Nasza rodaczka, Anna Wawrzyniak, znalazła się pierwszej dziesiątce najlepszych florystów biorących udział w międzynarodowym konkursie FREESIA Challenge! Polka wzięła udział dopiero w pierwszym z czterech konkursów, bo z tylu właśnie składa się całe FREESIA Challenge. Motywem przewodnim jest zrównoważony rozwój, a celem głównym wydarzenia jest tak na prawdę zachęcenie florystów do przyjęcia bardziej ekologicznej postawy w ramach swojej działalności.

Organizatorami i sędziami są światowej sławy floryści: Gregor Lersch oraz Hitomi Gilliam. W ramach edukacji ekologicznej wsparli oni uczestników serią prezentacji i wykładów online, podczas których dzielą się inspirującymi pomysłami na kompozycje florystyczne oraz dzielą przemyśleniami na tematy ekologiczne. Opowiadają między innymi o tym jak pracować w sposób bardziej przyjazny dla środowiska i jak ograniczyć ilość odpadów dzięki odpowiednim technikom i materiałom.

Aby wziąć udział w konkursie nie trzeba (choć na pewno warto) oglądać wykładów (które są płatne i dostępne dla każdego – więcej informacji znajdziecie w linku na końcu tego tekstu). Jak informują organizatorzy udział w konkursie jest całkowicie bezpłatny i nie jest tu nawet wymagane doświadczenie florystyczne. Najważniejsze jest to, aby wspólnie wypracowywać nowe pomysły, dzięki którym florystyka stanie się bardziej zrównoważona, ekologiczna. Otwarta formuła może zachęcać miłośników florystyki, ale patrząc na poziom zaprezentowanych prac nie wróżymy sukcesów amatorom.

Bukiet 100% organiczny

Tematem pierwszego konkursu z serii był bukiet, a tytuł tej konkurencji brzmiał: “100% Organic Hand-Tied Bouquet Challenge”. Zadaniem uczestników było wykonanie bukietu składającego się wyłącznie z organicznych materiałów, z naciskiem na ich kompostowalność. Prace były oceniane na podstawie listy kryteriów, do których należały między innymi: estetyka, dobór materiałów czy zrównoważoność.

Anna Wawrzyniak w TOP 10!

Organizatorzy otrzymali ponad 60 zgłoszeń od florystów z całego świata. Świetną wiadomością dla polskich florystów jest informacja, że w gronie 10 finalistów konkursu znalazła się nasza rodaczka, mistrzyni florystyki Anna Wawrzyniak, która w taki sposób opowiedziała nam o swoim udziale:

Konkursy to dla mnie droga osobistego rozwoju i możliwość podjęcia ciekawych wyzwań, a to bardzo lubię… Temat bardzo “na czasie”, bukiet w ręku, 100% organiczny, podlegający biodegradacji. Temat, o którym również muszą myśleć floryści: o zrównoważonej gospodarce roślinnej, o materiałach bidegradowalnych, o odzyskiwanych i powtórnie przetwarzanych – po prostu jest to temat ważny w kontekście życia naszego, naszych dzieci i przyszłych pokoleń… Poza tym, konkurs oceniany przez tak sławne osobistości świata florystycznego jest wspaniałą alternatywą sprawdzenia swoich sił… I uskrzydla, bo bycie w Top 10, to ogromne wyróżnienie dla mnie, ale również motywacja do pracy i bycia lepszym. Życzę powodzenia top trójce, ale osobiście trzymam mocno kciuki za wygraną Claudi Tatararache.

O tym kto został zwycięzcą dowiedzieliśmy się w piątek, 23 kwietnia. Jak się okazuje nie jest to faworytka Ani. Złoty medal powędrował do pochodzącej z Singapuru florystki Felicii Kang, która w ramach nagrody otrzymała możliwość wystąpienia na wirtualnym wydarzeniu FREESIA, obok takich gwiazd międzynarodowej florystyki jak Per Benjamin, Max Van de Sluis, Gregor Lersch i inni.

Branża florystyczna, podobnie jak każda inna, powinna podążać w kierunku zrównoważonego rozwoju. Oznacza to konieczność przyjęcia proekologicznej postawy w każdym wymiarze pracy florysty, poszukiwania nowych rozwiązań, technik, materiałów i równocześnie porzucania tego, co po prostu szkodzi naszej planecie. Konkurs organizowany przez Gregora Lerscha i Hitomi Gilliam może w tym pomóc, ponieważ naprowadza florystów na zupełnie nowy sposób myślenia o florystyce. Tutaj liczy się nie tylko estetyka, kreatywność czy jakość wykonania kompozycji, ale przede wszystkim to, czy jest to kompozycja przyjazna środowisku naturalnemu. Czy takie kryterium wejdzie na stałe do kanonu ocen konkursowych? Mamy nadzieję, że tak właśnie będzie.

Zainteresowanych konkursem zachęcamy do odwiedzenia strony https://freesiachallenge.com – już w niedzielę, 24 kwietnia zostanie otwarty nabór do kolejnego z serii konkursów: The LIVING PLANT DESIGN Challenge.

Praca konkursowa, autorka: Anna Wawrzyniak
Konstrukcja bukietu wykonana w 100% z naturalnych materiałów – również technicznych. Autorka: Anna Wawrzyniak
Naturalne łączenia zastosowane konstrukcji, autorka: Anna Wawrzyniak
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl