Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą w tym roku w sumie o ponad 612 zł więcej na ZUS! Tak wysokich składek przedsiębiorcy jeszcze nie płacili. Od 2012 roku danina z tego tytułu wzrosła o 20 proc.

kwiaciarnia-zus

 

Nie wiem czy pamiętacie, ale w roku 2007 składki na ZUS wynosiły zaledwie 782,66 zł. Prawie 5 lat temu było to około 1 000 zł, a w roku 2017 pełna składka miesięczna na ubezpieczenie społeczne, chorobowe i zdrowotne przedsiębiorcy wynosi 1172,56 zł. Tak więc w tym roku przedsiębiorcy zapłacą łącznie ponad 14 tys. zł – o 612 zł więcej niż w roku ubiegłym.

 

zus w kwiaciarniźródło: ZUS, Tax Care

Główny Urząd Statystyczny ogłosił w styczniu, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, wyniosło w czwartym kwartale ubiegłego roku dokładnie 4 404,17 zł. To o 123 zł więcej niż rok wcześniej.

Podwyżki cieszą pracowników (Ups! Jeżeli ktoś dostaje takie wynagrodzenie), ale dla przedsiębiorców oznacza to kolejne wydatki – także wyższą składkę ZUS. Jak wiecie 3/4 tej kwoty to wartość minimalna, na podstawie której przedsiębiorcy obliczają miesięczną składkę na swoje ubezpieczenie zdrowotne.

Na wysokość ostatecznej daniny na ZUS, oprócz przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w ostatnim kwartale, wpływają też: prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie (60 proc. to minimalna podstawa wymiaru składek społecznych) i pensja minimalna (30 proc. to minimalna podstawa wymiaru składek społecznych przedsiębiorcy, który otwiera pierwszą działalność).

Wszystkie te wartości wzrosły w stosunku do poprzedniego roku, a to oznacza, że przedsiębiorcy odczują w sumie 4,6 proc. podwyżkę płatności. Z kolei świeżo upieczeni przedsiębiorcy, którzy z racji tego, że dopiero startują z działalnością i korzystają z preferencyjnej stawki, odczują wzrost na poziomie 4,9-proc. (źródło: Tax Care).

zus w kwiaciarniźródło: Tax Care

Według dostępnych danych 1 mln 446 tys. przedsiębiorców opłaca składki za siebie.  Wystarczy tę liczbę przemnożyć przez roczną kwotę podwyżki i mamy… sporą sumę na koncie ZUS. Natomiast według ostatnich dostępnych danych GUS w szarej strefie pracuje 711 tys. Polaków! Czy w związku z tymi podwyżkami ta liczba się jeszcze zwiększy?

O autorze
Janusz Błaszczyk

Janusz Błaszczyk

Współzałożyciel i Redaktor Naczelny forumkwiatowe.pl - portalu dla florystów i nie tylko. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego. Z florystyką związany od 1989 roku. Na stałe mieszka i pracuje w Krakowie... Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o