Bukiety dla Matki Boskiej Zielnej

15/08/2016

Coraz bardziej oddalamy się od natury. Żyjemy w wybetonowanych miastach, coraz więcej czasu poświęcamy na patrzenie w ekran komputera, a brak czasu powoduje, że starsi nie uczą dzieci np. nazw roślin. Narasta zjawisko wykluczenia botanicznego. Święto Matki Boskiej Zielnej jest doskonałą okazją, aby choć na chwilę powrócić do tradycji i na nowo odkryć rolę roślin, które towarzyszą naszemu życiu od wieków.


Reklama

2

 

Według tradycji bukiety tworzone na święto Matki Boskiej Zielnej miały chronić przed gnomami, nawałnicami i innymi kataklizmami. Bukiety suszono i nigdy ich nie wyrzucano. Służyły jako swoisty talizman w ochronie domostw. Były też rodzajem apteczki z suszonymi ziołami. Czy wiecie np. taka roślina jak babka, rosnąca praktycznie wszędzie leczy rany?

 

babka-zwyczajna

 

W Krakowie już po raz ósmy, dzięki inicjatywie pani Liliany Sonik, organizowany jest konkurs pt. “Cudowna moc bukietów”. Każdego roku przybywa chętnych do wzięcia udziału w tym konkursie.
Jak mówi organizatorka “bukiet można stworzyć ze wszystkiego, na przykład z roślin rosnących pod blokiem, na dzikim skwerku czy w ogródku przydomowym. Nie może być w nim jednak roślin egzotycznych, żadnych ozdób, sztucznych kwiatów, wstążek i zawinięć”.

Kompozycje będą w trzech kategoriach:
A. „Tradycyjny Bukiet Zielny” – głównym kryterium oceny jest skład i ilość wykorzystanych ziół i kwiatów. Zgodnie z małopolską tradycją Tradycyjny Bukiet Zielny zawiera również nabite na patyk jabłko.
B. „Profesjonalny Bukiet Florysty” – kryterium oceny to technika ułożenia bukietu i odpowiedni dobór ziół i kwiatów.
C. „Mały Bukiet” – konkurs dla dzieci do 13 roku życia. Kryterium oceny to staranność wykonania oraz dobór ziół i kwiatów. Bukiet musi być wykonany samodzielnie.

 

dsc09305

 

Co zobaczymy w bukietach dla Matki Boskiej Zielnej?
Rośliny pochodzące z miejscowych lasów, łąk i ogrodów, ze szczególnym uwzględnieniem ziół (np. mięta, ruta, dziewanna, lebiodka, krwawnik, hyzop, czarnuszka, cząber, rozmaryn i in.) oraz kwiatów polnych i ogrodowych, a także gałązki np. jarzębiny, leszczyny, mirtu.

Który z bukietów zdobędzie w tym roku miano najpiękniejszego? Dowiemy się dzisiaj po godzinie 14.00.Wszystkie z pewnością będą piękne i oryginalne. Ważne jest, jak mówi organizatorka konkursu, “(…) aby zobaczyć duszę tego, kto je wykonał. Zwyciężą bukiety które mają to coś.”

SAMSUNG CSC

Zeszłoroczne finalistki konkursu.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl