Dla Leona

19/05/2012

W Bydgoszczy, już po raz trzeci mogliśmy oglądać przepiękne mozaiki usypane z kwiatów. Tegoroczna wystawa Bydgoskich Dywanów Kwiatowych o tytule „Dla Leona” poświęcona była pamięci Leona Wyczółkowskiego, którego rok jest właśnie obchodzony w tym mieście. Termin nie jest przypadkowy – w 2012 roku mija 160 rocznica urodzin artysty. Jest to także 75 rocznica przekazania miastu, zgodnie z wolą zmarłego malarza, zbioru ponad 400 jego prac oraz wielu pamiątek osobistych. Słynny uczeń Jana Matejki darzył Bydgoszcz wyjątkowym sentymentem, ta zaś odwdzięcza się sprawując opiekę nad zbiorem, popularyzując jego twórczość, upamiętniając rocznice związane z artystą oraz opiekując się jego grobem…

Wyczółkowski tworzył pod wpływem różnych kierunków malarskich obecnych w czasach Młodej Polski, a i tematyka jego prac jest niezwykle różnorodna. Jednak spośród wielu obiektów i tematów, które portretował, jeden pojawia się bardzo często. To kwiaty. Ich urodę potrafił oddać w znakomity, wyjątkowy sposób.

Sądzę, że widok kwiatów usypanych specjalnie „Dla Leona” byłby widokiem cieszącym oczy mistrza. Tym bardziej, że przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez uczniów bydgoskiego Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego. Na kwiatowym dywanie można było dostrzec motyw pędzla i kwiatów. Do jego ułożenia wykorzystano prawie 300 skrzynek, tj. ok 10 000 główek tulipana. To bogactwo pochodziło z plantacji tulipanów znajdujących się wokół Bydgoszczy.

Imprezie towarzyszył konkurs florystyczny, w którym patron imprezy był motywem przewodnim. Jego finalistami byli: Janusz Wilas, Monika Wilgocka i Ewa Frąckowiak. Jury w składzie: Mariola Miklaszewska, Anna Nizińska i Agnieszka Krzemińska nie miało łatwego zadania. Różnice w punktacji były niewielkie, a poziom prac wysoki.

Dodatkową atrakcja dla odwiedzających były dwa pokazy florystyczne. Pierwszy poprowadziły Ewa Frąckowiak i Magdalena Ciabaszewska – Ziułkiewicz, a kolejny Monika Łątka i Tomasz Max Kuczyński.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa oraz Liceum Plastyczne im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, a patronat honorowy nad imprezą objął ambasador Królestwa Niderlandów, Marcel Kurpershoek oraz Rafał Bruski Prezydent Bydgoszczy.

Nie byłoby jednak tej imprezy bez wielkiego zaangażowania jej koordynatora, pana Henryka Kołcona. Miałem okazję poznać tego pasjonata kwiatów, który zawsze chętny do pomocy, czuwał nad każdym detalem, od początku do samego końca pleneru. Myślę, że wszyscy uczestnicy tego wydarzenia potwierdzą moje słowa 🙂

Na koniec należy podać ludzi i instytucje, które wsparły to wydarzenie:

1. Toine van Poppel Radca rolny Ambasady Niderlandów

2. Rafał Bruski Prezydent Miasta Bydgoszczy

3. Roman Jasiakiewicz Przewodniczący Rady Miasta

4. Dorota Jakuta Przewodnicząca Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego

5. Hanna Pawlikowska Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony środowiska UM Bydgoszcz

6. Tomasz Zawiszewski Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy

7. Bernardeta Różańska-Majchrzak Przewodnicząca Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony środowiska Rady Miasta Bydgoszczy

8. Elżbieta Szymańska Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

9. Stanisław Gliszczyński Burmistrz Koronowa

10. Radni Miasta Bydgoszczy

Impreza została dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urzędu Miasta Bydgoszczy, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Banku Spółdzielczego w Bydgoszczy, Hurtowni Florita w Bydgoszczy.

Patronat medialny nad imprezą objęła TVP Bydgoszcz, Polskie Radio, PIK i oczywiście ForumKwiatowe.pl

Mam nadzieję, że zobaczymy się na kolejnej edycji tej imprezy w przyszłym roku. Osobiście życzę jej organizatorowi dalszej pasji we wspieraniu rozwoju florystyki.

Zapraszam do oglądania zdjęć z tej imprezy w Albumie

Grób Leona Wyczółkowskiego

Uczniowie „plastyka” podczas pracy

Janusz Wilas obok swojej pracy konkursowej

Od lewej: Henryk Kołcon i jury: Anna Nizińska, Agnieszka Krzemińska i Mariola Miklaszewska

O autorze
Janusz Błaszczyk

Janusz Błaszczyk

Współzałożyciel i Redaktor Naczelny forumkwiatowe.pl - portalu dla florystów i nie tylko. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego. Z florystyką związany od 1989 roku. Na stałe mieszka i pracuje w Krakowie... Więcej o autorach ForumKwiatowe.pl...