Bal Kwiatów w Rybińsku

12/07/2014

Początek czerwca to czas, w którym Rybińsk – miasto położone nad Wołgą, na północ od Moskwy – staje się gospodarzem wspaniałego, kwiatowego festiwalu pt. „Bal Kwiatów”. W 2014 roku odbyła się piąta edycja tej imprezy. Organizatorem i pomysłodawcą jest projektantka i floral designerka, członkini Stowarzyszenia Florystów Rosji, a także dyrektor artystyczna firmy „VITSENYA” –  Tamara Vitsenya.

[imagebrowser id=93]

Tegoroczny „Bal Kwiatów” zgromadził ludzi o wielkim smaku, koneserów piękna i sztuki kwiatów. Podczas trzydniowego  festiwalu odbyło się dwudniowe seminarium o tematyce „florystyka ślubna” poprowadzone przez Stasa Zubova, a także konkurs dla profesjonalnych florystów wspierany przez wspomniane już Stowarzyszenia Florystów Rosji. Nie zapomniano także o najmłodszych, którym umożliwiono udział w warsztatach dla dzieci.

Trzy dni twórczych wysiłków zwieńczył wspaniały finał w postaci kwiatowego show pt. „Дягилевские сезоны в Париже”, które wypełniło wieczorny program restauracji „Przystań”. Scenografię stanowiła natura: Wołga wraz z jej pięknymi brzegami i naturalnym otoczeniem.

[Tytuł show – „Дягилевские сезоны в Париже” – nawiązuje do okresu, w którym Siergiej Diagilew, wielki reformator teatru i opery rosyjskiej, przebywał w Paryżu. „Bal Kwiatów” odbywa się w ramach Międzynarodowego festiwalu Diagilewa Perm–Petersburg–Paryż, w ramach którego odbyło się 25 festiwalowych wydarzeń. Festiwal oferował szeroką gamę gatunków i stylów, zarówno klasycznej i współczesnej sztuki, najlepszych dzieł rosyjskiego współczesnego baletu, opery, muzyki, sztuk wizualnych. W tym roku formułę powiększono o muzykę etno. Więcej o festiwalu znajdziecie tutaj: diaghilevfest.ru przyp. Red]

bal-kwiatów-w-rybińsku

prace: Tamara Vitsenya

Punktem kulminacyjnym Festiwalu był pokaz modelek i modeli w strojach z roślin i kwiatów. Obowiązywał styl Art Deco, Art Nouveau oraz początku ery Hollywood. W tym okresie kultura rosyjska cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w Europie.

Zwycięzcą konkursu dla profesjonalnych florystów została Tatiana Molchanovich (Jarosław, „Atelier Kwiatowe Jarosławy Divaevey”) z jej kreacją pt. „Pierrot”. Na drugim miejscu uplasowała się Anastasia Kozłowa z pracą pt. „Anna” (Rybińsk, „Atelier Kwiatowe Tamary Vitsenya”), trzecie miejsce zajęła praca Eleny Kononovey: „Faun na wakacjach” (Jarosław, „Atelier Kwiatowe Jarosławy Divaevey”).

Konkurs oceniali sędziowie: Elena Zakharova (Perm), Stas Zubow (Moskwa), Witalij Piatakow (Petersburg).

Bal Kwiatów w Rybińsku

Sędziowie w trakcie pracy.

1
2

„Bal Kwiatów” w Rybińsku po raz pierwszy w tym roku uzyskał status eliminacji do słynnego Balu Kwiatów w Tallinie. Zaproszeni goście mogli zobaczyć na wybiegu unikalne florystyczne kolekcje znanych projektantów i artystów, stworzone specjalnie na ten jeden dzień. Każdy florysta pokazał coś innego, wyjątkowego. U Stasa Zubowa (Moskwa) był to niesamowicie bogaty zbiór kolorów, Witalij Piatakow (St Petersburg) postawił na ekstrawagancję i mocny efekt, z kolei Zoe Norbutayte (Moskwa) zachwyciła swoją misterną, jubilerską pracą w postaci sukni wieczorowej utkanej z kawałków drewna. Tamara Vitsenya (Rybińsk) pokazała eleganckie nakrycia głowy, Yaroslava Divaeva (Jarosław) ujęła publicznosć swoją bardzo kobiecą kolekcją, a Tatiana Molchanovich (Jarosław) wprowadziła wszystkich w dobry nastrój wprowadzając zabawny akcent.

„Bal Kwiatów” to imponująca wystawa kwiatów corocznie przyciągająca ogromną ilość widzów, którzy nie mogą pozostać obojętni wobec tak niezwykłych kreacji.

autor:  Tamara Vitsenya
zdjęcia nadesłała:  Tamara Vitsenya

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl