Wiosna zawsze kojarzy się z kwiatami, a zwłaszcza z tulipanami, które zachwycają bogactwem barw i odmian. Miłośnicy tych kwiatów mieli okazję podziwiać je podczas XIII Wystawy Tulipanów, która odbyła się w ostatni weekend w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Wystawa każdego roku przyciąga tysiące odwiedzających i tak też było tym razem. Wnętrze Oranżerii niemal natychmiast po otwarciu zapełniło się ludźmi, a przez cały weekend wystawę odwiedziło ponad 9 tysięcy osób! W tegorocznym wydarzeniu można było podziwiać ok. 5 tysięcy kwiatów dostarczonych wyłącznie przez polskich ogrodników. Wśród nich znalazły się nowe odmiany, o które zapytaliśmy, dr hab. Dariusza Sochackiego, kuratora wystawy:

Na wystawie zaprezentowano blisko 100 odmian tulipanów, wśród których znalazły się także nowe, takie jak: ‘Kornhauser-Duda’, ‘Rasta Parrot’, ‘Deejay Parrot’ oraz bardzo ładna pełna odmiana ‘Pamplona’. Po raz pierwszy również zaprezentowano tulipana ‘Strong Long Dynasty’, z nowej grupy tulipanów koronowych (ang. Coronet) o delikatnie zawijających się płatkach, które z góry przypominają kształt korony. Pierwszym tulipanem z tej grupy był ‘Picture’.

dr hab. Dariusz Sochacki, kurator XIII Wystawy Tulipanów

Wystawa została zaaranżowana nieco inaczej niż w poprzednich latach: kwiaty pogrupowano na sekcje kolorystyczne oddzielone ściankami. Nowe rozwiązanie zachęcało do zwiedzania i pobudzało ciekawość. Zwiedzający mogli odkrywać kolejne sekcje pięknie wyeksponowanych tulipanów, by w końcu dotrzeć do ostatniej, w której pokazano wiosenne kompozycje florystyczne z kwiatów cebulowych. Prace wykonała Karolina Ładyżyńska-Skrzypek, której pomógł zespół jej asystentek: Weronika Kwiatek-Binda, Aleksandra Wyżkiewicz, Sylwia Leszczyńska, Gabriela Wilczyńska, Mirosława Tomaszewska, Ewa Stoczyńska.

Dla nas wystawa jest zawsze wielką niewiadomą. Nigdy nie wiemy ile i jakie odmiany dostaniemy, więc zdarzają się sytuacje, kiedy to umiejętność improwizacji jest jak najbardziej pożądana. W tym roku udało nam się bardzo fajnie podzielić odmiany według kolorów, co konweniowało z podziałem przestrzeni. Nowy układ umożliwił stworzenie dodatkowej dekoracji w tle, która nie konkuruje z kwiatami, ale dopełnia wystawę.
   Zwiedzający mogli też zobaczyć prace, które stworzyłam wcześniej na potrzeby pokazu, który tym razem odbył się jeszcze przed wystawą i został nagrany. Dzięki temu wystawa jest kompletna od samego początku, a zainteresowani mogli obejrzeć pokaz w niedzielę odtworzony w internecie. W pracach da się zauważyć chęć popracowania z kolorem, bo sama przestrzeń wystawy została tak podzielona. Dzięki temu jest efekt spójności. Widać też chęć popracowania z materiałami naturalnymi i ekologicznymi marki Oasis.

Karolina Ładyżyńska-Skrzypek

XIII Wystawa Tulipanów w Wilanowie była nie tylko piękna, ale również inspirująca. To właśnie tam można było zobaczyć, jak wiele różnych odmian istnieje i jak efektownie mogą prezentować się aranżacjach. To wydarzenie obowiązkowe dla wszystkich miłośników tych pięknych kwiatów.

Organizatorami wystawy są: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl