Wiele osób twierdzi, że rośliny, do których się mówi, lepiej rosną. Nie jest to bezpodstawne. Rośliny reagują na ludzi, zapamiętują ich, a nawet wchodzą w związki emocjonalne z osobami, które o nie dbają. Udowodnił to dr Clive Backster, który już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku prowadził w tym zakresie badania. Fenomen świadomości roślin badany jest do dziś i choć nikt nie potrafi go w pełni wyjaśnić, to wiemy już, że rośliny potrafią czuć i reagują na otoczenie, a dobrze traktowane odwdzięczają się szybszym wzrostem i obfitym kwitnieniem.

A co by było, gdybyśmy tak zaczęli roślinę źle traktować? Zamiast mówić do niej miłe słowa zaczęli ją obrażać i „wyżywać” się na niej każdego dnia? Na to pytanie potrafią odpowiedzieć uczestnicy bardzo ciekawego eksperymentu, który miał miejsce w maju bieżącego roku, a jego pomysłodawcą była firma IKEA.

„Bully A Plant” to eksperyment przeprowadzony w szkole w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który miał pokazać uczniom jak destrukcyjne mogą być negatywne komentarze. Pracownicy IKEI postawili w holu szkoły dwie identyczne rośliny i zaprosili uczniów do udziału w doświadczeniu. Przez 30 dni dzieci miały komplementować jedną roślinę, a drugą zastraszać i obrażać. Rośliny były identyczne i miały zapewnione takie same warunki: dostęp do światła, podlewanie, nawożenie. Nikt nie mógł dotykać żadnej z roślin w trakcie trwania eksperymentu, gdyż znajdowały się pod specjalną osłoną. Różnica polegać miała na tym, że jedna roślina miała być obsypywana komplementami, a druga obrażana, wyśmiewana lub ignorowana. Jeden kwiatek codziennie słyszał, że jest piękny i kochany, a drugi stał się obiektem kpin i obelg.

 

 

 

 

 
Uczniowie spełnili swoje zadanie i pod koniec eksperymentu mogli już zauważyć efekty. Okazało się, że mimo iż obydwa kwiatki były równo podlewane, nawożone i stały w identycznych warunkach, to różnica w ich wyglądzie była uderzająca. Po 30 dniach komplementowana roślina wyglądała dobrze i zdrowo się rozwijała, podczas gdy ta druga wyraźnie walczyła o przetrwanie, wyglądała zdecydowanie gorzej, jej liście zaczęły wyraźnie opadać i brązowieć.

 

 

 
Ten prosty eksperyment pokazał dzieciom, że słowa, które wypowiadają do każdej żywej istoty mają wielkie znaczenie. A dla nas.. to kolejny dowód na to jak niesamowite są rośliny.

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl