Dobrze dobrany wazon stanowi piękne dopełnienie kwiatowej kompozycji. Istnieje wiele rodzajów i kształtów wazonów, z których każdy może pasować do różnych aranżacji. Szeroki bukiet najlepiej prezentuje się w szerokim wazonie, ale pojedynczy kwiat na długiej łodydze wymaga innej oprawy. Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego wazonu.


Reklama

Jedną ze złotych zasad, która pomoże wybrać odpowiedni wazon na kwiaty, jest zachowanie odpowiednich proporcji. Zazwyczaj kwiaty prezentują się najlepiej jeśli są od półtora do dwóch razy wyższe niż wysokość wybranego wazonu. W przypadku większych kwiatów, takich jak dalie lub hortensje, wazon wizualnie cięższy zrównoważy wielkość kwiatów. Aby ułożyć kwiaty wertykalne, takie jak mieczyki lub ostróżki, najczęściej sięgamy po wysoki, wąski szklany wazon, który podkreśli ich smukły, strzelisty kształt oraz zapewni stabilną podporę.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę dobierając kształt wazonu do kwiatów?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na szerokość szyjki wazonu. Zawsze łatwiej jest stworzyć kompozycję z kwiatów i liści w wazonie o węższej szyjce i szerszej podstawie. Węższa szyjka zapobiega rozsypywaniu się łodyg, a szerszy kształt zapewnia dużo miejsca i pozwala na ich ładne rozłożenie. Z kolei wazon o dużej pojemności z wąskim otworem idealnie nadaje się do wstawienia pojedynczej dużej gałęzi. Ciężkie naczynie, wykonane z grubego szkła, wypełnione wodą zapewni przeciwwagę i stabilność takiej kompozycji.

Jakiego rodzaju wazony pasują do konkretnych kwiatów? Do dyspozycji mamy kilka podstawowych kształtów:

  • Wazon ze zwężaną szyjką. Wazon szeroki u dołu i wąski u góry to klasyczna forma, która nadaje się zarówno do wyeksponowania pojedynczych kwiatów lub grupy mniejszych i drobniejszych, o raczej cieńszych łodygach. Wąska szyjka ułatwia ich precyzyjne ułożenie, a szerszy spód sprawia, że łodygi układają się w wazonie pod kątem, dzięki czemu bukiet zyskuje większą objętość. Należy pamiętać o odpowiednim rozmiarze – jeśli wazon jest duży, to do jego wypełnienia potrzeba sporo kwiatów. Również wspaniale prezentują się w takim wazonie długie gałęzie, a wąska szyjka i cięższa konstrukcja na dole zapewniają stabilność i zabezpieczają przed przypadkowym przewróceniem.
fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk
fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk
fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk
fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk
  • Wazon klepsydra. Okrągły i szeroki u dołu, węższy pośrodku i lekko rozszerzony góry to wazon o klasycznym kształcie przypominającym tulipana czy klepsydrę. Ten rodzaj wazonu jest idealny do różnych rodzajów kwiatów, ale ze względu szeroki spód jest on stabilny i może utrzymać kwiaty o dużych, ciężkich głowach. Szczególnie pasuje więc do kwiatów o krótszych łodygach i dużych, okrągłych główkach, takich jak róże, hortensje, tulipany, gerbery czy piwonie. Również lilie czy nawet frezje, które mają delikatne, lekko wygięte kwiaty i długie łodygi, pięknie komponują się z kształtem tego typu wazonu. Ich kwiaty mogą delikatnie zwisać, co dodaje uroku aranżacji.
fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk
fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk
fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk
fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk
  • Wazon w kształcie kuli. Wazon przypominający kulę lub dużą misę pozwala na swobodne układanie kwiatów we wszystkich kierunkach, co umożliwia tworzenie pełnych, harmonijnych bukietów. Doskonały do bukietów z dużą ilością kwiatów oraz do aranżacji z kwiatów o rozproszonym kształcie, takich jak tulipany. Pięknie prezentuje się zarówno z bukietem z kwiatów mieszanych czy jednorodnych – sztuka polega na tym, aby przyciąć łodygi do odpowiedniej długości, aby kwiaty tworzyły efekt kopuły, a część dekoracyjna – kwiaty i liście – “opierały” się o jego krawędź.
fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk
fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk
  • Wazony prostokątne i kwadratowe. Idealne do nowoczesnych aranżacji. W wazonach prostokątnych doskonale prezentują się gałązki, na przykład eukaliptusa, wierzby, magnolii czy oliwki. Można je również wykorzystać do eksponowania kwiatów o długich łodygach, takich jak lilie, mieczyki czy goździki. Zarówno prostokątne jak i kwadratowe wazony dzięki pozwalają na układanie kwiatów w równych rzędach, co tworzy elegancką i uporządkowaną aranżację. Forma ta jest też doskonałym wyborem do prezentacji kwiatów z jednego gatunku. Taki typ aranżacji może być elegancki i nowoczesny, a wazon doskonale podkreśla prostotę i klarowność kompozycji.
  • Wysokie, cylindryczne wazony. Wazony te są po prostu stworzone dla kwiatów o długich łodygach. Róże, słoneczniki, lilie czy mieczyki znajdą tu odpowiednią podporę i proporcję. Dodatkową zaletą takich wazonów jest możliwość ładnego wyeksponowania liści. Należy jednak pamiętać, że ta prosta, smukła forma nie pozwala na umieszczenie dużej ilości roślin, ponieważ będą za bardzo stłoczone, co nie wgląda dobrze i ogranicza możliwość rozwoju i otwarcia kwiatów.
fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk
fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk
fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk

Co jeszcze jest istotne przy doborze wazonu: materiał i kolor.

Jeśli chodzi o wybór koloru wazonu, istnieje kilka zasad, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniego wazonu. Można łączyć kolory trzymając się schematu monochromatycznego, na przykład do kwiatów w odcieniach beżu i pastelowego różu, można wybrać wazon w kolorze beżowym lub jaśniejszym różowym. Kontrastujące kolory również robią niesamowite wrażenie – na przykład mieszanka brzoskwiniowych i pomarańczowych cynii będzie wyglądać efektownie ułożona w wazonie o niebieskich odcieniach. Odważne i wzorzyste wazony również pozwolą uzyskać maksymalistyczny wygląd.

fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk
fot. Funnyhowflowerdothat.co.uk

A co z materiałem? Jakiego rodzaju naczynia będą najlepsze dla naszej aranżacji? Jeżeli kwiaty układamy bezpośrednio w wodzie, to najlepszym wyborem będzie szkło lub ceramika. Powód jest prosty: trwałość kwiatów ciętych. Szkło ma gładką powierzchnię, którą można skutecznie wyczyścić. W naczyniach o porowatej powierzchni (np. metalowych) gromadzą się zanieczyszczenia, które są doskonałą pożywką dla mikroorganizmów, które dość szybko się namnażają i skracają żywot naszych kwiatów.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl