Edukacja florystyczna w Polsce to cały szereg szkół i różnych ośrodków prowadzących regularne szkolenia, warsztaty czy nawet jednorazowe spotkania. Celem jest zawsze podniesienie umiejętności u osób zainteresowanych pracą w zawodzie florysty. O popularności nauki florystyki niech świadczy fakt, że w samym tylko roku szkolnym 2019/2020 aż 237 szkół aktywnie kształciło w tym zawodzie 12 497 uczniów.

Zapytaliśmy Monikę Kudłacz – nauczycielkę zawodu, właścicielkę firmy szkoleniowej Flora and Art oraz wykładowczynię na Podyplomowych Studiach Florystyka na UR w Krakowie – o jej spojrzenie na naukę florystyki. Byliśmy ciekawi jak wygląda edukacja florystyczna z perspektywy nauczyciela. Na przykład z kim spotyka się podczas swoich szkoleń i dlaczego te osoby decydują się na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności. Byliśmy ciekawi, czy trudno jest zainteresować nowych kursantów oraz w jaki sposób przekonać ich, że warto się dokształcać.


Reklama

Jakich umiejętności najczęściej brakuje osobom uczestniczącym w warsztatach, kursach, szkoleniach?

Okazuje się, że wielu uczniów Moniki to osoby, które mają już za sobą kursy lub dłuższe szkolenia florystyczne. Albo kilka lat doświadczenia w prowadzeniu kwiaciarni. Mimo to decydują się na udział w kursach. Chcą się dokształcać się i poznawać nowe techniki florystyczne. Zadaliśmy więc pytanie o umiejętności jakie posiadają takie osoby z wieloletnim doświadczeniem. Zapytaliśmy też, czy spotyka się z jakąś często występującą nieumiejętnością, brakiem u osób doświadczonych i wyedukowanych. Odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć, choć według Moniki jest to częsta “przypadłość” adeptów florystyki…

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy. Dowiecie się czego należy się spodziewać wybierając ten zawód. A także jak wybrać najlepszy kurs lub szkolenie. Najlepszy, czyli taki, który będzie nam najbardziej odpowiadać i skutecznie pomoże się rozwinąć. Okazuje się, że głównym czynnikiem, którym należy się kierować wybierając szkołę dla siebie, wcale nie musi być cena.

Rozmowę przeprowadził Janusz Błaszczyk.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl