Chmiel kojarzony jest głównie z charakterystyczną goryczką piwa, atmosferą pełnego luzu, słońcem i wakacjami. Taką idyllę można teraz stworzyć otaczając się pnączami chmielu HOPS®, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w browarnictwie, ale również w ogrodnictwie. Ciekawostką jest, że jest to roślina uprawiana również na plantacjach przemysłu farmaceutycznego i zielarskiego.

Stanowisko

Chmiel (Humulus) HOPS® to doskonała roślina ogrodowa. Jest wyjątkowo dekoracyjny, wytrzymały i bardzo szybko się rozrasta. Służy do wydzielania stref w ogrodzie, zazieleniania ścian, tworzenia roślinnych parawanów na balkonach i tarasach oraz obsadzania przestrzeni miejskiej, skwerów, parków czy placów zabaw. Świetnie sprawdza się jako prezent dla miłośników piwa i właścicieli ogrodów.

Uprawa i wymagania

W ciągu doby potrafi urosnąć nawet o 30 cm. Osiąga od 2 do 7 m wysokości. Sadzi się go od wiosny do jesieni bezpośrednio w ziemi, donicy lub w skrzyni balkonowej. Preferuje słoneczne lub częściowo zacienione stanowiska. Posadzony na wiosnę odwdzięczy się efektownymi baldachami już w kolejnym roku. Warto jednak pamiętać, że do prawidłowego rozwoju, aby mógł się piąć, potrzebna jest specjalna podpora np. pionowe żerdzie czy konstrukcja z drutu.

Kwitnie na zielony kolor od czerwca do sierpnia, a jego owoce (atrakcyjne szyszki) dojrzewają od lipca do września.Jest nietoksyczny, dlatego śmiało można sadzić go w miejscach, w których przebywają dzieci i zwierzęta. HOPS® jest łatwy w uprawie i mrozoodporny. Do jego pielęgnacji polecany jest nawóz dla chmielu. Pod koniec sezonu wystarczy przyciąć jego wąsy, których można użyć do ozdobnych bukietów, aby zachwycał w kolejnym roku.

Ciekawostka

Chmiel uprawiany jest w Niemczech od VIII wieku. Należy do rodziny konopi. Niemcy są jednym z najważniejszych producentów chmielu na świecie. 70 procent niemieckich zbiorów chmielu jest eksportowane do ponad 100 krajów na całym świecie.

Elsner Pac producent chmielu HOPS® to saksońska firma ogrodnicza zajmująca się produkcją różnych gatunków roślin ozdobnych mająca sieć dystrybucji na całym świecie. Celem firmy jest tworzenie wysokiej jakości i trwałych odmian od produkcji, po sprzedaż do końcowego odbiorcy. W szkółce produkcyjnej w Thiendorf w szklarniach na powierzchni 6,5 ha powstają młode rośliny i półprodukty jako materiał wyjściowy. Tu powstają najwyższej jakości młode rośliny chmielu HOPS®, które są odpowiednio testowane i rozmnażane a następnie dostarczane do Thiendorf koło Drezna, gdzie warzone jest piwo. Każdego roku Elsner Pac dostarcza najwyższej jakości surowiec hodowcom chmielu na całym świecie.

HOPtymista to człowiek, który podchodzi do życia w pozytywny sposób dzięki przebywaniu wśród zieleni chmielu HOPS®. Chmiel HOPS® jest dostępny w wybranych centrach ogrodniczych w Polsce. Po więcej informacji zapraszamy na stronę Werde Hoptimist! » Hops – Echter Brauhopfen oraz do kontaktu.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl