Dendrobium (staropolska nazwa drzewoporzec) to atrakcyjny rodzaj roślin z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Jego zgrubiałe łodygi nazywane są pseudobulwami. Z nich wyrastają grona delikatnych kwiatów, które osadzone są na wierzchołkach pędów i które – w zależności od odmiany – mogą mieć subtelny zapach. Dendrobium ma bardzo atrakcyjny wygląd: jest to roślina występująca w wielu odmianach, a jej kwiaty nie tylko wspaniale wyglądają, ale też długo kwitną. Z uwagi na jej niezwykle efektowny wygląd i stosunkową łatwość w pielęgnacji można powiedzieć, że jest to roślina doniczkowa o doskonałym stosunku jakości do ceny.

Skąd pochodzi i gdzie rośnie?

Dendrobium jest epifitem – w naturalnych warunkach często rośnie na drzewach nie pobierając z nich składników odżywczych. W jaki sposób się odżywia? Dzięki korzeniom, które pozyskują te składniki “z powietrza”. Jako roślina doniczkowa wymaga podłoża dobrze przepuszczalnego i przewiewnego. Najbardziej znane jest Dendrobium nobile, które tworzy gruby pęd z obfitym gronem kwiatów o pięknych wzorach.

Istnieje około 1000 (1600) gatunków Dendrobium w stanie naturalnym występujących na dość dużym terytorium o kształcie ogromnego trójkąta, od Himalajów i południowej Japonii po Australię i Nową Zelandię. Rośliny porastają nie tylko drzewa, ale mogą występować na skale czy przydrożnym murku (tzw. litofity).

Dendrobium na rynku kwiatowym

W handlu najczęściej spotykane są odmiany mieszane storczyka Dendrobium, które często mają wiele pędów (w pełni rozwiniętych pseudobulw), a zatem także wiele pędów o mniejszych kwiatach (od 1 do 7 cm). Najbardziej znanym gatunkiem jest Dendrobium nobile, o charakterystycznym grubym pędzie zwieńczonym gęstym gronem kwiatów. Istnieje wiele odmian tych kwiatów, z których najbardziej znana jest Star Class. Do równie popularnych storczyków dostępnych na rynku należą odmiany gatunku Dendrobium phalaenopsis (inaczej Dendrobium biggibum) oraz jego mieszańce z innymi gatunkami z rodzaju Dendrobium, które mają jedną lub dwie łodygi o większych kwiatach (7 cm lub więcej). Najbardziej znaną z nich jest odmiana Sa-Nook występująca w wielu różnych kolorach, od żółtego, zielonego i białego, przez fioletowy, różowy i dwukolorowy. Istnieje również wiele atrakcyjnych mieszańców botanicznych: D. kingianum x D. biggibum i D. Berry Oda.

Dendrobium nobile, Dendrobium phalaenopsis.
fot. Thejoyofplants.co.uk.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie Dendrobium?

 • Kupując Dendrobium, należy zwrócić uwagę na dojrzałość roślin. W przypadku D. nobile może to być różny stopień, od niedojrzałego, na którym dopiero pokazuje się kolor kwiatowych pąków, aż do dojrzałości, gdy wszystkie kwiaty są otwarte. W przypadku innych gatunków może to być od jednego, aż po wszystkie kwiaty otwarte z co najmniej jednym zamkniętym pączkiem.
 • Kupując Dendrobium, należy również wziąć pod uwagę proporcje między wielkością doniczki, wysokością rośliny i długością łodyg oraz liczbą łodyg na roślinę. Liczba kwiatów i pąków na łodygę to jeden z czynników określających cenę.
 • Oczywiście wybór będzie w dużej mierze zależał od koloru kwiatów. Coraz częściej obserwujemy zmodyfikowane kolorystycznie Dendrobium, szczególnie D. nobile.
 • Przy zakupie roślina powinna być wolna od szkodników i chorób. Kwiaty czasami są porażone przez grzyb Botrytis wywołujący chorobę szarą pleśń, która znacznie zmniejsza wartość dekoracyjną roślin. Podłoże w doniczce musi być umiarkowanie wilgotne ale nie mokre. Liście, pseudobulwy i pąki nie mogą być pomarszczone i wysuszone.
 • Podobnie jak wiele orchidei, Dendrobium jest wrażliwe na działanie etylenu, który powoduje opadanie pąków lub wysychanie pąków. Etylen jest hormonem starzenia, który wywołuje opadanie pąków, nie otwieranie się kwiatów i przyspiesza starzenie. Ważna jest wentylacja podczas transportu lub w punkcie sprzedaży. Upewnij się, że roślina nie znajduje się obok źródeł etylenu, takich jak owoce i warzywa.
 • Roślina może mieć żółte liście, jeśli miała zbyt wilgotno lub zbyt sucho.
 • Czasami storczyka atakują również szkodniki, takie jak czerwce i wełnowce, których zwalczenie jest wyzwaniem, zarówno w punkcie sprzedaży, jak i u konsumenta.
 • Zalecana temperatura przechowywania i wysyłki wynosi 15 ° C. Unikaj przeciągów i wiatru. Należy unikać uszkodzeń spowodowanych przez niskie temperatury, szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy rośliny powinny być chronione i przenoszone w pudełku lub rękawie.
fot. Thejoyofplants.co.uk.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji dla klientów

 • Dendrobium preferuje temperaturę pokojową 18–25 ° C.
 • Roślina wymaga jasnego stanowiska, należy jednak pamiętać, że w naturalnych warunkach (w tropikalnym lesie deszczowym) nie jest wystawiona na słońce. Tak więc zimą może ona tolerować bezpośrednie światło słoneczne, ale od początku kwietnia do początku października słońce jest zbyt jasne i nie należy jej umieszczać w zbyt jasnym miejscu, np. na południowym parapecie.
 • Roślina nie potrzebuje dużo wody – wystarczy raz w tygodniu zanurzyć jej korzenie na chwilę w wodzie, aby nie pozwolić jej całkowicie wyschnąć. Zbyt dużo wody jest dla niej bardziej szkodliwe niż zbyt mało i powoduje żółknięcie liści.
 • Po kwitnieniu pozwól roślinie odpocząć przez 6-8 tygodni: utrzymuj ją suchszą i w chłodniejszych warunkach (15 ° C), na przykład w pomieszczeniu gospodarczym. Roślina zareaguje na niską temperaturę wytwarzając pąki, jako strategię przetrwania. W tym chłodnym okresie roślina nie potrzebuje dużo wody. Gdy nowe pąki będą widoczne, roślinę można z powrotem normalnie pielęgnować, aby znów mogła zachwycać swoimi wspaniałymi kwiatami.
 • Nigdy nie umieszczaj Dendrobium w pobliżu źródeł etylenu (jak owoce i warzywa). Spowoduje to opadanie pąków, brak ich otwarcia lub przyspieszone starzenie.

Wskazówki dotyczące sprzedaży i wystawiennictwa

fot. Thejoyofplants.co.uk.

Dendrobium wpisuje się w nurt wystroju wnętrz, w którym dom jest urządzony w taki sposób, aby łagodzić negatywne wpływy z zewnątrz. Wybierz doniczki w delikatnych kolorach beżu, pudrowego różu, oraz szarozielonego z odrobiną ciemnej zieleni jako kontrast. Aby uzyskać efekt uspokajający lepsze będą donice o matowej powierzchni. Umieść storczyki w ceramicznych misach, matowych szklanych doniczkach lub np. w naczyniu wykonanym z różowej soli. Dodatki, takie jak pióra, tiul, fotografie i obrazy z motywami mgły, wzmocnią efekt wizualny. Charakterystyczny pionowy wzrost Dendrobium nobile sprawia, że roślina jest idealna do aranżacji przypominającą kwitnącą ścianę.

zdjęcia: Thejoyofplants.co.uk.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl