożem i lekko je docisnąć. W przypadku roślin, takich jak pelargonie, które mają wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze warto sięgnąć po ziemię wzbogaconą o nawóz albo wymieszać go z ziemią. Należy zachować przynajmniej 20 cm odstęp między roślinami. Bryła korzeniowa powinna znajdować się na równi z powierzchnią podłoża. W razie potrzeby warto dodać trochę więcej ziemi, aby wokół rośliny powstała 2cm rynienka. Na koniec wystarczy obficie podlać roślinę. Ważne: zanim system korzeniowy wystarczająco się rozwinie, przez pierwsze kilka tygodni należy podlewać rośliny delikatnie od góry.

Sadzenie pelargonii z innymi roślinami

Pelargonie uważane są za królowe wśród roślin doniczkowych i balkonowych. Są łatwe w pielęgnacji, obficie kwitną i uzyskują najwyższe noty za szeroką gamę kolorów, różnorodne formy wzrostu, bujne kwiaty i mięsiste liście. W odpowiednio dużych donicach bardzo dobrze współgrają z innymi roślinami kwitnącymi i zielonymi, które mają podobne preferencje i wymagania. Ta letnia kompozycja kochających słońce pelargonii, werbeny i szałwii zachwyca bogactwem kwiatów i kolorów, a także zapewnia pokarm pszczołom i innym owadom.

Więcej informacji na temat pelargonii znajdziecie na stronie na Facbook’u MojaPelargonia oraz na kanale YouTube myGeranium. Zapraszamy!

Źródło: Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl