Wystawa Tulipanów

11/03/2013

Oranżeria Muzeum Pałacu w Wilanowie plus tulipany – czyli powitanie wiosny w Warszawie.

W najbliższy weekend, 16 i 17 marca, odbędzie się piąta już wystawa tulipanów organizowana przez Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych we współpracy z Magdaleną Birula-Białynicką, Karoliną Ładyżyńską, Moniką Bębenek oraz szkołą florystyczną Kwitnące Horyzonty z Opola. Impreza odbywa się pod patronatem Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Kwiaty wielokrotnie już zdobiły wnętrza wilanowskiej Oranżerii z okazji różnych wystaw – wielkanocnych, bożonarodzeniowych, egzaminów florystycznych, czy nawet florystycznego „fashion show”, ale też poprzednich edycji Wystawy Tulipanów. Nieprzypadkowo, bowiem wnętrze obiektu, klasyczne a zarazem nowoczesne, stanowi wspaniałą oprawę dla kwiatów, a dzięki galeryjnemu oświetleniu są one pięknie wyeksponowane.

Odmiany tulipanów prezentowane będą w przezroczystych szklanych wazonach, co pozwala na pokazanie zarówno kwiatu jak i liści oraz łodygi. Dzięki tak prostemu sposobowi prezentacji tulipany zachowują świeżość, a mając dostęp do dużej ilości wody, mogą swobodnie narastać, a także przewieszać się pod ciężarem rozkwitniętych paków. Na wystawie znajdą się zarówno odmiany pełne jak i pojedyncze, te o formach z holenderskich martwych natur jak i nowoczesne, o kielichach z ostrymi końcami. Jednokolorowe, papuzie, strzępiaste, pojedyncze i gałązkowe, duże, małe, wysokie i niskie. Oczywiście także znane odmiany – Maria Kaczyńska i Anna Komorowska – nazwane na cześć byłej i obecnej Prezydentowej Polski.

Wystawie towarzyszyć będzie pokaz florystyczny, który poprowadzą Magdalena Birula-Białynickia i Karolina Ładyżyńska. Swoje prace zaprezentują również uczennice szkoły florystycznej Kwitnące Horyzonty, dla których przygotowanie wystawy tulipanów jest częścią szkolenia z wystawiennictwa i organizacji pracy. Dla uczniów poziomu florysty zajęcie się taką ilością kwiatów, praca nad ustawieniem ekspozycji oraz aranżacją wnętrza wystawienniczego może okazać się sporym wyzawaniem. Z całą pewnością, dzięki udziałowi Kwitnących Horyzontów praca przebiega sprawniej – jak zawsze, gdy jest tyle chętnych rąk do pomocy.

Odwiedzający wystawę będą mieli także okazję do uczestnictwa w warsztatach florystycznych, podczas których będą mogli stworzyć własne dekoracje z tytułowym tulipanem. Założeniem warsztatu nie jest przekazywanie profesjonalnej wiedzy zawodowej, a jedynie zachęcenie do pracy manualnej z wdzięcznym materiałem, jakim są kwiaty. Takie spotkania, po których każdy uczestnik zaniesie z dumą do domu wykonaną prze siebie kompozycję, są przy okazji bardzo skuteczną formą promocji kwiatów.

W tym roku patronat medialny nad wystawą objęło także ForumKwiatowe.pl.

Szczegółowy program można przeglądnąć tutaj.

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl