Które kwiaty doniczkowe najlepiej kupować latem? Na pewno takie, które potrafią przetrwać wyższe temperatury oraz suche i gorące powietrze, które dokuczają nam podczas fal upałów. Przykładem są tutaj sukulenty. Dobrze sprawdzają się również kwiaty rabatowe, które można uprawiać także we wnętrzach. Sprawdziliśmy, jakie gatunki można dostać w hurtowniach kwiatów. Oto niektóre z nich, znalezione w Hurtowni Kwiatów Róża w Katowicach:

Osteospermum

Osteospermum, to roślina znana jako stokrotka afrykańska czy ogrodowa gerbera. Lubi dobrze oświetlone stanowisko i może rosnąć w pełnym słońcu. Jest więc idealna na słoneczny balkon albo taras. Kwitnie obficie, a jej kwiaty występują  w kolorze od różowego przez purpurowy do białego.

Begonia

Begonie kwitną “na bogato”! Wypuszczają liczne, małe i pulchne kwiatki w kolorach od czerwonego, pomarańczowego i żółtego aż po biały i różowy. Ta popularna letnia roślina wygląda luksusowo, ale jest łatwa w pielęgnacji. Istnieje wiele odmian begonii. Widoczna na zdjęciu to ‘Betulia’, którą można uprawiać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Celozja kłosowa

Celozja kwitnie od czerwca aż do jesieni. Jej kwiaty zebrane są w podłużne kłosy i w zależności od odmiany mogą być różowe, fioletowe lub czerwone. Roślina będzie równie dobrze rosnąć na balkonie, jak ogrodzie i w domu. Lubi słoneczne lub półcieniste stanowisko. Jej kwiaty mogą być z powodzeniem wykorzystywane w letnich bukietach.

Cyklamen

Cyklameny mają kwiaty w wielu kolorach: białe, różowe, fioletowe, łososiowe, czerwone. Wolą stanowiska w półcieniu, raczej chłodne powietrze, a podłoże w doniczce powinno być raczej wilgotne. Cyklameny są popularne w zimie, ale dzięki wysiłkom hodowców dzisiejsze odmiany potrafią kwitnąć przez cały rok.

Philodendron squamiferum

Niesamowity gatunek pnącza pochodzący z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Ozdobą rośliny są pięknie wykrojone liście i wspaniałe czerwone pędy, które pokryte są miękkimi “włoskami”. W naturze roślina porasta pnie drzew, dlatego egzemplarz w doniczce też potrzebuje podpórki.

Ficus Moklame

Fikus Moklame łatwo poddaje się formowaniu, dzięki czemu roślina jest dostępna w ciekawych wariantach ze splecionymi pniami. Może stać w ciemniejszym miejscu, ale lubi światło, w którym będzie lepiej rósł. Na żyznym, wilgotnym podłożu może osiągnąć wysokość 100 cm.

Philodendron Red Emerald

Piękna, niezwykle ozdobna roślina o czerwonych pędach przypominających rabarbar i wspaniałych, błyszczących liściach. Red Emerald nie jest wymagający, można go wprowadzić do dowolnego wnętrza. Może być uprawiany jako roślina zwisająca, kępiasta lub pnąca, która potrafi osiągnąć nawet 3 metry długości.

Euphorbia Tirucalli

Wilczomlecz palczasty pochodzi z Afryki. Ma silnie rozgałęzione cienkie, wałeczkowate pędy, które tworzą włochatą formę rośliny. W naturze wyrasta on na wysokość nawet 10 metrów, natomiast w mieszkaniu na 1 metr. Najlepiej czuje się w dobrze nasłonecznionym miejscu. Kwitnie rzadko – pojawiają się wtedy małe kwiatki zebrane na końcach jego pędów.

Radermachera

Radermachera pochodzi z Chin i Tajwanu, gdzie porasta niższe piętra lasów. Jej ozdobą są błyszczące liście o lekko podłużnym kształcie. Jest łatwa w pielęgnacji, ale wymaga ciepłego miejsca, rozproszonego światła, wilgotnego podłoża i.. dobrej ręki 🙂

Cissus rombolistny

Cissus rombolistny należy do rodziny winoroślowatych i jest rośliną domową dobrze w Polsce znaną. Jej doniczki podwiesza się, a dekoracyjne pnącza szybko rosną w wybranych kierunkach. Liczne liście rośliny z wierzchu są błyszczące, a od spodu pokryte są meszkiem. W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Środkowej i Południowej.

Pellaea rotundifolia

Ciemnotka okrągłolistna znana też jako paproć ozdobna. Nie osiąga dużych rozmiarów, dlatego można ją uprawiać na wąskim parapecie, w małym mieszkaniu. Jej łodygi zwieszają się łukowato tworząc fontannę małych, okrągłych i ciemnozielonych liści. Roślina tworzy długie płożące się łodygi, które można efektownie prowadzić.

Kokos właściwy

Nic tak dobrze nie kojarzy się z egzotycznymi wakacjami jak kokos właściwy, nazywany palmą kokosową. Roślina wyrasta z wielkiego orzecha, który wypełnia całą doniczkę, a jej liście tworzą efektowny pióropusz. W naturalnych warunkach potrafi wyrosnąć na wysokość 30 metrów, ale w warunkach domowych można liczyć najwyżej na 2.

Grubosz

Crassula ovata, czyli grubosz lub drzewko szczęścia, to sukulent pochodzący z Afryki Południowej. Ten uroczy domowy kwiatek, dobrze znany w polskich domach, w naturze potrafi wyrosnąć na wysokość 4 metrów. Lubi słońce i oszczędne podlewanie.

Gasteria

Gasteria jest kolejnym sukulentem pochodzącym z południa Afryki. Jej mięsiste, ciemnozielone liście są grube i pokryte drobnymi brodawkami, co sprawia, że wygląda jeszcze bardziej wyjątkowo. Łatwo ją uprawiać w domu, należy jednak uważać na stanowisko, ponieważ kwiatek ten nie lubi ostrego słońca. Dobrze traktowana może zakwitnąć dając koralowe, dzwonkowate kwiaty, które wyrastają na wysokość nawet kilkudziesięciu centymetrów.

Sansewieria

Sansewieria zachwyca pięknymi, długimi liśćmi, które w zależności od odmiany mogą różnić się kształtem, wzorem lub kolorem. To doskonała roślina do każdego wnętrza, która lubi rozproszone jasne światło i bez problemu przetrwa niejedną falę upałów. Do jej niewątpliwych zalet należy zdolność do oczyszczania powietrza.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl