Każdego roku w połowie stycznia Holendrzy świętują rozpoczęcie nowego sezonu tulipanów. Jest to Narodowy Dzień Tulipanów, który istnieje od 2012 roku i zawsze obchodzony jest w trzecią sobotę stycznia – czyli dzisiaj.

Narodowy Dzień Tulipanów jest inicjatywą holenderskich hodowców, którzy wraz z rodzinami, przyjaciółmi i wolontariuszami każdego roku tworzą wielki ogród na amsterdamskim placu Dam. Tulipany te pochodzą oczywiście z upraw szklarniowych (te, które tworzą słynne tulipanowe pola zakwitną dopiero w marcu). Święto cieszy się ogromną popularnością – w 2019 roku tulipanowy ogród odwiedziło aż 17 tys. osób. Nie ma się co dziwić, bo w tym dniu każdy może przyjść, zobaczyć, zrobić piękne zdjęcia i zabrać pęczek kwiatów do domu, całkiem za darmo. Niestety ze względu na pandemię tym razem nie będzie to możliwe, choć sam ogród ma powstać i ma się w nim znaleźć aż 200 tys. kwiatów.

Tulipany holenderskie są powszechnie dostępne od stycznia aż do początku maja w ponad tysiącu różnych odmianach. Ich różnorodność jest imponująca, zarówno pod względem wielkości, koloru, kształtu – są odmiany igiełkowe, pojedyncze, podwójne, papuzie i inne, a wszystkie w niemal pełnej palecie kolorów – brakuje tylko niebieskiego (niefarbowanego). Tulipany to jeden z symboli Holandii (właściwie Niderlandów) – kraju, który jest największym na świecie producentem tych kwiatów oraz eksporterem (na poziomie około trzech miliardów sztuk rocznie).

Tulipan ‘Purple Prince’
Tulipan ‘Green Wave’
Tulipan ‘Escape’
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl