Odpowiedź jest prosta: niczym 😉 Gipsówka to idealny kwiat do dekoracji ślubnych i komunijnych. Jest jak delikatna biała chmurka kwiatów, która doskonale wypełnia przestrzeń w każdej aranżacji tworząc przyjemne, lekkie i miękkie wykończenie. Poza tym z łatwością można ją dzielić, a więc świetnie nadaje się do wianków komunijnych lub ślubnych. Trudno więc się dziwić, że gipsówka właśnie teraz bije rekordy popularności – teraz, czyli w sezonie komunijno-ślubnym. Co jednak zrobić gdy pojawi się problem z jej dostępnością na rynku hurtowym? Można zapłacić dwu- lub trzykrotnie wyższą cenę niż normalnie lub… spróbować poszukać alternatyw. Choć trzeba przyznać, że znalezienie zamiennika nie jest wcale takie proste. Może jednak spróbujemy? Oto kilka propozycji do rozważenia:

Aminek – dzięki baldachom drobnych kwiatów przypomina raczej koper niż gipsówkę, ale jeśli potrzebne jest coś, co doda kompozycji objętości, delikatności i lekkości, to aminek (łac. Ammi) doskonale sprawdzi się w tej roli. Jego kwiaty są bardzo trwałe i nadają się do zasuszania.

Aminek, , fot. funnyhowflowersdothat.co.uk

Tawułka – to dobry zamiennik, jeśli poszukujemy czegoś lekkiego i puszystego. Tawułka (Astilbe) ładnie wypełni kompozycję weselną, równie dobrze sprawdzi się jako jeden z kwiatków w wianku komunijnym. Występuje w odcieniach kremowej bieli, różu, aż po bordowy, a więc w pożądanej ślubno-komunijnej kolorystyce.

Astilbe, fot. funnyhowflowersdothat.co.uk

Goździk brodaty (Dianthus barbatus) – dostępny jest zarówno w czystej bieli jak, w odcieniach różu, w wielu wersjach dwukolorowych. Kojarzy się trochę z wiejskim ogródkiem, ale to chyba przemawia na jego korzyść? Jego drobne kwiaty ładnie dopełnią aranżację. Charakterystyczną odmianą goździka brodatego jest ‘Green trick’, który wygląda jak zielony pompon – ten także świetnie się sprawdzi w ślubnych i komunijnych aranżacjach w zielono-białej kolorystyce (choć z gipsówką nie ma wiele wspólnego).

Dianthus barbatus, fot. funnyhowflowersdothat.co.uk

Wax – woskowy kwiat (Chamelaucium), ulubieniec niejednego florysty. Jego pędy są cienkie, porośnięte liśćmi przypominającymi igiełki, ale jego kwiaty są właśnie takie jakich nam trzeba: liczne, niewielkie, można je oddzielać. Występuje min. w kolorach różowobiałym i białym. Może z powodzeniem posłużyć do stworzenia weselnej kompozycji lub wianka komunijnego.

Lilak, bez (Syringa) – bez niego maj nie byłby majem. Jego zapach sprawi, że każda impreza zostanie zapamiętana na długo. Nie jest tak lekki jak gipsówka, ale jego kwiatostany też wyglądają jak biała chmura i fantastycznie dopełnią kompozycję. Mogą też być użyte w wianku komunijnym lub ślubnym.

Biały bez

Pieprzyca (Lepidium) – kolejna roślina, która sprawi, że kompozycja stanie się lekka jak chmurka. Pieprzyca ładnie wypełnia aranżację i uwydatnia główne kwiaty, dodaje objętości, przyciąga uwagę i nadaje całości nieco dzikiego charakteru.

Lepidium GREEN DRAGON®, fot. danzigeronline.com

Drżączka Średnia (Briza Media) – a może coś z traw? Na przykład drżączka, która dzięki lekkim, zwisającym wiechowatym kwiatostanom wygląda niezwykle delikatnie i lekko. Dobra propozycja dla kogoś, kto lubi naturalny styl. Nazwa “drżączka” wzięła się od jej drżenia przy najlżejszym podmuchu powietrza.

Drżączka i aminek w kompozycji z lilią, fot. funnyhowflowersdothat.co.uk

Oczywiście żadna z wymienionych roślin nie zastąpi gipsówki w sposób dokładny. Mamy jednak nadzieję, że takie zestawienie będzie inspiracją do poszukiwania nowych rozwiązań. W końcu to zadaniem florysty jest przedstawienie klientowi różnych możliwości, z których może on skorzystać – lub nie.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl