Szukając inspiracji do tworzenia aranżacji florystycznych, warto podglądać naturę i wybierać z jej szerokiego spektrum to, co zachwyca nas najbardziej, i to, co jednocześnie może stać się dla nas zaczątkiem atrakcyjnego pomysłu. Jedną z możliwości jest wykorzystanie różnych nietypowych fragmentów drzew, krzewów i innych roślin. Mowa o korzeniach, gałęziach i pniach. Ich forma już sama w sobie może być niezwykle atrakcyjna i wyznaczać cały kształt kompozycji. Taką naturalną podstawę można z powodzeniem przystroić nieco mniejszą liczbą kwiatów, ponieważ już sam punk wyjścia jest miły dla oka. Sposób, w jaki wykorzystamy korzenie i gałęzie, zależy od nas. Możemy umieszczać je w naczyniach jak pozostały materiał roślinny, możemy też zrobić z nich podstawę całej aranżacji lub połączyć je z metalowym stelażem, cegłą czy też kamieniem i stworzyć tym samym konstrukcję wielokrotnego użytku. To z kolei daje możliwość ograniczenia regularnie ponoszonych kosztów oraz zmniejszenia ilości produkowanych odpadków.

Wykonanie podstawy wymaga przemyślenia, czasu, zgromadzenia odpowiednich materiałów oraz większych funduszy. Wszystko to zwróci się, gdy przygotowanej konstrukcji użyjemy wiele razy. Jest to jak najbardziej możliwe, taka bowiem baza powinna być bardzo trwała, a sam jej charakter może się zmieniać w zależności od tego, w jakie kwiaty i dodatki ją ubierzemy. Skąd pozyskać taki materiał? Jeśli mamy taką możliwość, możemy gromadzić we własnym zakresie obcięte gałęzie czy też korzenie roślin, które musiały zostać przez nas wykopane. Można również zgłosić się do firm zarządzających zielenią miejską lub sprzedających drewno, np. na opał. Tych miejsc jest z pewnością znacznie więcej, a jeśli nie mamy pomysłu, gdzie szukać, to zawsze możemy poszperać w Internecie. Tworzenie dekoracji wykorzystujących korzenie, pnie i gałęzie jest niezwykle kreatywnym zajęciem, może ożywić nasze spojrzenie na florystykę i wprowadzić nowe, satysfakcjonujące rozwiązania. Jeśli dodamy do tego inspirujący spacer po lesie, to sukces mamy gwarantowany.

Dekoracje z korzeniem to jeden z tematów w najnowszym numerze florystycznego dwumiesięcznika Nasz Dom i Ogród – Flora. Korzeń w kompozycjach gra główną rolę. Rośliny umieszczane w probówkach, czy w gąbce ukrytej pomiędzy plastrami drewna są pięknym dodatkiem. Tego typu aranżacje z pewnością idealnie nadadzą się do biur czy do urzędów.

W dziale Raz, dwa, trzy propozycje zarówno z korzeniem jak i na wiosenny stół. Nie zabrakło kolorowych prac oraz nowoczesnego spojrzenia na Wielkanoc. Każda praca oczywiście pokazana krok po kroku. Kolejnym tematem są wianki. Wianki wyplecione z traw, z gałęzi to pomysł, aby udekorować dom tuż po szarej zimie. Delikatne akcenty roślinne przypomną każdemu, że wiosna zbliża się wielkimi krokami.

W numerze nie mogło zabraknąć relacji z targów Essen. Agnieszka Mitko-Kominek była widziała i to co ją zainspirowało, zachwyciło opisuje w artykule. Oczywiście pomiędzy tekstem mnóstwo zdjęć, zarówno z pokazów jak i ze stoisk.

W numerze także w naszym nowym dziale Z Notatnika botanika autorka tym razem pod lupę wzięła eszewerię. Jak o nią dbać oraz jak wykorzystywać we florystyce, wszystkie niezbędne informacje w tekście. Natomiast Andrzej Dąbrowski w artykule Zorganizuj czas pracy radzi jak pracować, aby nie narażać swojego zdrowia. Jak delegować zadania, jak określić priorytety oraz wiele innych cennych wskazówek.

W wydarzeniach m.in. relacja z akcji organizowanej przez ForumKwiatowe.pl Floryści dla WOŚP. W ramach akcji przygotowano bukiety z około 10 tysięcy kwiatów i roślin. Uśmiechy, dobra zabawa, a przy tym pomoc. Gratulujemy!

Dla nowych prenumeratorów atrakcyjne upominki. Czasopismo można kupić w Empikach, kioskach Ruchu oraz na giełdach kwiatowych m.in. w firmie Polnix. Zapraszamy do lektury!

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl