W aranżacjach florystycznych barwy lub zespoły barw, w zależności od ich intensywności i usytuowania, mogą zmieniać siłę wyrazu kompozycji. Barwy jaskrawe i ciepłe są w kompozycji na pierwszym planie, natomiast barwy zimne sprawiają wrażenie oddalania się. Stosowane w aranżacjach subtelne odcienie barw działają kojąco, mocne zaś barwy, o wysokiej intensywności, pobudzają i niepokoją. Barwy jasne odbiera się jako bliskie, a barwy ciemne jako dalekie. Biorąc pod uwagę ciężar optyczny, jasne barwy wydają się lekkie, a barwy ciemne – cięższe.


Reklama

Fot. Jasne barwy są lekkie i bliskie
Fot. Ciemne odcienie barw umieszczone na dole kompozycji tworzą najbardziej harmonijne efekty

Ciemne i czyste barwy są przesadne, z kolei pastele kojarzą się ze skromnością. Warto pamiętać, że barwy jasne stosuje się na ogół w górnej części kompozycji, przed lub nad barwami ciemniejszymi. Przez świadome odwrócenie tego porządku można uzyskać zaskakujący efekt zwiększenia głębi kompozycji, pod warunkiem wprowadzenia jasnych elementów w formie akcentu. Ta sama prawidłowość dotyczy odwrotnej sytuacji, gdy w wysokich partiach kompozycji wprowadza się drobne, ciemne punkty. Intensywność barwy raz zaakcentowanej części kompozycji nie powinna się powtórzyć w innym jej miejscu. Generalnie lekkie i jasne kwiaty, a także zieleń zamykają kontur kompozycji. Z kolei bardzo ciężkie w kolorze elementy, umieszczone nisko i wewnątrz pracy, sprawiają wrażenie stabilności i budują należytą proporcję. Wrażenia, jakie wywołują barwy, zależą także od faktury powierzchni kwiatów i naczyń. Powierzchnie gładkie i błyszczące uwydatniają lekkie i jasne kolory. Chropowate, szorstkie i rustykalne powierzchnie z kolei obniżają odcień barwy.

Fot. Ciemne tło wzmacnia wyraz barwy

Barwy wywołują nastroje, toteż florysta, znając właściwości barw, może wpływać na emocje, doznania i samopoczucie klienta. Barwa czerwona jest bardzo aktywna, ciepła i namiętna. Pobudza apetyt. Jej nadmiar niestety męczy. Barwa pomarańczowa również jest ciepła i pełna optymizmu. Barwa żółta ożywia, daje jasność. Czasami jaskrawą żółć łączy się z zazdrością i zawiścią. Barwa zielona to łagodność, spokój, orzeźwienie, nadzieja i tęsknota. Błękit kojarzy się z chłodem, wodą i lodem. Wyraża zwiewność i uduchowienie, wierność i zaufanie oraz nieskończoność. Purpura jest szlachetna i wytworna, ale w dużej ilości działa melancholijnie i przygnębiająco. Czerń wywołuje strach, przerażenie, ale też sprawia wrażenie czegoś nieskończenie majestatycznego, eleganckiego i wytwornego. Biała barwa jest pełna godności, ale też i chłodu oraz bierności. Szary to brak zdecydowania, idealny dla wszystkich innych kolorów.

Fot. Jasne barwy dobrze oddziałują blisko, ciemne – daleko
Fot. Barwy w ciemnych tonach potęgują siłę i głębię kompozycji

Piotr Salachna

kompozycje i zdjęcia: autor

Materiał pochodzi z czasopisma Nasz Dom i Ogród – Flora z numeru 5/2022.

O autorze

Piotr Salachna

Profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Założyciel i kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, doktor z zakresu roślin ozdobnych, dyplomowany mistrz florystyki, międzynarodowy sędzia florystyki.