W gronie florystów występujących w mistrzostwach Europa Cup 2022 znalazła się Anna Wawrzyniak, która wystąpi na pozycji reprezentantki Polski. Nowa zawodniczka zastąpi Izę Tkaczyk, która zmuszona została do wycofania się z powodu Covid-19.


Reklama

Do mistrzostw Europy pozostało zaledwie kilka dni. Oznacza to, że nasza nowa reprezentantka ma rekordowo mało czasu aby przygotować się do konkursu, a będzie rywalizować z zawodnikami, którzy mieli na to kilka lat. Anna Wawrzyniak zdaje sobie sprawę z trudności, ale z odwagą podejmuje wyzwanie – trudne sytuacje wymagają trudnych decyzji – powiedziała w rozmowie z ForumKwiatowe.pl.

Anna Wawrzyniak
Anna Wawrzyniak

ForumKwiatowe.pl: Anna Paulina Wawrzyniak czy po prostu Anna, jak wolisz aby się do Ciebie zwracać?

Anna Wawrzyniak: Ania, tak będzie dobrze.

FK: Jesteś zupełnie nieoczekiwanie reprezentantką Polski na Europa Cup 2022. Serdecznie gratulujemy! Zanim jednak zapytamy o szczegóły tej nominacji to opowiedz nam trochę o sobie, o twojej karierze zawodowej.

AW: Florystyka jest moją pasją od wielu lat. I przez tą pasję zrobiłam rewolucję w swoim życiu, zmieniłam studia po trzech latach i zdałam na AR w Poznaniu. Ukończyłam ogrodnictwo, równocześnie na 5 roku zrobiłam podyplomowe studia z florystyki na SGGW w Warszawie. Otworzyłam też wtedy swoją pierwszą kwiaciarnię, ale jak urodziły się dzieci, to one były najważniejsze i zrobiłam sobie małą przerwę. Po kilku latach powróciłam do swoich marzeń i zdobyłam tytuł Mistrza florystyki na Akademii Marioli Miklaszewskiej w 2019 roku. Prowadzę obecnie pracownię florystyczną , a razem z mężem niewielki hotel z restauracją w centralnej Polsce.

FK: Były więc pierwsze miejsca w konkursach krajowych np. opisywany przez nas Otwarty Konkurs Dla Kwiaciarń, który odbyły się w dniach 25-28 lutego 2020 roku w ramach Targów SPECIAL DAYS czy międzynarodowy konkurs FREESIA Challenge. Były też opisywane przez nas dekoracje florystyczne na imprezach masowych takich jak 46. Święto Róży w Kutnie czy ostatnio w Czarnkowie. W jakiego typu pracach florystycznych czujesz się najlepiej?

AW: Bardzo lubię bukiety i ich różne formy, ale inne prace też sprawiają mi wiele radości. Tych prac było znacznie więcej. Po pandemii życie florystyczne powoli się rozkręca. Miałam pokaz dla Just Chrys i Rekpolu. Był Książ, uczestnictwo w warsztatach w MiF, a ostatnio zdobyłam tytuł krajowego sędziego florystycznego.

Praca konkursowa z FREESIA Challenge, autorka: Anna Wawrzyniak

FK: Europa Cup 2022 w Katowicach to wydarzenie, na które czeka florystyczna Polska, ale przecież nie tylko. Niestety nominowana przez SFP Iza Tkaczyk, mistrzyni Polski ze względów zdrowotnych musiała się wycofać z konkursu w ostatniej chwili. Cieszymy się jednak, że Polska jako organizator tak prestiżowej imprezy nie zostanie bez reprezentanta. Opowiedz jak dałaś się namówić do udziału w konkursie niespełna tydzień przed wydarzeniem?

AW: Spadło to na mnie jak grom z jasnego nieba, ale trudne sytuacji wymagają trudnych decyzji. Z całego serca życzę Izie powrotu do zdrowia i sił do uporania się ze wszystkim. Życie pisze bardzo różne scenariusze…

FK: Wielu florystów z pewnością chciało by się także dowiedzieć, co z punktu formalnego dawało ci nominację?

AW: To pytanie należy zadać Stowarzyszeniu, myślę, że zrobili wszystko według reguł.

FK: Polska ma swojego reprezentanta w twojej osobie i to jest najważniejsze. Będziemy ci mocno kibicować i mamy nadzieję, że w Katowicach polskiego dopingu Ci także nie zabraknie. Czego możemy życzyć przed startem?

AW: Spokoju ducha i opanowania. Razem będziemy walczyć!!!

FK: W takim razie tego właśnie życzymy i oczywiście najwyższej pozycji na podium! Dziękujemy Ci za rozmowę.

AW: Dziękuję.

Praca: Anna Wawrzyniak
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl