Zemsta Stalina

01/08/2013 0

barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) nazwany „zemstą Stalina” trafił do Polski z Kaukazu w połowie ubiegłego wieku. Jest rośliną pastewną z rodziny selerowatych (Apiaceae) i miał służyć do produkcji paszy dla bydła.

Nie sprawdził się i stał się agresywną rośliną inwazyjną, która jest niezwykle trudna do zwalczenia. Zaczął sam spontanicznie się rozprzestrzeniać. Osiąga wysokość od 1.5 do 3.5 metra. Może nawet wydawać się ciekawy, z punktu widzenia florystycznego.  Łodygi kuszą, aby wykorzystać je jako elementy konstrukcyjne dużych form. Wytwarza on jednak silne toksyny, a sam zapach jego olejku doprowadza do zawrotów głowy.

Liście i łodygi ma owłosione. Jest rośliną dwuletnią. Nasiona pojawiają się w pędach wyrastających w drugim roku. Dojrzewają one w lipcu, mogą przetrwać i wykiełkować nawet po kilku latach. Uwaga! Wyrywanie rośliny gołymi rękami kończy się ciężkimi poparzeniami. Leczenie ran natomiast jest bolesne i długotrwałe. Barszcz Sosnowskiego powinny usuwać specjalistyczne służby. Kontakt z tą rośliną powoduje ostre reakcje uczuleniowe i podrażnienia. Nawet przebywanie w pobliżu może powodować zawroty głowy. Zapomnijmy o florystycznych pomysłach związanych z tą rośliną.
W Polsce jest jej zakaz rozmnażania, hodowli i sprzedaży barszczu Sosnowskiego.

” Zemsta Stalina” jak widać dalej jest groźna …

…nie zapomnijmy o bohaterach z 1 sierpnia 1944 r.  i 69 obchodach Powstania Warszawskiego

 

barszcz Sosnowskiego

barszcz Sosnowskiego

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o