Rośliny same w sobie są dziełami sztuki. Ich kolor, budowa i kształt potrafią zaskoczyć precyzją, wytrzymałością i skomplikowaną strukturą. Każdy kwiat, liść czy łodyga, to niesamowita lekcja botanicznej anatomii, którą studiuję i przenoszę na papier. – mówi Agnieszka Kowalczyk. W rozmowie z nami opowiada o połączeniu pasji malarskiej i roślinnej oraz o tym jak powstaje jej malarstwo botaniczne.

ForumKwiatowe: Jesteś absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmowałaś się rzeźbą, witrażem, metaloplastyką. Jednak twoją pasją okazało się malarstwo botaniczne, a źródłem inspiracji jest dla ciebie natura.  Dlaczego właśnie rośliny?

Agnieszka Kowalczyk: Od dłuższego czasu to właśnie botaniczny świat jest dla mnie punktem wyjścia do działań w obszarze sztuki. Już na studiach zaczęłam badać organiczną materię w obrazach, inspirowały mnie struktury liści, kory drzew, faktura i budowa kwiatów. Pojawiła się we mnie potrzeba obserwacji i zgłębienia zjawisk w świecie roślinnym. Obumieranie, odradzanie, tworzenie i rozpad, tak widoczny w świecie roślin, jest dla mnie powodem do szukania formy plastycznej i sensem twórczości w ogóle. Ulotność i delikatność roślin, ich piękno oraz nieodwracalny proces przemijania, nasuwają mi myśli o jednorazowym bycie człowieka na ziemi, który tak jak roślina rozwija się, by ostatecznie przekwitnąć.

Potrzebę roślin w domu oraz informacji na temat ich pielęgnacji połączyłam z pasją do sztuki i zaczęłam przeplatać te dwa światy: roślinny i artystyczny. Mój zawód to Malarstwo, a pasją są rośliny, których ulotność zatrzymuję na kartce papieru.

Jak powstają twoje obrazy?

Bardzo istotną dla mnie sprawą jest malowanie z natury. To nie tylko kontakt z rośliną ale i możliwość bacznej obserwacji, ćwiczenie się w perspektywie, poznanie faktury przez dotyk i , jeśli to możliwe, oczywiście zapach! Czasem śmieję się, że doskonałe dzieło sztuki, powinno wyzwalać odczucie zapachu, a malując najlepiej inspirować się każdym aspektem w jakim zastało się roślinę. Przebywanie z roślinami to oglądanie ich w różnej fazie wzrostu i kwitnienia. Każdy etap jest bardzo inspirujący i wyzwala nowe  pomysły. Rośliny same w sobie są dziełami sztuki. Ich kolor, budowa i kształt potrafią zaskoczyć precyzją, wytrzymałością i skomplikowaną strukturą. Każdy kwiat, liść czy łodyga, to niesamowita lekcja botanicznej anatomii, którą studiuję i przenoszę na papier. Szkicuję kompozycję, a następnie zaczynam malować.

Znasz wiele technik malarskich, ale twoje obrazy to przede wszystkim akwarele.  Dlaczego wybrałaś właśnie tę technikę?

Technika akwareli daje możliwość delikatnych przejść tonalnych, wrażenie transparentności, co idealnie odzwierciedla właściwości roślin. Jest nietoksyczna, bezpieczna i szybko schnąca. Dostępność do papieru i farb nie jest trudna, wszystko czego nam potrzeba by zacząć malować dostaniemy w zasadzie w każdym sklepie papierniczym.

Trzeba jednak pamiętać, że technika akwarelowa wbrew pozorom jest dość trudna: farba szybko wysycha, papier może się falować, a kolory brudzić. Ponieważ posiadam wykształcenie i praktykę malarską, założyłam grupę o malowaniu roślin, właśnie w technice akwareli, gdzie dzielę się technicznymi i artystycznymi aspektami malarstwa akwarelowego. Zapraszam do niej też florystów, którzy chcieliby rozwijać się w tym kierunku (Malujemy akwarelą).  

Czy malarstwo botaniczne jest dla ciebie wyłącznie pasją czy też pracą?

Jest jednym i drugim. Na co dzień maluję i prowadzę swój sklep z akwarelami Floral&Botanic, w którym znajdziecie inspirowaną ukochaną naturą, sztukę botaniczną: akwarelowe plakaty, obrazy, ilustracje. Maluję zarówno kwiaty jak i liście. Magnolie, irysy, liście bananowca czy sansewierii oraz inne. Chciałabym aby ludzie otaczali się roślinami, dlatego miło mi widzieć botaniczne ilustracje we wnętrzach, uwrażliwia to na sztukę ale i przybliża świat flory. Podpowiadam jak  oprawić akwarele i jak skomponować je na ścianie, sama wykonuję również drewniane ramki do oprawy. Moje roślinne motywy znajdują chętnych na weselne winietki i etykiety, tapety czy nadruki na materiały. Realizuję zamówienia indywidualne na ilustracje, grafiki, współpracuję z architektami wnętrz, centrami ogrodniczymi, planuję warsztaty akwarelowe w otoczeniu żywych roślin. Spełniam się też jako mama trójki dzieci i uwrażliwiam odbiorcę, na piękno botanicznego świata, z którym tak ściśle jesteśmy związani.


Rozmawiała: Julia Błaszczyk

Agnieszka Kowalczyk jest artystką z Kielc, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie ukończyła Malarstwo w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej – Rzepeckiej w 2016 roku.
Pasjonuje się sztuką, głównie malarstwem, a najbardziej inspiruje ją świat roślin i natura. Obecnie pracuje w technice akwareli, tworząc botaniczne ilustracje pod własną marką Floral&Botanic oraz popularyzuje wiedzę o technice malarstwa akwarelowego.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl