Październik to wyjątkowy miesiąc dla miłośników japońskiej ikebany. Już wkrótce rozpoczną się XII Dni Japonii na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach których przewidziano wiele ciekawych wydarzeń – między innymi wystawę oraz warsztaty ikebany Ikenobō.

ikebanaIkebana to jak pewnie wiecie japońska sztuka tworzenia przestrzennych kompozycji z materiałów roślinnych, której tradycja sięga XV wieku. Pod koniec XX wieku obecny mistrz Ikenobō Sen’ei opracował na bazie tradycyjnych form także style nowoczesne. Teraz nauczanie tej trudnej sztuki układania kwiatów jest także możliwe w Polsce.

W 2018 r. Szkoła Języka i Kultury Japońskiej została zarejestrowana przez Biuro Ikenobō jako szkoła prowadząca kurs w systemie gakkō kadō (ikebana szkolna). Jest to pierwsza taka szkoła w Europie i druga na świecie. Opiekunem merytorycznym grupy jest profesor Katsuhito Kurata, wykładowca Centralnego Instytutu Szkoleniowego Ikenobō w Kioto.

Warsztaty i wystawa Ikebany

Dla wszystkich chętnych, w ramach XII Dni Japonii na Uniwersytecie Warszawskim przygotowano jesienne warsztaty ikebany Ikenobō. Ich organizatorem jest m.in. Katedra Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację. Kontakt w sprawie zapisów na warsztaty: ikebana.uw@gmail.com

ikebanaJesienne warsztaty ikebany Ikenobō

  • 22 października 2018, godz. 16.00–17.30
    Warsztaty ikebany pod kierunkiem profesora Katsuhito Kuraty (Oddz. Tōkyō Seiseikai)
  • 23 października 2018, godz. 16.00–17.30
    Warsztaty ikebany pod kierunkiem profesor Teruko Miyano (Oddz. Okayama)

Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66, sala 254

Ikebana. Forma wolności
Wystawa ikebany w tradycji Ikenobō pod kierunkiem profesora Katsuhito Kuraty
w ramach XII Dni Japonii na Uniwersytecie Warszawskim.

Miłośnicy japońskiej sztuki układania kwiatów będą mogli również uczestniczyć w pierwszej w Polsce profesjonalnej wystawie ikebany Ikenobō. Będzie ona nawiązywać tematycznie do 100-nej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na wystawie znajdą się przede wszystkim dzieła utrzymane w stylach, które pozostawiają twórcom pełną wolność wyrazu (rikka nowoczesna, shōka nowoczesna, styl dowolny).

Wystawa pt. „Forma wolności” odbędzie się 25.10, w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz 26.10, w godzinach od 10.00 do 20.00 w Bibliotece Stanisławowskiej na Zamku Królewskim w Warszawie.

Autorami kompozycji będą: Katsuhito Kurata, Teruko Miyano, Kyoko Hisamichi, Hisako Izumi, Mieko Kodama, Keiko Koyama, Sugako Minematsu, Kiyoe Nagata, Kiyoko Ochiai, Noriko Ohashi, Harumi Takashi, Aya Tanaka.

Organizatorzy zapraszają również na Zamek na pokaz ikebany w wykonaniu profesora Katsuhito Kuraty (25.10 godz. 13.30-14.30). Więcej info znajdziecie także na stronach Zamku Królewskiego.

Wystawa odbędzie się pod patronatem Ambasady Japonii w Polsce. Jej organizatorami są: Uniwersytet Warszawski, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum i Polska Fundacja Japonistyczna.

XII_Dni_Japonii_PROGRAM-1

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl