Gwiazdą Europa Cup 2022 w Katowicach był Klaus Wagener, który podczas pokazu głównego zaprezentował opracowane przez siebie cztery style florystczne: Pure style, Natural & Handcrafted, New Ikebana i Green Future. Na scenie towarzyszyła mu żona, Bernhilda Wagener, która również tworzy ciekawe aranżacje, a jej domeną jest styl inspirowany Ikebaną. Klaus Wagener przedstawił publiczności wiele pomysłów – od małych dekoracji, które można zaoferować klientom kwiaciarni, po większe formy na użytek biur, recepcji czy restauracji.


Reklama

Pure style

Ludzie chcą dziś żyć bardziej świadomie i posiadać tylko to, czego naprawdę potrzebują. Mniej znaczy więcej. Wartości się zmieniają. Coraz więcej konsumentów to osoby kupujące rozsądnie i świadomie, z dbałością o środowisko naturalne. Gdy mniej znaczy więcej, a życie toczy się spokojnym tempem, to florystyka również się zmienia. Kompozycje są bardziej redukcyjne i subtelne. Kolory są stonowane, ale pojawiają się wyraziste akcenty. Ważne są naturalne materiały, na przykład fiolki z wosku pszczelego, susz, grzyby, liście dębu i wiele innych. Wagener zachęcał do korzystania z różnorodnych materiałów i tworzenia każdej wielkości dekoracji: od kompaktowych po większe formy. Proponował również metalowe konstrukcje (koszyki, koła), dzięki którym można szybko stworzyć ciekawą aranżację w każdym rozmiarze.

Partnerami relacji zdjęciowej ForumKwiatowe.pl z Europa Cup 2022 są:

Natural & Handcrafted

Kolejny styl to połączenie kreatywnego rękodzieła z naturalnymi materiałami. Wykorzystujemy w nim przyniesione z ogrodu lub z lasu szyszki, liście, mech, gałęzie i inne elementy dekoracji. Suszony materiał można łączyć z kwiatami ciętymi. Stosujemy ręcznie wyrabiane elementy w kompozycji, takie jak na przykład zaprezentowany przez Klausa Wagenera metalowy kosz, którego druty owinięto suszoną trawą. Był to jeden z wielu zaprezentowanych tego wieczoru pomysłów na prezentację roślin doniczkowych w kwiaciarni.

New ikebana

Nowa Ikebana to styl, w którym reinterpretujemy tradycyjne techniki tej japońskiej sztuki florystycznej. W tym stylu ważna jest linia, forma i dobre rozumienie roślin. Żyjemy w czasach kryzysu i podlegamy wielu wpływom z zewnątrz, być może nawet zbyt wielu.. New Ikebana uspokaja, wprowadza harmonię, prostotę i nowoczesną estetykę. Ilość roślin jest ograniczona, stosujemy naturalne materiały, ale przyda się też sznurkodrut czy kenzan.

Green future

Głónym założeniem tego stylu jest natura i wolność. Ten styl adresowany jest do młodych konsumentów, którzy kochają zieleń i rośliny doniczkowe. Tutaj wszystko jest w różnych odcieniach zieleni. Można stosować techniki rękodzielnicze lub proste pomysły na zdobienia – na przykład pokryć butelki surową tkaniną i pomalować ją akwarelami. Na samym końcu pokazu Klaus Wagener zaprezentował swoją największą formę: drzewo nadziei. Dlaczego nadziei? Dlatego, że z uschniętego drzewa wyrastają nowe, młode pędy. Ma to być symbol czasów, w których żyjemy.

Partnerami relacji zdjęciowej ForumKwiatowe.pl z Europa Cup 2022 są:

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl