Rośliny cebulowe uprawia się ze względu na piękno kwiatów, natomiast pozostałe części są jedynie koniecznym dodatkiem. Są jednak takie, których największym atutem są liście i właśnie ze względu na ich wyjątkowy wygląd hodowcy decydują się by wprowadzić je na rynek florystyczny. Taką rośliną jest ‘Frizzle Sizzle’ – odmiana cebuli z gatunku Albuca spiralis.

Ojczyzną jest Afryka. W naturze okres kwitnienia przypada na kwiecień oraz początek maja i trwa około 10 tygodni. Jej uprawa może być jednak sterowana, dzięki czemu jest ona dostępna w sprzedaży przez prawie cały rok. Ta sympatycznie wyglądająca roślinka daje żółte kwiaty o świeżym wyglądzie i cudownym cytrynowym zapachu. Jednak to nie kwiaty stanowią o wyjątkowości rośliny, ale właśnie liście, które kradną cały show: są poskręcane i swoim wyglądem przypominają sprężynki. Stopień ich skręcenia zależy od ilości światła, jaką roślina przyjmuje w trakcie uprawy. Powtarzając za jednym z holenderskich hodowców: „liście są tym bardziej skręcone, im więcej dostarczymy jej światła”. Można to wytłumaczyć jej afrykańskim pochodzeniem – głównym jej siedliskiem są tereny pustynne, gdzie jak wiadomo słońce mocno operuje. Ze względu na pustynne pochodzenie w hodowli trzeba również zadbać o dobry drenaż.

Albuca spiralis

Po okresie spoczynku roślina jest gotowa by wprowadzić ją do obrotu. Zaczyna wtedy wypuszczać rozetę mocno poskręcanych liści, które w przekroju są podobne do szczypiorku. Należy pamiętać, że przy słabym oświetleniu będą się one prostować, chcąc więc zadbać o mocny skręt zielonych „loczków” trzeba zapewnić jej słoneczne stanowisko. Liście, choć piękne, nie są wielkie: średnica całej rozety liściowej zwykle nie przekracza 15 cm, a wysokość – 8 cm, podczas gdy pęd kwiatowy dorasta do ok. 20 cm. Rośliny są oferowane przez holenderskich producentów w doniczkach o średnicy 13 cm.

Niestety odmianę ‘Frizzle Sizzle’ rzadko można znaleźć w naszych kwiaciarniach. Szkoda, bo jest na prawdę wyjątkowa i ciekawa, a klimat w Polsce zaczyna przypominać jej naturalne warunki 🙂 Może warto wziąć pod uwagę jej unikalny wygląd i zaprezentować tę afrykańską piękność klientom poszukującym czegoś oryginalnego?

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl