Piwonie należą do najpiękniejszych kwiatów. Nie przypadkiem są niezwykle popularne w dekoracjach ślubnych i od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród panien młodych. Niestety zima nie jest dobrym czasem dla miłośników tych okazałych kwiatów, gdyż do piwoniowego sezonu zostało jeszcze kilka miesięcy. Są jednak takie miejsca gdzie piwonie kwitną właśnie teraz. Możemy je znaleźć w japońskich ogrodach, a kwitnienie tych pięknych kwiatów o tej porze roku to efekt wysiłku tamtejszych ogrodników.
 

piwonie zimą

fot. https://press.ikidane-nippon.com

Piwonie zostały sprowadzone do Japonii z Chin, a ich uprawa stała się powszechna w okresie Edo (1603-1868). Kwiaty te są tam cenione zarówno z uwagi na swoją urodę jak i symbolikę oznaczającą płodność i szlachetność. Naturalnie kwitną w kwietniu i maju, ale Japończycy wypracowali metodę, dzięki której są w stanie doprowadzić do kwitnienia wybranych odmian właśnie w zimie. Metoda ta nosi nazwę kan botan, gdzie słowo kan oznacza zimno, a botan – piwonie. Sztukę uprawy zimowych piwonii Japończycy praktykują od długiego czasu, a jej początki sięgają XVII wieku, kiedy w Japonii trwał prawdziwy ogrodniczy boom.

Na czym polega kan botan? Jak zmusić roślinę by rozkwitła w środku zimy? Wiosną i latem kwiaty umieszczane są w zimnym otoczeniu, a ich wzrost jest hamowany i kontrolowanych temperaturą. Aby sprawić by roślina zakwitła o odpowiedniej porze, czyli od listopada do stycznia, ogrodnicy ograniczają jej wiosenne pąki, a te, które pojawiają się jesienią pozostawiają na miejscu. To jednak nie wszystko. Piwonie muszą być chronione przed śniegiem i zimnym wiatrem, którego w szczególności nie lubią. Dlatego każda roślina pokrywana jest czymś w rodzaju słomkowego abażuru. Jest to zwykła słomiana mata, związana na czubku sznurkiem, a cała konstrukcja przypomina namiot, który otwarty jest z jednej strony. Dzięki temu można podziwiać pięknie rozkwitnięte kwiaty, nawet jeśli wokół pada śnieg.

piwonie zimą

fot. https://press.ikidane-nippon.com

piwonie zimą

fot. https://press.ikidane-nippon.com

Kan botan to dość uciążliwy rodzaj uprawy, dlatego nie jest on powszechny i nie znajdziemy zimowych piwonii we wszystkich ogrodach w Japonii. Jest to jednak szczególnie piękny widok, zwłaszcza gdy wokół pada śnieg, a pod słomianą osłonką widać piękne różowe kwiaty. Ta odrobina koloru to wspaniały, żywy akcent rozświetlający zimową szarugę.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl