O jej wyjątkowym i atrakcyjnym wyglądzie decyduje wydłużony, dzbankowaty kształt kwiatu. Tak na prawdę jest to liść nazywany pochwą, a prawdziwe kwiaty zgromadzone są licznie na kolbie – malutkie, niepozorne i jakby ukryte. Podobnie jak anturium i skrzydłokwiat, cantedeskia należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). Jej dziwna nazwa pochodzi od nazwiska włoskiego botanika Giovanniego Zantedeschiego (1773 – 1846), który ją opisał.

Cantedeskia lubi obrzeża bagien lub miejsca, w których odpływ wody deszczowej jest utrudniony. Pochodzi z Afryki Środkowej i Południowej, gdzie rośnie w pobliżu mokradeł wysychających w okresie letnim. Roślina potrafi jednak przetrwać w takich warunkach, nie przeszkadza jej nawet długi okres suszy. Dziś można ją spotkać niemal na całym Świecie – w Europie, Amerykach czy Australii, gdzie rozprzestrzeniła się i dobrze sobie radzi. Oprócz gatunków naturalnych istnieje wiele odmian stworzonych przez ogrodników, które są bardzo żywotne i mają piękne, czyste barwy.

Fot. flowercouncil.co.uk

Na co zwrócić uwagę przy zakupie cantedeskii?

 • Kupując cantedeskię szczególnie ważne jest sprawdzenie wielkości doniczki, liczby kwiatów na roślinę i objętości rośliny. Rozmiar bulwy (średnica w cm) określa liczbę kwiatów, które zostaną wypuszczone przez roślinę.
 • Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę jej dojrzałość; rośliny nie powinny być zbyt niedojrzałe, szczególnie w miesiącach gdy światło jest słabe. Kwiaty będą wtedy musiały walczyć o rozwój właśnie z powodu braku światła.
 • Upewnij się, że roślina jest wolna od szkodników i chorób, takich jak na przykład botrytis – grzyb, który znacznie obniży jej wartość dekoracyjną. Może on wystąpić na liściach lub kwiatach. Cantedeskie mogą być też zaatakowane przez bakterie. Wówczas ich liście żółkną (począwszy od nasady) i zamierają, łodygi mogą być oślizgłe, a gnijące bulwy wydzielają przykry zapach.
 • Cantedeskie najlepiej przechowywać w chłodnych warunkach. Idealna temperatura wynosi 8-12 ° C, ale roślina powinna przebywać w niej tak krótko, jak to możliwe. Jeśli jest przechowywana w zbyt wysokiej temperaturze, to dojrzewa szybciej, co ma znaczenie w sprzedaży.
 • Podczas transportu i przechowywania należy pozostawić roślinę w rękawie, aby uniknąć jej wysuszenia i uszkodzenia. Upewnij się, że kwiaty i liście będące w folii nie są narażone na zmoknięcie z powodu nadmiernej wilgotności lub kondensacji. Wilgotne powinno być jedynie podłoże w doniczce.

Cantedeskia na rynku kwiatowym

 • Cantedeskia jest najczęściej dostarczana w miesiącach wiosennych i letnich. Ilość odmian na rynku hurtowym znacznie powiększyła się w ostatnich latach, można więc ją nabyć w wielu kolorach. Różowe i żółte są najczęściej spotykane, a od września dostępna jest bardziej różnorodna oferta.
 • Dostępne są gatunki o dużych i małych kwiatach oraz odmiany pochodzące z Z. aethiopica (z białym kolorem głównym).
 • Cantedeskia jako roślina doniczkowa lub ogrodowa ma długą żywotność.
Fot. flowercouncil.co.uk, stylizacja: Elize Eveleens – Klimprodukties

Wskazówki dotyczące pielęgnacji dla konsumentów

 • Cantedeskia jest łatwa w pielęgnacji i można się nią cieszyć przez długi czas.
 • Aby wydłużyć kwitnienie, należy zapewnić jej możliwie najjaśniejsze stanowisko.
 • W ogrodzie jest mało wymagająca – można ją umieścić w cieniu i słońcu. Temperatura nie może spaść poniżej 5-8 ° C.
 • Czas kwitnienia w pomieszczeniu wynosi 2-12 tygodni. Rośliny mogą kwitnąć dłużej na zewnątrz, szczególnie przy niezbyt wysokich temperaturach.
 • Zapewnij roślinie regularne podlewanie i pilnuj, aby podłoże nie wyschło.
 • Aby zapewnić obfite kwitnienie raz na dwa tygodnie stosuj nawóz.
 • Rośliny można zatrzymać na kolejny rok. W okresie zimowym trzeba zapewnić im warunki do odpoczynku – nie podlewaj, pozwól by roślina była sucha, a liście umarły. W następnym sezonie wegetacyjnym wypoczęte bulwy dadzą mnóstwo nowych kwiatów.

Wskazówki dotyczące sprzedaży

Atrakcyjne, jasne kolory sprawiają, że cantedeskia doskonale sprawdza się w wesołych wnętrzach z elementami typu „hand made”. Wspaniale wygląda w doniczkach „rzemieślniczych” z kolorowymi, etnicznymi wzorami. Cantedeskię można również umieścić w prostym, glinianym naczyniu, które dobrze wygląda na balkonie lub patio (pomysł na prezent na Dzień Ojca). Cantedeskie łatwo łączy się również z innymi zielonymi i kwitnącymi roślinami, a ich wyrazisty kolor i ciekawy kształt sprawią, że roślina zawsze przyciągnie wzrok.

Źródło: flowercouncil.co.uk

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl