Wystawa ZIELEŃ TO ŻYCIE i FLOWER EXPO POLSKA, która obyła się w dniach 5-6-7 września w Warszawie to międzynarodowa prezentacja wysokiej jakościowo oferty roślin do ogrodów i wnętrz. Przegląd produktów i usług dla branży ogrodniczej obejmujący produkcję, sprzedaż roślin, technikę, akcesoria, jak również ich wykorzystanie w ogrodach, terenach zieleni oraz florystyce. Hasło tegorocznej edycji targów to Naturalny Wybór.

Różnorodny i komplementarny charakter prezentowanej na targach oferty, a przede wszystkim spotkanie z krajowymi i międzynarodowymi wystawcami są doskonałym źródłem aktualnych informacji na temat „zielonej branży”. Dodając do tego wydarzenia towarzyszące, których podstawą jest przekazanie praktycznej i eksperckiej wiedzy, otrzymujemy rzetelny przeglądu rynku i wiadomości o trendach oraz kierunkach rozwoju.

Największa w kraju prezentacja roślin

5 września w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie 27. Międzynarodowej Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE oraz 4. FLOWER EXPO POLSKA 2019, w którym udział wzięli reprezentanci patronów honorowych wystawy, przedstawiciele instytucji państwowych, urzędów i współpracujących organizacji oraz media. Targi zorganizowane przez Agencję Promocji Zieleni oraz Związek Szkółkarzy Polskich odbyły się w dniach 5-6-7 września w Warszawskim EXPO XXI, uczestniczyło w nich blisko 300 wystawców z 11 krajów: Polski, Holandii, Niemiec, Danii, Włoch, Belgii, Słowacji, Francji, Litwy, Kenii i USA. Wystawcy zagraniczni to aż 92 firmy, a najliczniejsza grupa to reprezentacja Holandii zwłaszcza te skupione pod szyldem Royal FloraHolland – największej europejskiej giełdy kwiatowej. Sektor florystyczny na targach reprezentowało niemalże 40 firm. W czasie 3 dni targi odwiedzili przedstawiciele z 38 krajów w sumie 15 000 osób, z czego 7 025 stanowili goście branżowi. Najliczniejsze grupy przyjechały
z Ukrainy, Litwy, Rosji, Holandii, Białorusi oraz Łotwy.

Naturalny Wybór

Tegoroczny temat przewodni to Naturalny Wybór. Idea znalazła swój wyraz w aranżacji stoisk oraz tematach programu towarzyszącego – w prelekcjach i pokazach. Lista korzyści związanych z otaczaniem się zielenią to obniżanie odczuwalnej temperatury, oszczędność energii, oczyszczanie powietrza, gromadzenie wody, tłumienie hałasu i zmniejszanie poziomu stresu. Krzewy, drzewa, byliny, pnącza czy kwiaty doniczkowe (które stanowiły na wystawie mocny i widoczny element) są naturalnymi sprzymierzeńcem człowieka, a ich aspekt dekoracyjny jest w tym wypadku dodatkowym bonusem.

Kwitnący biznes

W ramach FLOWER EXPO POLAND i sektora florystycznego zaprezentowano najnowszą ofertę kwiatów ciętych i doniczkowych pochodzących m.in. z Holandii, USA, Danii, Włoch i Kenii – przedstawioną
w postaci inspirujących aranżacji. Prezentowano przede wszystkim róże w mnogości barw i kształtu kwiatów, także storczyki, gerbery, słoneczniki czy eustomy. Natomiast rośliny doniczkowe w tym modne sukulenty poza obecnością w ekspozycjach stały się bohaterami pokazów i seminarium, gdzie przybliżony został nie tylko ich dekoracyjny charakter, ale też wpływ na zdrowszy klimat we wnętrzach. Nie zabrakło akcesoriów do dekoracji i dodatków florystycznych, naczyń do rozmaitych stylizacji. Pokazano je w showroomach: Urban Jungle – pomysł na domowe wnętrze inspirowane egzotyką wypełnione zielenią, naturalnymi materiałami i roślinnymi motywami oraz Green Code koncepcja biomorficznego biura przyszłości.

Showroom Urban Jungle, Wystawa Zieleń to Życie i Flower Expo Polska 2019, fot. Agencja Promocji Zieleni
Showroom Urban Jungle, Wystawa Zieleń to Życie i Flower Expo Polska 2019, fot. Agencja Promocji Zieleni

Oprócz przeglądu asortymentu, dla florystów, właścicieli kwiaciarni, przedstawicieli hurtowni, dystrybutorów i kupców przygotowany został program wydarzeń towarzyszących. Podczas seminarium Wiedza dla Handlu, prowadzący wzięli na warsztat zarządzanie ceną, marketing w miejscu sprzedaży oraz wykorzystywanie mediów społecznościowych jako skutecznego narzędzia promocji. W czasie wykładów pojawiły się prezentacje dotyczące m.in.: gotowych, praktycznych rozwiązań dotyczących prowadzenia i urządzania kwiaciarni. Prezentacje zawierały elementy show, których efektem były fantastyczne bukiety oraz wymyślne instalacje.

Mocnym punktem Wystawy były pokazy florystyczne. Gościem specjalnym wystawy był Hans Zijlstra z Holandii – znany i ceniony na świecie mistrz florystyki, który zaprezentował najnowsze tendencje podczas pokazu zatytułowanego – „Kwiatowe oczarowanie. Trendy”. Targi to miejsce wymiany wiedzy i doświadczeń oraz czas rozmów o przyszłości branży. Na Wystawie gościliśmy przedstawicieli sześciu największych firm produkujących storczyki na Tajwanie. Mieli okazję poznać propozycje polskiego rynku i możliwości współpracy, także w zakresie importu świerka kłującego.

Hans Zijlstra, pokaz florystyczny, Wystawa Zieleń to Życie i Flower Expo Polska 2019, fot. Agencja Promocji Zieleni

Targi, które wyznaczają kierunek i angażują

Pierwsze dwa dni targów skierowane były do osób zawodowo zajmujących się ,,zieloną branżą” – szkółkarzy, ogrodników, architektów krajobrazu, specjalistów, zarządzających miejską zielenią i firm wykonujących usługi, właścicieli centrów ogrodniczych i kwiaciarni oraz florystów.

Ostatni, trzeci dzień dedykowany był dla hobbystów i każdego kto interesuje się zielenią i chce wprowadzić ją do przestrzeni wokół siebie. W programie dla pasjonatów znalazły się wykłady dotyczące ciekawych roślin, zakładania i pielęgnacji ogrodu. Odwiedzający mieli możliwość aktywnego udziału w przygotowanych atrakcjach: warsztatach z sadzenia, tworzenia roślinnej biżuterii i wianków oraz budowania domków dla pszczół. Bezpłatnych konsultacji w Strefie Porad udzielali znani w ogrodniczym świecie eksperci. Natomiast na Kiermaszu Roślin można było zdobyć nowości i rarytasy bezpośrednio od producentów.

ZAPRASZAMY ZA ROK!

www.zielentozycie.pl

Zapraszamy do galerii zdjęć prac z pokazu Hansa Zijlstry oraz Macieja Krzusa i jego uczniów:

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl