W miniony weekend, od 4 do 6 sierpnia, podczas Festiwalu Miejskiego w Windawie (Ventspils, Łotwa) odbył się 21. Międzynarodowy Festiwal Dywanów Kwiatowych „Wir kwiatów” (org.: “Ziedu virpulis”), który zgromadził florystów z Włoch, Hiszpanii, Estonii, Litwy, Ukrainy i Łotwy. Każdy mieszkaniec miasta mógł obserwować powstawanie kwiatowych dywanów i ocenić je w głosowaniu na najlepszą pracę według publiczności.


Reklama

Po raz pierwszy festiwal ten nie odbył się na wybrzeżu portowym, lecz w samym centrum miasta, na Placu Wielkim, obok sali koncertowej „Latvija” i fontanny „Fregate ̋ Valzivs ̏”. Wzięło w nim udział 17 zespołów florystycznych: trzy zespoły z Litwy, dwa z Hiszpanii, dziewięć z Łotwy i po jednym zespole z Estonii, Włoch i Ukrainy.

Fot.: Ventspils labiekārtošanas kombināts

W ciągu 23 godzin każdy zespół musiał stworzyć jeden prostokątny dywan kwiatowy o wymiarach 2 x 3 metry, o łącznej powierzchni 6 metrów kwadratowych, dbając o to, aby wysokość pracy nie przekraczała 70 centymetrów, a grafika kwiatowa była tworzona zgodnie z mottem konkursu „Kwiatowy wir”. Zespoły florystów rozpoczęły pracę w piątek, 4 sierpnia o godz 10.00, a zakończyły w sobotę o godz. 9.00 Na wykonanie pracy było więc aż – lub tylko – 23 godziny!

W sobotę, 5 sierpnia, od godz Od 9.00 do 11.00 prace uczestników oceniała komisja konkursowa pod przewodnictwem członka rady miasta Ventspils, Didža Ošiñka. Komisję ekspertów tworzyli: Aija Žagariņa, mistrzyni florystyki, instruktorka kursów florystycznych, założycielka i kierowniczka szkoły „Floristu skola A-Ž”, Daiga Dzedone – główny architekt miasta Ventspils, Anita Neilande architekt krajobrazu; Riona Đece, autorka i założycielka Międzynarodowego Festiwalu Dywanów Kwiatowych w Ventspils, mistrzyni florystyki, kierowniczka pracowni florystycznej „Ziedu dizains”, Gunita Lazdiņa-Januševica Prezes Zarządu Łotewskiego Stowarzyszenia Florystów, mistrz florystyki, Ivan Bergh z Włoch,
mistrz florystyki, kierownik szkoły florystycznej, instruktor.

W konkursie wyłoniono też zwycięzcę nagrody publiczności. Publiczność mogła głosować na najpiękniejszy dywan wrzucając kamyki do pojemnika obok tego kwiatowego dywanu, który najbardziej przypadł jej do gustu – zwyciężył zespół, który zgromadził ich najwięcej.

W tym roku dla zwycięzców przygotowano pulę nagród pieniężnych o wartości 1600 Euro, a ponadto każdy zespół miał zagwarantowaną nagrodę pieniężną w wysokości 400 Euro, a także bezpłatny nocleg oraz zaproszenie na zakończenie festiwalu miejskiego w Ventspils. Kwieciste dywany na można było podziwiać do 6 sierpnia. Poniżej prezentujemy zwycięskie prace.

Zwycięzcy konkursu

Pierwsze miejsce: dywan kwiatowy “Flower power”; Łotwa.

Fot.: Ventspils labiekārtošanas kombināts

Drugie miejsce: dywan kwiatowy “Van Goga ziedu virpulī”; Litwa.

Fot.: Ventspils labiekārtošanas kombināts

Trzecie miejsce: dywan kwiatowy “Augša”; Łotwa.

Fot.: Ventspils labiekārtošanas kombināts

Nagroda publiczności za najpiękniejszy dywan z kwiatów przypadła pracy pt „Tonis”, której autorkami były florystki z Łotwy.

Fot.: Ventspils labiekārtošanas kombināts
Fot. Milzu Kalna Ornamenti
Fot. Milzu Kalna Ornamenti
Fot. Milzu Kalna Ornamenti
Fot. Milzu Kalna Ornamenti
Fot. Milzu Kalna Ornamenti
Fot. Milzu Kalna Ornamenti
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl