Dzień Babci czy Walentynki – obie okazje są idealne dla prac z motywem serca. Dzisiaj pokażemy Wam jak wykonać bukiet na kryzie z gałęzi w takim właśnie kształcie. Praca ta została wykonana przez Piotra Marca w ramach warsztatów online firmy VHV Flowers and Greens.

Wykonanie kompozycji zaczynamy od kryzy. Wyplatamy ją z pędów krzewów ozdobnych, na przykład z derenia, który jest dość giętki i elastyczny. Do naszej użyto oliwnika. Konstrukcja ta może też posłużyć jako element dekoracyjny wszelkich kompozycji w kwiaciarni, nie tylko jako kryza w bukiecie. Można nią ozdobić wieniec pogrzebowy, pojedynczy kwiat albo użyć jako dekorację witryny kwiaciarni wieszając ją na wstążkach za szybą – na przykład na Walentynki. Można ją również udekorować kwiatami sztucznymi. Taka samodzielnie wykonana dekoracja będzie na pewno oryginalna i wyróżnikowa!

Materiał potrzebny do wykonania bukietu:

  • goździki
  • pistacja
  • gałęzie
  • sznurkodrut
  • rafia
  • wstążka

Jak wykonać bukiet na kryzie z gałęzi

Z dwóch grubszych pędów wykonujemy kształt serca i łączymy je sznurkodrutem jak na zdjęciu poniżej. Przed ukształtowaniem gałęzi trzeba je delikatnie zgiąć, żeby stały się bardziej plastyczne. Tak samo należy postępować z każdą gałązką, którą będziemy oplatać nasze serce.

Owijamy konstrukcję cieńszymi pędami. Końcówki mocujemy za pomocą sznurkodrutu, który pozostawiamy nieco dłuższy, aby w razie potrzeby dowiązywać do niego kolejne gałęzie. Wypełniamy w ten sposób kształt serca. Po skończeniu odcinamy końcówki sznurkodrutów, które nie będą nam już potrzebne. Odcinamy również końcówki pędów, które wystają poza kształt serca.

Tworzymy rączkę dla kryzy. Wystarczy do tego około 5-7 gałęzi, które przeplatamy przez konstrukcję w taki sposób, aby od spodu kryzy wychodziły na linii okręgu. Grubsza część pędów ma tworzyć rączkę, cieńsza wpleciona jest w konstrukcję. Rączkę owijamy taśmą kotwicą w dwóch miejscach: pod kryzą oraz kilkanaście centymetrów niżej. Świeże pędy po wstawieniu do wody mogą wypuścić liście, dzięki czemu kompozycja będzie jeszcze ciekawsza!

Oczyszczamy goździki z liści. Pistację dzielimy, usuwamy boczne pędy oraz liście z dolnych partii.

Następnie wkładamy goździki do kryzy zachowując układ spiralny łodyg. Rozmieszczenie roślin zależy od własnej inwencji. W pokazywanym przykładzie plecionka jest częściowo widoczna jako element dekoracyjny.

Uzupełniamy kompozycję liśćmi pistacji, które układamy pod kryzą w taki sposób aby zamaskować rączkę. Związujemy rafią i skracamy łodygi do pożądanej długości. Dowiązujemy wstążkę maskującą rafię.

Klejem do żywych możemy dokleić pojedyncze płatki goździka lub inne elementy dekoracyjne do odsłoniętej części kryzy.

Bukiet na kryzie z gałęzi
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl